Strona 1 z 1

IPG 3kW - prędkości cięcia

: 29 lis 2022, 20:02
autor: sajmon99
Dzień dobry forumowicze!

Firma, w której pracuję przymierza się do zakupu lasera fiber, który będzie wykorzystywany wyłącznie do produkcji własnej, bez usług. Po rozeznaniu się w temacie i i rozmowach z użytkownikami laserów i usługodawcami, gdzie już były cięte elementy będzie to laser produkcji zachodniej/europejskiej ze źródłem IPG o mocy 3kW. Wspomnę tylko, że jeszcze nie wybraliśmy producenta.

Na laserze będzie cięta prawie wyłącznie blacha czarna o grubości 3, 4, 5mm przy czym 4mm będzie najwięcej. Chciałbym zapytać o wasze doświadczenia i jakie prędkości będziemy w stanie uzyskać na laserze tej mocy przy cięciu tlenem, azotem i powietrzem na wyżej wymienionych blachach.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie napędów liniowych. Napędy te według znalezionych informacji mają wyższe prędkości przy cięciu cienkich blach. Pytanie brzmi - przy jakich grubościach blach napędy te przestają mieć przewagę?

Pozdrawiam.

Re: IPG 3kW - prędkości cięcia

: 01 gru 2022, 23:53
autor: nicek
Liniowe prędkości cięcie nie zależą od producenta lasera tylko od mocy więc odpowiedź na to pytanie niewiele pomoże.
Jeśli chce się porównać wydajności maszyn to trzeba rozpatrywać konkretny detal i porównać czasy wycinania, na które składają się jeszcze przyspieszenia, zachowanie lasera na narożnikach i skomplikowanych kształtach, czasy przebić i trajektoria oraz prędkość poruszania się pomiędzy obrysami. Do tego należy brać pod uwagę czynności przygotowawcze, czy czasy potrzebne na przygotowywanie projektów.
Następnie trzeba przeanalizować jak zachowuje się laser na skomplikowanych kształtach składających się z polilinii ponieważ tu są nawet pięciokrotne różnice w wydajności pomiędzy różnymi producentami.

Co do napędów zębatych:
Dokładność limitowana luzami pomiędzy zębami listwy i koła zębatego oraz na przekładni planetarnej, powiększające się luzy zwrotne wraz ze zużyciem wynikającym z tarcia, straty tarciowe na przekładniach, ograniczona dokładność przez brak bezpośredniego odczytu położenia.

Napędy liniowe bez wątpienia są szybsze, dokładniejsze, nie zużywają się ponieważ nie mają elementów ciernych, zużywają mniej energii, można odzyskiwać energię przy hamowaniu, nie występuje zjawisko luzu zwrotnego, dokładność nie spada w czasie użytkowania, ma bezpośredni odczyt położenia liniowego.

Nowoczesne wycinarki laserowe mają napędy liniowe we wszystkich osiach, a dzięki temu szczególnie przy cienkich blachach można ekstremalnie szybko reagować na zmieniającą się wysokość materiału: