precyzyjne cięcie mosiądzu

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
gen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2010, 14:29
Lokalizacja: swidnica

precyzyjne cięcie mosiądzu

#1

Post napisał: gen » 10 kwie 2010, 14:54

Witam,

mam pewien problem - szukam wsparcia i wskazówek w spawie cięcia laserowego w mosiądzu.

Sytuacja przedstawia się następująco - detal z mosiądzu o grubości 0,4mm pokryty niklem ok. 1um idzie do obtrysku. Po obtrysku należy wykonać 4 precyzyjne cięcia. Każde o długości ok 1,5mm. Próby wykonaliśmy na laserach CO2. Jednak krawędź cięcia nie jest zadowalająca (nie jestem w stanie podać jaki to laser i jakiej mocy gdyż nie uczestniczyłem w próbach). Widać nadpalenia i oczadzenie obszaru cięcia. Otrzymałem wskazówkę, że należałby spróbować laserem światłowodowym gdyż mosiądz jest trudnym materiałem do obróbki laserowej.
Jak widać w załączniku nie jest to wdzięczny detal i należy uważać dodatkowo na tworzywo w bliskiej okolicy cięcia.
Wymiary detalu - ok 10x5cm

W związku z powyższym proszę o informacje:

- czy da radę uzyskać zadowalające rezultaty laserem CO2 ? Może ktoś ma doświadczenia na tym polu ?

- z tego co widzę to lasery półprzewodnikowe dużej mocy to nie lada wydatek. Kto w Polsce ma takowe i może nakierować na dobrą drogę ? Kto może pomóc od strony technicznej ?

- jaki jest zakres cen laserów które poradzą sobie z tym tematem ?

Dzięki za wskazówki i pozdrawiam,
Andrzej
Załączniki
1.JPG
3 cięcia
1.JPG (27.06 KiB) Przejrzano 3323 razy
2.JPG
1 cięcie
2.JPG (44.25 KiB) Przejrzano 3343 razy



Tagi:


Sylwek Byliński
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 01 mar 2009, 17:36
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: Sylwek Byliński » 10 kwie 2010, 15:54

Z tego co wiem żadnym laserem przemysłowym CO2 tego się nie da wyciąć z taką dokładnością . Ponieważ mosiądz jest trudnym materiałem do cięcia.


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: pop9 » 11 kwie 2010, 12:16

Proponuję użyć cięcia strumieniem wody!! problemy znikną, problem będzie się pojawiał przy cięciu laserem z uwagi na wprowadzane ciepło i gaz (tlen). można spróbować cięcia laserem półprzewodnikowym w trybie impulsowym w osłonie gazu tnące Azot lub inna mieszanka gazów szlachetnych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”