Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
logicdan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2019, 18:08

Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#1

Post napisał: logicdan » 27 lis 2019, 18:17

Posiadam ploter z tuba 100w i polem roboczym 500x700 , dzisiaj zauważyłem że w wybranych obszarach laser zachowuje się w identyczny sposób tzn. powoduje okopcenie materiału i nie docina go (jak na zdjęciu), towarzyszy temu dźwięk podobny do iskrzenia. Są to jakieś 3-4 niewielkie obszary, po za nimi materiał jest docinany bez żadnych zastrzeżeń. Gdzie doszukiwać się przyczyny takiego zachowania?

Obrazek




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#2

Post napisał: koala.g » 27 lis 2019, 19:23

Takie okopcenia to rozjazd ogniskowej. Prowadnica bramy może być w tym miejscu krzywa.
Dźwięk iskrzenia jest z tego miejsca czy z elektroniki maszyny?


Autor tematu
logicdan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2019, 18:08

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#3

Post napisał: logicdan » 27 lis 2019, 19:52

Dźwięk wyraźnie dochodzi z tego miejsca, dodam że ploter jest praktycznie nowy (kilkanaście godzin pracy). Problem wcześniej nie pojawiał się.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#4

Post napisał: koala.g » 27 lis 2019, 20:36

Sprawdź czy to jest powtarzalne w tym miejscu.

Zrobić program na kółko ok 35 mm i uruchomić w różnych miejscach na stole.

Jeśli w tym miejscu występuje problem możesz próbować regulować ogniskową w tym miejscu(na wyczucie głowicę trochę do góry trochę na dół dopóki linia cięcia nie będzie czysta i cienka ) Potwierdzi to że w tym miejscu jest coś nie tak z wiązką.


Roman055
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2019, 23:12

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#5

Post napisał: Roman055 » 28 lis 2019, 23:33

Witaj,
zacznij od sprawdzenia ustawień luster - obserwując plamkę na lustrze zaklejonym taśmą malarską. Strzelasz w czterech rogach stołu roboczego. Na koniec sprawdź, czy zaklejając dyszę po strzale masz ładny okrągły otwór na środku. Jeżeli plamki się nie pokrywają to znaczy, że w pewnych miejscach promień lasera nie trafia w środek soczewki w głowicy - część wiązki trafia na obudowę dyszy i spada moc strumienia tnącego. Stąd kopcenie i niedocinanie. Miałem podobny przypadek i regulacja luster zlikwidowała problem niedocinek. Inną przyczyną może być falująca na stole sklejka, lub zabrudzona soczewka lub lustro. Z okopceniami można sobie poradzić montując mocniejszą pompę powietrza lub kompresor z zamontowanym osuszaczem i filtrem powietrza.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#6

Post napisał: abyss » 29 lis 2019, 04:02

Dźwięk iskrzenia na 90% oznacza, że gdzieś ci przebija wysokie napięcie. A to, że wydaje ci się, że go słyszysz z tego miejsca - to prawdopodobnie złudzenie. Jeżeli możesz to otwórz przedział tuby i przy zgaszonym świetle zobacz gdzie iskrzy. Szukaj w okolicy przeciwnej do wylotu promienia (anoda, jakby kto pytał). Tylko paluchów nie pchaj jak pracuje, bo rodzina chce mieć cię na święta w domu, a nie na cmentarzu czy w szpitalu.

P.S. Też tak miałem i widziałem u innych. Często to kiepski montaż - zbyt luźne skrętki, albo wilgoć etc.


Autor tematu
logicdan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2019, 18:08

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#7

Post napisał: logicdan » 29 lis 2019, 10:16

Odrzucam złe ustawienie luster i krzywą sklejkę, wszystko mam skalibrowane a sklejka prostuję magnesami + sprawdzam odległość od głowicy.
Zrobiłem test i element który nie docieło wypaliłem ponownie- laser zachował się w tym miejscu tak samo czyli iskrzenie i okopcenie.
Następnie zmieniłem sklejkę i ponownie kazałem wyciąć ten sam element w tym samym obszarze pola roboczego- laser ciął bez żadnego problemu.
Może coś pominąłem ale tak na logikę wychodzi, że to wina sklejki... jest to możliwe?
Wiem już, że te miejsca nie są stałe, czasem występują 2-3 na jednej formatce 60x40, a czasem wcale.
Zamówiłem inną sklejkę do testów i będę jeszcze szukał przyczyny, mając na uwadze również Wasze wskazówki.
Dziękuję za każdą podpowiedź, dam znać jak sytuacja się rozwija:)


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#8

Post napisał: koala.g » 29 lis 2019, 10:20

W sklejce są sęki. Masz 3 warstwy forniru zewnętrzne są najlepsze jak się da a środek to najbrzydszy rodzaj.
Tak to mniej więcej wygląda, raz lepiej raz gorzej, czasem są dziury które pod światło widać.

A właśnie weź sklejkę i sobie pod ostrym światłem pooglądaj, jak zauważysz ciemniejsze miejsca to sęki. Zaznacz gdzie są i załóż na laser.
Zresztą po wycięciu możesz lekko przeszlifować brzeg jak jest silnie okopcony, powinny być wtedy widoczne przekroje sklejki w miejscu problematycznym.

Obrazek


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#9

Post napisał: dasza77 » 29 lis 2019, 10:44

Kup sklejkę do cięcia laserem np w Laser Media. Każda inna (nie do lasera) , to będzie "niespodzianka" - raz lepiej , raz gorzej - teraz trafiłeś na gorzej :). Dobrze ktoś radził, żebyś jak najszybciej zlokalizował trzaski - to "ucieka wysokie napięcie" - dlatego na tubę trafia mniejsze WN i masz gorsze wypalanie. Poza tym , gdy tego nie naprawisz, za chwilę będziesz miał poważniejszą awarię z wydatkami !


Autor tematu
logicdan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 11
Rejestracja: 25 lut 2019, 18:08

Re: Okopcenie sklejki i nie docinanie w wybranych miejscach

#10

Post napisał: logicdan » 30 lis 2019, 12:01

Zacząłem dłubać w sklejce w miejscach, w których były problemy i w środkowej warstwie faktycznie były sęki (przykład na zdjęciu).
Sklejkę kupuję suchotrwałą z przeznaczeniem do lasera (tak przynajmniej są reklamowane), rozwarstwiałem ją w wielu miejscach i środek wygląda dobrze, nie jest to sęk na sęku ale jak już się jakieś trafią to efekt jest taki jak na drugim zdjęciu.
Ciąłem wcześniej na laserze 40w i jak był sęk to po prostu go nie docinało, a tutaj powstają takie czarne okopcenia plus ten "efekt iskrzenia". Myślałem tak jak niektórzy sugerują, że to właśnie z napięciem jest problem ale skoki napięcia powinny być losowe, a tutaj jak ponownie wypalam element w problematycznym miejscu to efekt jest podobny, a jak zmienię sklejkę- to już tnie ok. Myślę, że wyklucza to problemy z napięciem czy optyką.
Na razie skupiam się na zmienia sklejki i dalszej obserwacji. Jeśli polecacie jakieś sklepy oferujące sklejkę do lasera to będę wdzięczny za info.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”