Pomoc w wyborze lasera

jaki laser brać pod uwagę?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
GosiaG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 10:35

Pomoc w wyborze lasera

#1

Post napisał: GosiaG » 20 gru 2018, 10:48

Dzień dobry. W przyszłym roku chciałabym otworzyć działalność polegającą na niedużej produkcji wszelkiego rodzaju ozdób, stroików itp. Głównym narzędziem będzie oczywiście laser. Na dniach jestem umówiona na prezentację Troteca 30w, cena trochę mnie powaliła bo 50000 netto, ale obejrzę i zobaczę co i jak. Po przeczytaniu postów na forum zaczynam dochodzić do wniosku, że plotery tej mocy nie są warte uwagi nawet na początek, mam na myśli cięcie sklejki. Proszę doradźcie czego szukać, wiadomo na początku nie będzie dużo do roboty, ale mam głęboką nadzieję, że z czasem zacznę robić większe ilości produktów. Proszę nie oceniać, każdy kiedyś zaczynał i miał wątpliwości i wiele pytań.
Materiały jakie zamierzam ciąć to sklejka, plexi, filc. Sklejka nie za gruba, do 5-6 mm.




LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Pomoc w wyborze lasera

#2

Post napisał: LTofik » 20 gru 2018, 11:23

Gra totalnie nie warta świeczki rentowność tego typu usług jest niska i sporadyczne. Gdyby zdecydować się na Troteca to trzeba liczyć się z tym że ta maszyna powinna pracować minimum 16h na dobę (2 zmiany) to są maszyny dobre dla większych stabilnych firm które przeżyją gdy będzie gorszy okres.
Zapewne najkorzystniej wypadają gdy robi się jako podwykonawcy tysiące drobnych elementów gdzie kultura pracy i serwisu ma znaczenie.

Naprawdę odradzam tego typu zakup poczatkujacej osobie(dopiero rozpoczynające biznes)
Już chyba korzystniej wypada projektowanie samemu a wycinanie u kogoś po dobrej stawce.


Autor tematu
GosiaG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 10:35

Re: Pomoc w wyborze lasera

#3

Post napisał: GosiaG » 20 gru 2018, 12:03

To czego szukać? Tańszej, ale jakiej? Coś muszę zrobić, jedyna opcja dla mnie na dzień dzisiejszy to praca w domu.


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Pomoc w wyborze lasera

#4

Post napisał: LTofik » 20 gru 2018, 12:53

Nie wiem nie znam Pani możliwości, ale po prostu wiem, że albo kupuje się drogie maszyny które całymi tygodniami wykonują powtarzalna produkcję za kilka groszy sztuka (w tysiecznych nakładach) albo uprawia rzemislo całymi tygodniami mozolnie wykonując jakiś przedmiot który zamówi klient i tutaj raczej ten typ maszyn średnio się opłaca.
Jeśli tak bardzo chce się Pani uprzec na zakup plotera to raczej rozsądnie będzie kupić maszynę z drugiej ręki ale markową - np po kolejnej osobie która kiedyś miała ten sam pomysł co Pani :p z tym że trudno trafić maszyny o mocy powyżej 60w


Autor tematu
GosiaG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 10:35

Re: Pomoc w wyborze lasera

#5

Post napisał: GosiaG » 20 gru 2018, 13:25

Przedstawiciel Troteca, który ma zaprezentować maszynę wspomniał też o możliwości zakupu używanej. Rozumiem, że rację mam co do mocy, 30 to za mało? Co do asortymentu to od dłuższego czasu obserwuję Allegro i całkiem dobrze sprzedają się produkty ze sklejki, jest wiele okazji w roku kiedy ludzie masowo kupują prezenty spersonalizowane i nad tym głównie się zastanawiałam. Nie uparłam się, pytam z dużym wyprzedzeniem, obserwuję, kalkuluję, żeby pochopnie nie podejmować decyzji. To sporo pieniędzy jeśli chodzi o te maszyny, jestem jeszcze na etapie kiedy mogę się wycofać. Dziękuję za odpowiedź.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Pomoc w wyborze lasera

#6

Post napisał: ajt » 20 gru 2018, 13:29

Żeby nie pisać wszystkiego od nowa, proponuję jeszcze lekturę tego wątku:
wyciag-i-filtr-do-plotera-laserowego-t59297.html
W skrócie: niezbędny będzie wydajny filtr spalin plus wyciąg, a i tak będzie śmierdziało, zwłaszcza ten palony filc i plexi.
Piszę o tym dlatego, że skoro planowana jest praca w domu, to nie wiem, czy i jak zniosą to domownicy i sąsiedzi...


Autor tematu
GosiaG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 10:35

Re: Pomoc w wyborze lasera

#7

Post napisał: GosiaG » 20 gru 2018, 13:37

W domu ale w oddzielnym pomieszczeniu, ogrzewanym garażu. Miałam na myśli pracę na miejscu.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Pomoc w wyborze lasera

#8

Post napisał: cinematic2 » 20 gru 2018, 21:16

Zdecydowanie na początek używana maszyna ze wskazaniem na firmową.
Poza Troteckiem są też inne źródła, rozejrzyj się na Alle, Olx czy Sprzedajemy.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Pomoc w wyborze lasera

#9

Post napisał: abyss » 21 gru 2018, 12:41

O zakupie lasera o mocy 30W z myślą o produkcji - cięcia sklejki 3mm (i sporadycznie do max 5-6mm) ZAPOMNIJ. Potrzebujesz minimum 60-80W. Liczby zależą od lasera (zachodni/chińczyk) i jakości i typu sklejki - bo ja dla testu ciałem kilka różnych gatunków "w tym samym przebiegu" i prędkości maksymalne(!) wahały się między 28 i 65mm/s dla różnych gatunków/producentów sklejki. Przy czym np. fińska nie jest tylko "nieznacznie droższa" :) Nie myśl też: "no trudno, będę ciał wolniej" - bo NIE będziesz. Tnąc bardzo wolno krawędzi3e wyglądają dosłownie jak wyjęte po kilku minutach z ogniska - nadpalone. Jeżeli bierzesz używkę zachodniego - to koniecznie z długą (a nie tylko rozruchową) gwarancją. Części nie znając rynku - NIE dostaniesz. Chińczyki - są dużo bardziej kapryśne i awaryjne i wymagają jakichś tam umiejętności by je naprawiać/serwisować. To tak w dużym skrócie.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pomoc w wyborze lasera

#10

Post napisał: koala.g » 21 gru 2018, 13:45

GosiaG pisze:
20 gru 2018, 13:25
Co do asortymentu to od dłuższego czasu obserwuję Allegro i całkiem dobrze sprzedają się produkty ze sklejki
To nie jest dobre podejście. W branży od 2009 na początku dajmy na to pewien produkt kosztował 2zł teraz sprzedaje się go za 50gr.
I przy sprzedaży hurtowej do jednego odbiorcy na poziomie 10-20tys szt miesiąc to nie jest zła cena. Ale ludzie na allegro sprzedają tego max 1000szt w miesiącu więc sensu ekonomicznego to nie ma żadnego. Inna sprawa że w 2009-2014 były popularne dofinansowania na lasery i pojawiło się mnóstwo ludzi na rynku.

Interes jest opłacalny jak produkujesz do kilku odbiorców masowo mnóstwo taniochy. Albo jeśli masz renomę i jesteś sławny jak te wałki do ciasta kiedyś. Jednak koniec końców ktoś podpieprzy ci twoje oryginalny produkty i zacznie sprzedawać za 50% stawki.

A i personalizowane produkty to mnóstwo wzorów. Mnie czasem trafia jak mam zrobić po 100szt z 10 wzorów. I mnóstwo klientów na każdego należy policzyć dodatkowy czas na obsługę dogadanie się i jeszcze z 10 rzeczy się po drodze zbiera.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”