Cięcie azotem, problem z prędkością

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

jarek678
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2011, 19:26
Lokalizacja: Witoszów

#11

Post napisał: jarek678 » 01 mar 2013, 19:20

siemka lewyyy

u mnie też są same trumpfy tylko jestem troche zdziwiony ze ty do jednej głowicy wkładasz różne soczewki niestety nie wiem jaka jest konstrukcja tej głowicy trumpf ma osobne gowice do każdej ogniskowej 3.75/5/7,5/9.0 cali teraz wchodzą jedno głowicowe nawet taka mamy ona ma chyba 9.7 cala ale nie wiem dokładnie zresztą to nie istotne
czy wy operatorzy oriętujecie sie jakie zmiany zachodza w maszynie np po zmianie wysokosci ogniskowe (co tym steruje jak dasz z -1 na 0,5 na przykład )
w trumpfie odpowiada za to cisnienie wody a jak jest z tym u was moze zmieniasz ogniskową na pulpicie a nie jest to wykonywane przez maszyne dlatego nie możesz uzyskac wiekszej predkosci i lepszej krawedzi ciecia

poz Jarek



Tagi:


Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#12

Post napisał: lewyyyy » 02 mar 2013, 00:44

Witam. Oczywiście znam różnice oraz oznaki prawidlowo lub żle ustawionej ogniskowej. W amadzie soczewka nie jest elementem samej głowicy lecz jest instalowana niezależnie od niej. Ogniskową w tej maszynie ustawiamy na pulpicie na dwa sposoby: albo manualnie-można to zrobić w trakcie wykonywania cięcia, albo poprzez wpisanie do biblioteki parametrów. W bibliotece oprócz wartości ogniskowej mam również opcje wyboru głowicy. Zauważyłem, że przy użyciu tej samej wartości ogniskowej i zmianie rodzaju głowicy maszyna pali w różny sposób... stąd moje pytanie. W poprzedniej maszynie stosowalismy tylko jeden rodzaj soczewek a ogniskową zmieniało się mechanicznie... haczykiem :) więc nie było problemu. Robiłem dziś próby na soczewce 5 cali i wyniki były jak najbardziej satysfakcjonujące. Na przykład dotąd wycinaliśmy aluminium #1.5 z prędkością max F2200 na soczewce 7.5 cala i dyszy 2.5 ... choć wydawało mi się to absurdalne to serwisant twierdził, że tak należy ze względów bezpieczenstwa-był problem z nagrzewaniem sie soczewki i samej dyszy, do tego tak wyciety element wymagał dalszej obróbki ze względu na twardy grad. Dzis osiągnałem prędkość F4500 (optimum 4000) praktycznie bez żadnego gradu i z lekko nagrzaną dyszą. Wychodzi na to, że używając dotychczas jednego rodzaju optyki produkowaliśmy dwa razy wolniej przy tych samych kosztach zużycia gazów i energii. Wycinacie też aluminium na powietrzu czy jedynie na azocie? Jakie osiągacie prędkości?


aspireq
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 24
Rejestracja: 15 gru 2011, 20:08
Lokalizacja: Miasteczko

#13

Post napisał: aspireq » 02 mar 2013, 18:33

U nas aluminium tniemy azotem. Co do prędkości nie pamiętam teraz dokładnie ale na maszynie 6kW to jakieś 6k głowicą 7,5 blacha 2mm,a np alu 8mm jakieś 1,5k. Raz paliliśmy nierdzewke 16mm posuw ok 700 ale soczewka 10 cali. To aluminium 8 mm teoretycznie powinno być już palone głowica 10 ale a kilka sztuk nie było czasu zmieniać :P

Awatar użytkownika

Megalas(R)
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 15 mar 2013, 13:29
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Azot i prędkości vs. tlen

#14

Post napisał: Megalas(R) » 15 mar 2013, 22:30

Coś za coś, przy cięciu azotem zawsze prędkość będzie niższa od cięcia tlenem. Cała energia do stopienia metalu pochodzi z wiązki lasera, nie ma dodatkowej energii z egzotermicznej reakcji spalania (utleniania) w strumieniu tlenu. Przez to proces przebiega wolniej, temperatura topienia stali nierdzewnej jest wyższa od temperatury spalania stali węglowej w strumieniu tlenu.
Jeśli urządzenia posiada taką możliwość, ciśnienie azotu ustaw na taką wartość, jaka daje akceptowalną jakość krawędzi.
Lepsze wykorzystanie gazu z wiązek umożliwiają wiązki 300b, w których jest 157m3.
Zużycie azotu jest wynikową średnicy dyszy i ciśnienia, to fakt, obniżenie ciśnienia azotu nie wpływa na nagrzewanie dyszy, co prawda azot rozprężając się obniża swoją temperaturę ale tak jak napisał kolega poprzednio - raczej ma to związek z wycentrowaniem dyszy, zwłaszcza tej o mniejszej średnicy.

Co zyskujesz? Krawędź cięcia wolną od tlenków - potencjalnych ognisk korozji.
Megalas(R)
Messer Gazy Laserowe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”