Od kilku dobrych dni obserwuję i czytam dział LASERY (przeczytałem wszystkie tematy w tym dziale) i postanowiłem zadać kilka pytań. Widzę, że się świetnie znacie w temacie laserów.
Mianowicie mam zamiar kupić laser/ploter do znakowania/grawerowania/pieczątek.
Głównie chodzi o wyrób gum do pieczątek ale także zależy mi na możliwości znakowania.
Tutaj pojawia się pierwsze pytanie: Jaka jest różnica między znakowaniem i grawerowaniem?
Nie wiem czy dobrze myślę ale dla mnie to znakuję się na powierzchni materiału a grawer to żłobienie w materiale. Czyli znakując czujemy zmiane struktury poprzez naniesienie napisu a grawerując robimy dziurę??? Dobrze myślę?
Przeglądając tematy w dziale zrobiłem sobie listę firm/osób które sprzedają lasery.
Na początku mogę powiedzieć, że lasery firm
Trotec
Rayjet
RMI LASER
odpadają z powodu ceny. Odnośnie firmy RMI Laser to odwiedziłem siedzibę i jestem na prawdę miło zaskoczony jakością znakowania i obsługą. Problemem są fundusze, którymi operuję. Wydanie 25 tysięcy dolarów na laser jest na tym etapie działalności niemożliwe. Niestety

Idąc droga selekcji pozostały mi firmy/osoby oferujące tzw. chińczyki:
- Pan Piotr Rakowski oferujący plotery LYNX
- GPX USB http://www.europlotery.com/index.php/grawerka-gpx
- MAXIMUS XS http://lasery.3h.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=4
- takie cudo http://ploterylaserowe.com/2009/10/plot ... -co2-xj40/
Nie wiem czy jest mi potrzebny ploter o dużym polu pracy czy taki wynalazek jak jeden w powyższych.
Jak już mówiłem potrzebuję maszyny, która będzie robiła gumy do pieczątek i miała możliwość znakowania podstawowych przedmiotów. Nie mam zamiaru wycinać lub robic niewiadomo jakiej jakości rysunki jak niektórzy przedstawiając możliwości swoich maszyn.
Pojawia się jeszcze jeden problem. Chodzi o to, że do znakowania jest potrzebna przystawka obrotowa. W tych małych gówienkach (bez LYNX) nie ma możliwości podłączenia takiej przystawki. Zastanawiam się na czym polega problem. Ze względu na to, że maksymalna wieklośc przedmiotu może mieć np 8 czy 10 cm??? Z powodu braku możliwości obniżenia podłoża???
Od razu zrodziło mi się kilka pytań. Na jakiej zasadzie działają lasery, które mają przystawkę obrotową??? Jeżeli porównamy 2 lasery tej samej firmy np maximus. Najprostsza maszyna XS nie ma możliwości doloczenia przystawki a już większa np L ma taka możliwość. Czy oprogramowanie tych dwóch maszyn jest takie same? Natomiast napa przystawka podłączana na USB ma w sobie sterowniki i wystarczy program do jednoczesnego zgrania obrotów z laserem??? Wiem, że to jest śmieszne ale jestem bardzo ciekawy jak to wygląda. tutaj mam możliwość zapytania ludzi którzy budują takie lasery.
Może znacie inne firmy które oferują sprzęt na miarę moich potrzeb?
Jeżeli chodzi o fundusze to poszukuję jak najtańszej. Wiem, że to nie jest najrozsądniejsze ale na początek nie chce wpadać w zbyt duże koszty. Z czasem bede miał okazję kupić mercedesa w śród laserów.
Ostatnie pytanie. Czy na takich wynalazkach, które zaprezentowałem można zrobić dobrej jakości pieczątki??? Przy uwzględnieniu używania najlepszej jakościowo gumy?
Czy 600 lub 1000 dpi to wystarczająco dobra jakość na wyrób pieczątek w których litery nie będą się zlewać???
Dzięki za wysluchanie i odpowiedź.
Pozdrawiam,
Marek
-