Laserowe urządzenie tnące plexi.Czy taki plan jest sensowny?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
matnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 maja 2010, 20:11
Lokalizacja: Kraków

Laserowe urządzenie tnące plexi.Czy taki plan jest sensowny?

#1

Post napisał: matnik » 09 maja 2010, 20:18

Witam!

Interesuję się robotyką i ostatnio doszedłem do wniosku, że bardzo trwałe i zarazem ładnie wyglądające obudowy do robotów można wykonać z pleksi. Ponieważ jednak nudzi mi się z każdą obudową latać do zakładów wycinających odpowiednie kształty w pleksi postanowiłem samemu stworzyć wycinarkę.

Plan mojej konstrukcji jest dosyć prosty, urządzenie tnące zamieszczone na dwóch prostopadłych ruchomych szynach, pod tym wszystkim zaś solidna metalowa podstawa. Myślałem o cięciu arkuszy maks. 1x1 [m], grubość pleksi ~3mm.

Jako pierwszy kandydat na urządzenie wycinające przyszedł mi do głowy laser. Niestety o laserach nie wiem nic (oprócz podstawowej teorii / emisji wymuszonej etc. ). Dlatego też proszę was o poradę w następujących kwestiach:

1. Czy taki projekt ma sens? Czy jest to możliwe do wykonania ręcznego?
2. Jakie lasery by się do tego nadawały?
3. Jakie są koszty takich laserów oraz gdzie można je zakupić? (Najlepiej okolice Krakowa)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc =)



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 09 maja 2010, 21:55

Ad 1. Wszystko jest możliwe http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bullet ... 10&start=0 Jednak trochę obróbki maszynowej i tak trzeba przewidzieć, chyba że jesteś Mc`Gyver.
Ad.2 Najczęściej w takich urządzeniach używa się laserów CO2
Ad.3 Oprócz samego lasera potrzebny jest do niego odpowiedni zasilacz i elementy optyki (lusterka, soczewka skupiająca). Co do kosztów zorientujesz się choćby u tego sprzedawcy http://www.allegro.pl/item1020943364_tu ... erowy.html W opisie aukcji jest info że dysponują wszystkimi elementami układanki
Przede wszystkim jednak powinieneś dowiedzieć się więcej o laserach oprócz samej fizycznej zasady działania. Zajrzyj do starszych wątków tego forum w tym samym dziale.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”