Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#1

Post napisał: denhen89 » 02 cze 2019, 16:52

Witam
Jestem blisko konca budowy Lasera Co2 50W o powierzchni roboczej 900mm x 600mm i zastanawiam sie czy ten wentylator ktory posiadam do wyciagu spalin jest za maly: Prima Klima 125 (400 m3/h)

Glownie bede grawerowal i wycinal w Sklejce ale napewno tez w innych materialych (plexi, skora, itd.).

Oczywiscie znalazlem duzo informacji na google i wyglada na to ze 400 m3/h jest za malo, ale zdecydowalem sie otworzyc nowy temat bo przed chwila znalazlem ten temat o tytulu "wyciąg spalin w laserze" w ktorym Piotr Rakowski napisal: "Co do wyciągu - nie przesadzajmy - wystarczy 50 m3/h, a przy większych powierzchniach pracy 150 m3/h. Takie stosowane są w moich maszynach i wyciągają 90% smrodów."

Czy ja cos zle rozumie ? Wiem cisnienie jest tez bardzo wazne a ten wentylator ktory posiadam ma tylko 65W i 0,3A , wiec mozna sie wyobrazic ze nie ma duzego cisnienia, za to jest bardzo cichy na czym mi zalezy bo chcialem postawic laser w mieszkaniu a nie w warsztacie. (oczywiscie wyciag spalin na zewnatrz :))

Z gory dziekuje za pomoc.




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#2

Post napisał: koala.g » 02 cze 2019, 22:55

Jak odciąg dymu będzie bezpośrednio nad miejscem cięcia to będzie ok.

Awatar użytkownika

Muligan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2019, 11:37
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#3

Post napisał: Muligan » 03 cze 2019, 08:12

Wg mnie powinieneś jednak coś większego sobie załatwić, bo w mieszkaniu jednak trochę niebezpiecznie może się zrobić jak się okaże, że odciąg za mały...


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#4

Post napisał: denhen89 » 03 cze 2019, 10:16

Dziekuje za odpowiedzi.

Mam jeszcze drugi taki wentylator ale mniejszy (187 m3/h). Moglbym tak zrobic koala.g napisal, czyli wyciag bezpozsrednio nad ciecia, tylko musialbym napewno miec mniejsza srednica rury, najlepiej cos kolo 50mm ale to znowu zmniejszy wydajnosc tego wentylatora. Musze zrobic test, czyli zamknac laser, wlaczyc wyciag i zapalic jakas zapalke czy cos takiego i zobacze czy da rade. Gdyby Laser mial stac w warsztacie to bym kupil wiekszy wentylator ale tak jak juz pisalem chcialbym zeby stal w mieszkaniu i bylo cicho.


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#5

Post napisał: LTofik » 05 cze 2019, 09:39

Ja w swojej maszynie (900*600) mam wentylator który ma:

Spręż 2100pa
Wyciąg: 7m/minutę = 420m3 na godzinę
Moc: 550W

Wydaje mi się, że ten jest na styk, ale być może to zależy też od konstrukcji samej budy lasera. Mam na myśli to, że np w moim przypadku stół można opuścić o chyba 50cm więc przestrzeń pod stołem jest spora. Sam odciąg jest w bocznej ścianie (lewej stronie) a powietrze jest zasysane "całą" lewą ścianą czyli - prawdopodobnie to powoduje, że prędkość zasysanego powietrza pod stołem zwalnia. Mam taką hipotezę, że gdyby ograniczyć objętość skrzynki pod stołem, a sam zasys zrobić tak aby miał tylko 10cm (czyli 5cm pod stołem i 5 cm nad stołem) to prędkość poruszającego się powietrza w kierunku otworu do odprowadzania dymu wzrosłaby znacząco. Dodatkowo, odnoszę wrażenie, że standardowe szczeliny w klapie z przodu są nie wystarczające i dławią odciąg, bo dym jako tako jest odsysany ale gdy otworzę boczne drzwiczki serwisowe (na wysokości stołu) to odpływ dymu gwałtownie przyśpiesza.

Prawdopodobnie niedługo będę przebudowywał swoją maszynę tak jak opisałem to wyżej. Lub pokuszę się o przebudowę stołu tak aby odciąg zasysał wszystko tylko przez ruszt - czyli stół pod spodem będzie posiadał zamkniętą obudowę z np centralnym otworem na rurę do odprowadzania dymu.

Zwracaj uwagę nie tylko na przepływ zasysanego powietrza, ale też na jego "dostarczenie" przez otwory w obudowie.

I jeszcze przy okazji sam zapytam pozostałych kolegów:
Jak to jest u Was z powietrzem w pomieszczeniu gdzie stoi laser - czuć smród? U mnie w całej piwnicy unosi się lekki zapach, a czasem bywa to na prawdę uciążliwe i własnie nie jestem pewien ani nie bardzo wiem jak to ustalić - czy to jest kwestia zbyt małej wydajności odciągu i ten zapach wychodzi gdzieś bokami w maszynie czy może jest to kwestia, że dym zostaje jeszcze np pod stołem po zakończeniu cięcia i przy otwarciu klapy smród cofa się.

Sprawa jest na tyle poważna, że zdarza się że mam "żyletki w nosie" czyli cały nos swędzi a wydzielina z nosa zawiera sporo krwi i strupów. - Jak to jest u Was?

Awatar użytkownika

adam.mulica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 10 cze 2019, 19:28

Re: Wyciąg spalin w Laserze Co2- 50W - 900x600

#6

Post napisał: adam.mulica » 10 cze 2019, 19:47

U mnie wyciąg spalin jest przez i tu ciekawostka!:
używka za 15zł :D
DMUCHAWA PRAWA DO CITROEN C4 PICASSO 2012R - hahaha
plus Regulator PWM (silnik,LED) 4,5-35V/5A 20kHz
w zależności od tego co tnę: reguluje moc wyciągu i daje rade, zapierdziela tak że jak chce otworzyć w czasie pracy pokrywę górną to mam problem :D i koszt za parę złotych :D - wystarcza
średnica wyciągu to 11 cm
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”