TIG do ~4k

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

TIG do ~4k

#1

Post napisał: zzzZZZ » 13 paź 2021, 18:19

cześć,
chce sobie kupić TIGa do około 4k. Doświadczenie w spawaniu TIGiem - 0. Ogólne spawanie - kilka godzin lidlowym "automatem"
Poczytałem trochę na internecie, pooglądałem różnych ludzi na YT i mój wybór początkowo padł na MAGNUM THF220. Fajna spawarka, większość opinii na necie pozytywna jednak znalazłem trochę droższą MAGNUM THF 238 PRO-X.

Cały zestaw akurat w moim budżecie choć zastanawiam się nad samym palnikiem. Czy jest sens inwestować w palnik który posiada dodatkowe przyciski do sterowania ? Czy może na start wystarczy standardowy?

Dodatkowo prosił bym o wasze opinie na temat tigów w moim budżecie? Może jednak inna firma?

Co chce spawać? Cienkie blaszki kolorowe, profile stalowe do 3mm, profile alu do 3mm.


Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam


wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: TIG do ~4k

#2

Post napisał: maciek95k » 13 paź 2021, 18:45

Przez wiele lat używaliśmy tego:
http://www.sklep.tomsystem.pl/produkt/s ... s,133.html
Złego słowa na te firmę nie mogę powiedzieć. Spawarka naprawdę dawała radę nie ważne czy przy używaniu sporadycznym, czy przy spawaniu przez 8h elementów nierdzewnych (oczywiście nie twierdzę tutaj że jest to najwyższa półka, na pewno warta swojej ceny). Użytkowalibyśmy dalej gdyby nie potrzeba przejścia na AC/DC.
Palnik o ile dobrze pamiętam zmienialiśmy na jakiś lepszy. Dodatkowe przyciski Ci nie będą potrzebne. Patrz na jakość uchwytu/palnika a nie na ilość bajerów. No i musisz brać pod uwagę że przy aluminium trzeba dużo więcej mocy żeby coś pospawać a bez uchwytu chłodzonego wodą praca ciągła to też tak trochę na siłę.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: TIG do ~4k

#3

Post napisał: rdarek » 13 paź 2021, 21:15

maciek95k pisze:
13 paź 2021, 18:45
Przez wiele lat używaliśmy tego:
http://www.sklep.tomsystem.pl/produkt/s ... s,133.html
Złego słowa na te firmę nie mogę powiedzieć. Spawarka naprawdę dawała radę nie ważne czy przy używaniu sporadycznym, czy przy spawaniu przez 8h elementów nierdzewnych (oczywiście nie twierdzę tutaj że jest to najwyższa półka, na pewno warta swojej ceny). Użytkowalibyśmy dalej gdyby nie potrzeba przejścia na AC/DC.
Palnik o ile dobrze pamiętam zmienialiśmy na jakiś lepszy. Dodatkowe przyciski Ci nie będą potrzebne. Patrz na jakość uchwytu/palnika a nie na ilość bajerów. No i musisz brać pod uwagę że przy aluminium trzeba dużo więcej mocy żeby coś pospawać a bez uchwytu chłodzonego wodą praca ciągła to też tak trochę na siłę.
Ten nie przejdzie, właśnie ze względu na alu jako jeden z materiałów wymienionych przez autora do spawania i które spawa się właśnie AC.
Przyciski w palniku? Mam shermana digitig 206P AC/DC (to samo co Jasic JT200ds czy razor JRW200AC/DC) i jakoś nie zapragnąłem ich.
Sprawdziły by się gdybyś miał dużo spawania przy którym trzeba często zmieniać parametry i musiałbyś wypełzać w tym celu z pod jakiejś maszyny. Natomiast pedał sterujący mocą do spawania alu jak najbardziej fajna rzecz. Do cieniutkich blach mogę polecić funkcję spawania impulsowego (cold welding) niestety musiałem"zanabyć" do tego celu przystawkę od myfrendów, jednak są już maszyny z tą opcją wbudowaną (niestety nie podam konkretnych modeli).
Jeśli chodzi o moc potrzebną do spawania alu, tak potrzeba wyższej bo alu lepiej oddaje ciepło i tak upaliłem palnik flex jadąc pełną mocą która i tak przekraczała wytrzymałość samego palnika :mrgreen: bawiłem się wtedy blaszką alu 10mm ale coś posmarkałem i jeszcze się nie rozpadło :mrgreen: natomiast sam uwalony palnik "przerobiłem" na uchwyt do ostrzenia elektrod :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: TIG do ~4k

#4

Post napisał: zzzZZZ » 13 paź 2021, 21:28

coldwelding to jedna z metod, która mnie domyślnie interesuje. znalazłem takie cudo stricte pod cold welding https://pl.aliexpress.com/i/4000766926711.html ale gość na yt, który to tłumaczył nie polecał. Podobno sterując parametrami na zwykłym tigu dochodzisz do tych samych rezultatów. Mówił, że przydatna jest opcja spawania punktowego co właśnie przekonuje mnie do thf 238

Dodane 2 minuty 40 sekundy:
poza tym orientujecie się czy sterowanie w uchwycie to po prostu zamykanie obwodu czy idzie jakiś dodatkowy przewód? (najprostrza wersja palnika)
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe

Awatar użytkownika

the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: TIG do ~4k

#5

Post napisał: the.bear » 13 paź 2021, 21:37

Jak chcesz alu spawać, to robi się drogo. Szczególnie jak myślisz o czymś więcej jak 2-3mm blacha.
Ja mam spawarkę Merkle MobiTig AC/DC 180A. Z czystym sumieniem mogę polecić. Czasem na Allegro widywałem używki po jakieś 7-8 tysi.
Za 4 tysie chyba nic do Alu nie znajdziesz.
Kup teraz coś na DC, naucz się spawać czarną i nierdzewkę. Jak zapragniesz Alu, tą sprzedasz najwyżej i kupisz AC/DC.
No i do Alu najlepiej od razu zdalne sterowanie (stopa).


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: TIG do ~4k

#6

Post napisał: maciek95k » 13 paź 2021, 21:59

rdarek pisze:Ten nie przejdzie, właśnie ze względu na alu jako jeden z materiałów wymienionych przez autora do spawania i które spawa się właśnie AC.

Oczywiście że się nie nadaje. Podałem go jako przykład którego używaliśmy i odniosłem się do samej marki która jest nawet okej.
Obecnie przeszliśmy na coś takiego:
https://archiwum.allegro. pl/oferta/wsme-315-spawarka-inverterowa-tig-ac-dc-i6628059745.html
Jakość trochę gorsza od Magnum'a. Jeśli chodzi o prąd to całkiem okej. Uchwyt od razu do wymiany.
Da się tym aluminium pospawać i nie mówię tutaj o posmarkaniu tylko np. aluminiowe zbiorniki paliwa itd. Nie poleciłbym go komuś kto ma większy budżet lub potrzebuje na więcej prac niż sporadyczne spawanie aluminium ale jest okej. Prądu mu nie brakuje ale tak jak pisałem, przy aluminium i większych prądach ważny jest uchwyt bo taki bez chłodzenia bardzo szybko się grzeje.
U nas spawanie to 45% nierdzewka, 45% stal, 10% alu. Mamy go ze dwa lata.

I żeby nie było, mam porównanie do TIG'a Kemppi za 20kzł.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: TIG do ~4k

#7

Post napisał: RomanJ4 » 14 paź 2021, 01:19

the.bear pisze:Za 4 tysie chyba nic do Alu nie znajdziesz.

To do amatorskiego spawania i nauki by się też nadało Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 PULSE
https://spawarena.pl/pl/p/Welder-Fantas ... vcQAvD_BwE
zwłaszcza puls do nauki spawania będzie dużo pomocny + soczewka na palnik, a ustawianie parametrów (i zapis) jest bardzo przejrzyste, Mam wersję III(z plazmą) i bardzo dobrze się spisuje również z alu...
Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

the.bear
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 311
Rejestracja: 16 wrz 2020, 20:48
Lokalizacja: Widawa/Łódzkie

Re: TIG do ~4k

#8

Post napisał: the.bear » 14 paź 2021, 08:18

No to powiem Wam, że mnie trochę zaskoczyliście z tymi cenami. Musialem coś przespać…
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
zzzZZZ
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 258
Rejestracja: 14 cze 2018, 13:09
Lokalizacja: piniendzy z komuni wciąż jest mi nieznana
Kontakt:

Re: TIG do ~4k

#9

Post napisał: zzzZZZ » 14 paź 2021, 08:27

the.bear pisze:
13 paź 2021, 21:37
Kup teraz coś na DC, naucz się spawać czarną i nierdzewkę. Jak zapragniesz Alu, tą sprzedasz najwyżej i kupisz AC/DC.
Co polecasz jako samo DC?
RomanJ4 pisze:
14 paź 2021, 01:19
To do amatorskiego spawania i nauki by się też nadało Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 PULSE
parametrowo wygląda ok.
wszystko jest trudne zanim stanie się łatwe


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: TIG do ~4k

#10

Post napisał: gozdd » 14 paź 2021, 08:29

Ja używam Sherman DIGITIG 200GD AC/DC. Co prawda aluminium jeszcze nie próbowałem spawać, ale z czarną radzi sobie nieźle. Jeszcze żadnych problemów z nią nie miałem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”