Strona 1 z 1

Aluminium - malowanie proszkowe i cięcie laserem

: 04 mar 2017, 03:34
autor: angorek
Witam

Składam drukarkę 3D wykonaną z aluminium i mam parę pytań odnośnie wykonania elementów.
Elementy główne są wykonane z alu 8mm, a obudowa z 3mm. Rama jak i obudowa mają być połączone w jedną całość za pomocą kleju metakrylowego oraz połączeń śrubowych M4. Chciałbym całość pomalować proszkowo ale boję się że po wyciągnięciu z pieca rama będzie pokrzywiona we wszystkie strony. Elementy 8mm mają być frezowane, ale blacha 3 będzie cięta laserem. I tutaj nasuwa się kilka pytań :
1. Czy temperatura w piecu nie spowoduje trwałych odkształceń elementów ?
2. Czy cięcie laserem ma istotny wpływ na powstawanie naprężeń w materiale tej grubości, i późniejsze ich odpuszczenie w piecu ?
3. Czy można malować ramę w całości, jak na 1 zdjęciu, czy może rozdzielić ją na 3 bloki jak na zdjęciu 2 ? Czy może rozłożyć całość na pojedyncze elementy i skleić po malowaniu ? Ale wtedy warstwa farby osłabia wytrzymałość kleju a warstwa farby może zepsuć wymiar.

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam !

: 04 mar 2017, 03:56
autor: Yarec
Jak na rugim rys. ale przed malowaniem zabezpieczyć miejsca stykowe elementów żeby suchy proszek się nie osadził, w zależności czym to jest wykonane usunąć lub zostawić i do pieca (to samo w sobie jest jak odpuszczanie a element jest nagrzewany całościowo).
Za jednym zamachem masz dwie operacje: malowanie + odpuszczanie a potem tylko klejenie i skręcanie.

: 04 mar 2017, 12:19
autor: atlc
Niczego nie usuwasz przed wsadzaniem do pieca. Miejsca które mają zostać bez farby obkleja się zieloną taśmą(mają w lakierni) i odrywa po wygrzaniu w piecu.
Otwory gwintowane zabezpiecza się albo wkręcając śrubki, albo wkładając silikonowe kołki.
To nie lakierowanie mokre, że taśmy zrywa się póki farba jest elastyczna.

: 04 mar 2017, 13:33
autor: Yarec
witam atlc a z kąd On może wiedzieć.
tasma "pakowa" się "upiecze" = brak wiazań międzycząsteczkowych,.
piszę też na @ PRV - wrzeciona - weź się odezwij

: 06 mar 2017, 01:35
autor: angorek
Dzięki panowie ! Nie wiedziałem że przy malowaniu proszkowym można też maskować. W takim razie problem rozwiązany. Leci pomógł!

: 06 mar 2017, 02:30
autor: Yarec

: 06 mar 2017, 09:02
autor: Petroholic
Tak tylko dla formalności - wygrzewanie farby proszkowej w piecu to zabieg przy 200st. C. Wyżarzanie odprężające przy około 400st. C, a homogenizujące przy około 500st. C. Przy 200st. C ALU nic się nie powichruje tym bardziej, że nagrzewane jest równomiernie :) Maluj śmiało :)

: 06 mar 2017, 20:08
autor: angorek
Dzięki. Mam jeszcze pytanie odnośnie szpachlowania. W bocznych ściankach będzie dużo fazowanych otworów z śrubami M4, czy można zaszpachlować te łby ? Konkretnie czy rozszerzalność temperaturowa śrub nie spowoduje że szpachla w danym miejscu odpadnie podczas wygrzewania ?

: 06 mar 2017, 20:38
autor: Petroholic
Szpachla zachowuje się różnie w piecu ale przeważnie pęka i odpada... Nie szpachluj nic... Łby śrub albo zamaluj z całością na kolor albo zamaskuj taśmą i potem zerwij będą ładnie błyszczały...

: 06 mar 2017, 20:49
autor: angorek
Właśnie chodzi o to żeby nie błyszczały :D Ale okej, nie będę ryzykował bo nie stać mnie na eksperymenty.