Zakup plotera laserowego - chyba będzie chiński -jaki wybrać

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 paź 2008, 07:28

Wracając do auto-focusa - czy jeśli on jest, to pozwala ustawić odpowiednią odległość między otworem, z którego wypada wiązka a materiałem? Jeśli stół jest regulowany - to sam ustawia się na odpowiednią wysokość? Czy też jest to inna opcja?
Sama maszyna niczego nie robi. Musi być to uwzględnione w oprogramowaniu. Jest oczywiście inna opcja, bo nie tylko stołem reguluje się fokus. Tą drugą możliwością jest tubus soczewki, który jest ruchomy. Ustawianie fokusa jest niezwykle proste i szybkie - autofokus jest naprawdę zbędny.
I jeszcze o cięciu materiałów. Laminaty z tego co widziałem da się ciąć - krawędź jest dobra, nie jest ostra i przypalona?
Mówimy o laminatach grawerskich? - bardzo ładna jest krawędź. Trochę bardziej zaokrąglona od strony wejścia wiązki lasera.
I PVC - wiadomo, że ciąć nie można, bo to zabójstwo dla maszyny i niezbyt zdrowe dla operatora. Ale w folderze reklamowym firmy spod Poznania (maszyny Arkus czy coś w tym stylu) wyczytałem kiedyś, że da się ciąć, potwierdzili to też na targach - co mnie zdziwiło. Ale może jednak da się bez wielkiego uszczerbku dla maszyny?
Dać, to się da - i jak nie ma innego wyjścia to się tnie. Ale nie jest to zalecane ze względu na bardzo szybką reakcję ze stalami oraz naprawdę dużą szkodliwość dla zdrowia.
I jeszcze jedna kwestia - jaka jest różnica między silnikami krokowymi a DC Servo w laserach? Z tego co przeczytałem na forum - jest różnica jeśli używa się ich w ploterach frezujących (na prowadnice działają przecież spore siły - bo trzeba "pchać" wrzeciono w materiał), a tutaj mamy tylko ruchy (podczas cięcia wolne, lub bardzo szybko przy grawerce).
Odpowiem tak - maszyny, w których zastosowano lasery aluminiowe (chłodzone powietrzem), to lasery niskonapięciowe o sterowaniu częstotliwościowym (w odróżnieniu od laserów chińskich - szklanych - sterowanych napięciowo), w których znacznie szybciej można realizować włączenie/wyłączenie wiązki. Przy takich jest sens stosowania serwonapędów, bo można wykorzystać ich pełne możliwości. Lasery chińskie potrzebują ok. 2 ms od podana napięcia do zadziałania wiązki. Grawerowanie jest więc wolniejsze. Ale nie znaczy to, że są wolne - spokojnie uzyskuje się prędkości rzędu 600 mm/s (36 m/min).

Pozdrawiam.

PS. To doświadczenie z kwasem solnym bardzo jest spektakularne!


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#12

Post napisał: GumiRobot » 26 paź 2008, 11:37

modyo pisze:mam taką wątpliwość...

Zastanawiam się czy opary Cl2 i HCl nie zniszczą optyki, lusterek pozłacanych i soczewki ZnSe.
pozłacanej optyce może to nie zaszkodzić ale soczewce z ZnSe zaszkodzi na pewno.
ZnSe reaguje nawet ze śladami potu z palców a co dopiero z tak agresywnymi mediami jak chlor i chlorowodór.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 paź 2008, 15:09

Mam już spore doświadczenie z laserami i nie zauważyłem ani szkodliwego działania potu na soczewkę ZnSe, ani chlorowodoru. Co więcej nawet pył na powierzchni nie jest specjalnym problemem. Oczywiście, gdy się tego w porę nie usunie pewnie mogą być problemy - ale dobra praktyka nakazuje czyszczenie układu luster i soczewek najmarniej raz w tygodniu.

Co innego lustra, które w przypadku moich laserów nie są pokrywane złotem. Są z wysokogatunkowej polerowanej stali. Jej zaszkodzą na pewno.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: modyo » 26 paź 2008, 18:57

znalazłem odpowiedzi na swoje wątpliwości

coprawda istnieje chlorek złota AuCL3
lecz powstaje on wyłącznie w reakcji gorącego chloru i złota
lub reakcji wody królewskiej i złota.

zatem lustra powinny być bezpieczne.

Notomiast ponieważ ZnSe jest solą słabego kwasu chloroselenowego
silny HCl teoretycznie jest w stanie zniszczyć taką soczewkę
ponieważ zachodzi reakcja ZnSe + 2HCl → H2Se + ZnCl2

Powstający Selenowodór jest silnie toksycznym gazem. Dawka 0,07 mg selenowodoru w 1 dm³ powietrza jest śmiertelna dla dorosłego człowieka.

Sądzę że podczas użycia kwasu solnego rozsądne będzie wymontowanie soczewki ZnSe i zamknięcie jej w szczelnym naczyniu.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 paź 2008, 23:09

Stop cynkowo-selenowy jest stopem stałym, więc nawet, jeśli jest on solą słabego kwasu będzie ulegał takim zmianom jedynie powierzchniowo. Pamiętajmy, że sole słabych kwasów są rzeczywiście nietrwałe, ale w środowisku wodnym. Tu mamy do czynienia ze stopem cynku i selenu - stopionych na gorąco. Nie nazwałbym tego solą słabego kwasu w takim przypadku.

I nie demonizowałbym aż tak mocno całej sprawy. Poza tym podejrzewam, że kolega pomylił miana. Jeśli dawka 0,07 mg, to inaczej jest to 70 ug (mikrogramów - 70*-10^6) gramów jest dawką śmiertelną, oznacza, że jest bardziej zabójczy niż cyjanowodór - a to raczej mało możliwe. Sądzę, że chodzi o dawkę 0,07 g (70 mg) w 1 m3 powietrza. A ta jest raczej mało osiągalna.

Tak czy owak - jeśli trzeba to tniemy laserem PCV, jeśli nie ma takiej konieczności obrabiamy go mechanicznie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#16

Post napisał: modyo » 27 paź 2008, 00:07

nie jestem fachowcem od toksykologii
jednak są to informacje dostęne w wikipedii

sorry ale to kolega pomylił miana
wikipedia mówi o stężeniu w 1 dm³ a nie 1 m³
czyli chodzi o stężenie 1000X wieksze


a poza tym nawet jeżeli reakcja zajdzie tylko powierzchniowo to soczewka pokryje się warstwą chlorku cynku, może to spowodować np mniejszą przepuszczalnośc promienia , wtedy energia wyładuje się na soczewce i może ja uszkodzić


Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

#17

Post napisał: Jacolix » 07 lis 2008, 13:14

Witam,

Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie laserów (zwłaszcza Trotec) lub ogólnie związane z obróbką, pracą na laserach (małej mocy do 200wat), zapraszam.
http://lasertrotec.blogspot.com/
http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj


Autor tematu
amizgraf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2008, 20:37
Lokalizacja: Zgorzelec
Kontakt:

#18

Post napisał: amizgraf » 20 lip 2010, 19:53

Miesiąc po rozpoczętym temacie zakupiłem LYNX 500.
Mija prawie 2 lata i maszyna ta chodzi BEZAWARYJNIE.
Używana jest prawie codziennie po ok. 0,5h.
Tak więc wybór trafny i polecam!!!
Tomasz Zima, Amiz-Graf drukarnia offsetowa, wielkoformatowa, cyfrowa www.amizgraf.pl

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 lip 2010, 07:56

W temacie chińskich tub laserowych - kol. Amizgraf od 2 lat pracujesz na jednej tubie?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Zakup plotera laserowego - chyba będzie chiński -jaki wybrać

#20

Post napisał: cinematic2 » 01 kwie 2018, 01:50

kajunn pisze:
31 mar 2018, 23:50
Zdecydowanie Fiber to doskonała firma jeśli chodzi o profesjonalną znakowarke , zobacz sobie tu http://www.
Znowu przylazła jakaś menda z marketingu partyzanckiego. :twisted:
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”