Dysze do Mazak Space Gear 48 3d

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
pAvĘ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2009, 00:38
Lokalizacja: UK

Dysze do Mazak Space Gear 48 3d

#1

Post napisał: pAvĘ » 31 sty 2010, 19:39

Witam
Jestem Operatorem lasera Mazak Space Gear 48 i mam pytanie w sprawie dziwnej i moze blachej dla bardziej wprawionch operatorow. Mam problem z czestym przepalaniem dyszy M1.5'' HNZ podczas ciecia 3d. Program do generwania porgramow 3d to Space Cam dostarczony przez mazak. Nie wiem co tam mu nie pasi ale czesto dodaje sobie bez wyraznego powodu linie z kodem M31. W zaleznosci od tego jaka jest pogoda bo innego powodu nie znam. Raz jest raz nie ma. Kiedy sie pojawi to dosc czestym efektem jest kolizja i raz na jakis czas dosc powazna. Najczesniej konczy sie na wymiane miedzianego noska ale ostanio w ciagu paru godzin przejaralem dwie dysze bo stress mnie zjadl i nie chcialo mi sie sprawdzic na sucho programu. Byl to dosc czesto stosowany program bez zadnych wiekszych wczesniejszych bledow. Z reszta mogli mnie nie poganiac. Pytanie czy macie jakies sposoby aby zapobiegac przepalaniu, albo czy umiecie sami naprawiac dysze? Moze ma ktos wiedze na temat smorobnej konstrukcji. Udalo nam sie rozkrecic jedna na kawalki, ale pomimo ze konstrukcja nie wyglada moze na skomplikowana, to wyknoanie samodzielne raczej chyba trudne. Zauwazylem ze nowsze glowice odchylaja sie na boki. Tylko czy przy tym odchyleniu laser jest unieruchamiany?? Bo jezeli nie to ja wole swoja mocowana na sztywno. Dzieki za zrozumienie!


Mazak Space Gear 48

Tagi:

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: Emergency_Stop » 31 sty 2010, 21:21

Przede wszystkim możesz uważać się za szczęśliwce mając do dyspozycji starszą wersję SG ze sztywnym stożkiem. Co prawda w nowych SGkach odchylona głowica zamyka obwód i generuje (teoretycznie) GAP alarm, to nie zawsze tak się dzieje i zdarzają się przypadki przepalenia takiej głowicy.

Jednak wracając do Twojego pytania: przy cięciu 3D komenda M31 jest powszechnie stosowaną komendą. Nie zawsze czujnik powinien być włączony w trakcie cięcia (oczywiście to deklaruje kształt elementu jaki będzie wycinany np. ceownik, dwuteownik...). Jest wiele sytuacji, gdzie wyłączony czujnik znacznie poprawia a wręcz umożliwia wycięcie elementu. Oczywiście zakładam, że oprogramowanie wie co robi i jest odpowiednio skonfigurowane.

Mówisz, że masz problem tylko i wyłącznie z dyszą 1.5 (i zapewne mniejszymi). Centrując dyszę najlepiej strzel w dół i nie zdejmując taśmy strzel jeszcze na +90 i -90 stopni. Jak będzie duży rozrzut to już wiadomo gdzie można trochę zredukować problem przepalanych dysz. Jeśli naprawdę ciężko ustalić środek albo najzwyklej w świecie nie masz czasu na babranie się w regulację to chociaż sprawdź strzał pod takimi kątami jakie będą wykorzystywane przy cięciu 3D. Jak tniesz do 45 stopni i tak strzał wychodzi zupełnie poprawnie to po co dalej się męczyć. :)

Nie zapominaj o programie PIPE CHECK ;)

Dysz się raczej nie naprawia, zwłaszcza tych do cięcia 3D bo po dzwonie to mało co z niej zostaje. Poszperaj trochę, z pewnością namierzysz zamienniki.

pozdro


Autor tematu
pAvĘ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2009, 00:38
Lokalizacja: UK

#3

Post napisał: pAvĘ » 01 lut 2010, 00:07

Dzieki stary za odpowiedz, na Ciebie zawsze można liczyc. Wiem do czego sluzy komenda 31 i czesto uzywam jej gdy jest mi potrzebna. Problem w tym ze Space Cam podczas generowania programu uzywa jej bez mojej wiedzy. Raz jej nie ma, a pozniej po paru porawkach wspolrzednych program ja wstawia. Nie znam sie dobrze na ustawieniach tego chorego progamu, ale podczas szperania nie znalazlem nic co mogloby to powodowac. Nie chodzi mi tez o przepalanie dyszy z powodu zlych ustawien optyki tylko w nastepstwie kolizji. Tak naprawde przepalone dysze naprawia firma ktora je produkuje pod warunkiem ze przepalenie nie uszkodzilo zewnetrznej obudowy, bo srodek jest calkowicie wymienialny. Kosztuje to mniej niz nowa, ale czas przestoju lasera jest dluzszy, wiec niewiadomo co sie bardziej oplaca. Jedynym rozwiazaniem byloby znalezc tanszy zamiennik, ale obawiam sie ze nie nikomu jeszcze nie przyszlo na mysl podrabiac opatentowanej, gownianej technologi Precitec. Niemieckie glowice to wielki miedziany nosek, tani do kupienia, a reszta to uchwyt, a nie jak te drogie niewypaly. Kupa stresu przez tych nieudacznikow z Precitec i Mazaka!! Juz mi cisnienie skacze do maksa przez ta robote! Przeciez ten laser nie wycial ani jednej czesci 3d porpawnie, a wiekszosci nie bylo szans zeby zachowac powtarzalnosc ksztaltu i wymiaru! Czas wracac do kuchni, tam bylo najspokojniej!! Tak po za tym to fajnie by bylo pogadac z kims kto by dal rade ja podrobic albo by wiedzial gdzie taka kupic! Pozdro!
Mazak Space Gear 48

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#4

Post napisał: Emergency_Stop » 01 lut 2010, 12:05

Mam nadzieje, że mówimy o dyszy 3D jak na załączonym obrazku a nie o całym stożku? :) Bo skoro mówisz, że na czas regeneracji dyszy maszyna jest unieruchomiona to przyszedł mi właśnie na myśl stożek od głowicy.
Z ciekawości zapytam jakie najczęściej elementy idą u Ciebie w firmie do cięcia 3D? Przykładowo do cięcia rur, i profili SG nadaje się średnio... od tych zadań jest Fabri Gear, który odpowiednio skonfigurowany daje radę. Z kolei na Fabri gear można zapomnieć o wycinaniu w formach itp.

Tak jak pisałem dysze i masę innych części zamiennych możesz spokojnie sobie wygooglać.

ps. Masz osobną głowicę do cięcia 2D czy maszyna kupiona tylko i wyłącznie pod kątem 3D? Jeśli nie masz a tniecie dużo w 2D to warto się zastanowić, jest naprawdę pancerna... oczywiście w porównaniu do głowicy 3D a nie innych głowic mazakowych (choćby od stx'a).
Załączniki
nozzle_3d.gif
nozzle_3d.gif (354 Bajtów) Przejrzano 2969 razy


Autor tematu
pAvĘ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 07 lis 2009, 00:38
Lokalizacja: UK

#5

Post napisał: pAvĘ » 01 lut 2010, 18:46

WItam
Oczywiscie ze mowie o stozku! Sorry. Nie wiedzialem jak to tam po Polskiemu nazwac, bo angole mowia na to latarka. Wiec troche glupio by brzmialo. O dysze miedziane to bym glowy nikomu nie zawracal. Mam glowice do ciecia 2d ktorej obecnie uzywam. Problem w tym ze poprzez czeste przechodzenie z 3d do 2d troche przestalo nam sie chciec je zamieniac i zaczelismy uzuwac 3d do wszystkiego. W sumie podczas ciecia 2d nigdy nie mialem kolizji az do teraz. GLownie zdazalo sie przejarac w 3d. Wycinamy duzo roznych rzeczy w 3d. Od rur, kolanek do roznego rodzaju oslon czy innych czesci stosowanych gownie w tlumikach. Mam na stanie kolesia do przeszkolenia, ktory zabardzo nie kuma ze zle ulozony przedmiot na uchwycie rowna sie 2000 funtow w plecy. Jezeli udaloby CI sie namierzyc choc jedna strone z tanszym zamiennikiem to masz u mnie duza butle whisky (bez sciemy). DZieki!
Mazak Space Gear 48


ziga88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2008, 14:02
Lokalizacja: Okolice Gliwic

#6

Post napisał: ziga88 » 22 lut 2010, 21:36

Witam , programuje laser 2d prima industrie. Gość z serwisu polecił mi firme http://www.awm-serwis.pl/ ,maja o wiele tańsze części niż bezpośrednio w primie. Podejrzewam ze i do twojej maszyny powinni mieć taniej.

Pozdro
Fagor - Fanuc - Heidenhain

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”