Strona 1 z 1
Ploter laserowy ciecie akrylu max 5mm
: 24 wrz 2023, 01:15
autor: damianeekk
Witam
Szukam niedrogiego lasera do wycinania topperów z akrylu i sklejki. Czy laser ATOMSTACK A10 Pro będzie w stanie ciąć sklejkę o grubości 3 mm i akryl o maksymalnej grubości 5 mm? Jeśli tak, to z jaką prędkością? Ile czasu mniej więcej zajmie mu przecięcie akrylu o grubości 3 mm na długości 10 cm? Spotkałem się z opiniami żeby dać sobie spokój z laserami diodowymi , że lepiej zainwestować w laser CO2. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, dlaczego?
Re: Ploter laserowy ciecie akrylu max 5mm
: 24 wrz 2023, 08:23
autor: tuxcnc
damianeekk pisze: ↑24 wrz 2023, 01:15
Spotkałem się z opiniami żeby dać sobie spokój z laserami diodowymi , że lepiej zainwestować w laser CO2. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, dlaczego?
Sprawa jest dość oczywista, chodzi o długość fali.
Dla lasera niebieskiego przezroczysta pleksi jest przezroczysta, dla lasera CO2 jest czarna.
Drugą i mniej istotną (choć oczywiście ważną) sprawą jest sposób oznaczania mocy lasera. Otóż, z zasady, w laserach CO2 podaje się moc wiązki, a w tanich niebieskich laserach moc pobieraną z zasilacza.
Czyli tak obrazowo, laser CO2 o mocy 40W w przezroczystej pleksi wydzieli 40W ciepła, a laser niebieski o "mocy 40W" da 10W wiązkę, z czego 99% przejdzie przez pleksi na wylot, bo dla światła niebieskiego jest ona przezroczysta...
Re: Ploter laserowy ciecie akrylu max 5mm
: 24 wrz 2023, 21:02
autor: damianeekk
Czyli atomstack a10 pro nie da rady z ta plexi?
Re: Ploter laserowy ciecie akrylu max 5mm
: 25 wrz 2023, 09:49
autor: grafmetal
Z przezroczystą pleksi, jak napisał tuxcnc, nie da rady, ale jeśli ma nadmuch, to jako tako poradzi sobie z czarną. Bez nadmuchu można ciąć czarną pleksi 3 mm, w szczególności jeśli nie ma się szczególnych wymagań jakościowych. Inna rzecz, że cięcie sklejki tym urządzeniem jest możliwe, ale będzie to udręka. Biorąc pod uwagę to, że cena jest zbliżona do 40 W CO2, to nie widzę sensu, żeby do tych zastosowań w ogóle rozważać taki laser.
Diodówki fajnie (choć powoli) grawerują na czarno drewno, sklejkę, papier. Dużo osób wykorzystuje je też do artystycznego grawerowania malowanych płytek, gdzie lasery te robią cuda. Jednak cięcie czegokolwiek jest ciężkie. Jeśli masz do przecięcia coś innego niż papier, pojedynczy fornir, czy cienki czarny HIPS, to lepiej pomyśleć o innym urządzeniu.