Spawanie nakrętki

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

Spawanie nakrętki

#1

Post napisał: marek_pno » 12 lut 2017, 21:47

Witam,

Mam pytanie o spawanie nakrętek z normy din 934 do np. blachy (np. tych http://eurobolt.com.pl/58,din-934--din- ... katne.html)

Te nakrętki są w różnych powłokach, z tego co mi wiadomo spawnie ich jest niebezpieczne, po powłoka paruje ,a spawalnik ją wdycha.

Jak wygląda sprawa jakości takiego połączenia? Widziałem, że koledzy sporo pisali w innym temacie o zmianach wytrzymałościowych (zmiany struktury wewnętrznej). Mi jednak bardziej chodzi o jakość spoiny w zestawieniu do np. spawania nakrętek specjalnych spawalniczych.

Wydaje mi się, że do spawania należy stosować wyżej wspomniane specjalne nakrętki. Uzyskuje się wtedy wytrzymałość i brak toksycznych oparów.

Proszę o sprostowanie/potwierdzenie tego co tu napisałem.

Marek



Tagi:

Awatar użytkownika

wader13
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 135
Rejestracja: 19 lis 2016, 16:42
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Spawanie nakrętki

#2

Post napisał: wader13 » 12 lut 2017, 22:23

marek_pno pisze:Witam,


Wydaje mi się, że do spawania należy stosować wyżej wspomniane specjalne nakrętki. Uzyskuje się wtedy wytrzymałość i brak toksycznych oparów.

Proszę o sprostowanie/potwierdzenie tego co tu napisałem.

Marek
Zgadza się.
Te toksyczne gazy (np: przy spawaniu nakrętek ocynkowanych) mogą być przyczyną porwania złącza .


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#3

Post napisał: Duszczyk_K » 12 lut 2017, 22:31

Spawalnikiem nie jestem, ale się wypowiem :)
Jak spawasz nakrętki ocynkowane, to faktycznie opary cynku nie są najzdrowsze dla spawacza, warto wtedy spawać na powietrzu (no może nie zimą) czy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu - oczywiście jest to rada dla amatora który ma do pospawania parę śrubek/nakrętek. Dla zawodowców wypadało by pewnie polecić odciągi spawalnicze z odpowiednimi filtrami chłonnymi. Tylko podczas spawania takich nakrętek ochrona przeciwkorozyjna (ten ocynk) i tak wypala się więc dlaczego by nie zastosować nakrętek czarnych - nieocynkowanych? W markecie typu casto może ich nie znajdziesz, ale w żelaźniaku albo hurtowni powinni mieć to na kilogramy.


atlc
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: atlc » 12 lut 2017, 23:17

Nie wiem o jaki rozmiar nakrętek chodzi i jakie grubości blachy, ale może warto delikatnie zmienić technologię i pomyśleć o nitonakrętkach.


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: marek_pno » 13 lut 2017, 20:16

Dzięki za posty.

Rozmiar nakrętki jest mały, pod fi 10 lub 12.

Zakładając, że ta nakrętka jest ocynkowana, to sam ocynk utrudni położenie spoiny? Kolega mi mówił, że ocynk przeszkadza, bo robią się "kulki"...

A spotkał ktoś się z takimi nakrętkami?

https://www.kk-shop.com/shop/kataloge/d ... 35/235.php

PS Jestem niestety laikiem (próbuję to zmienić), ale przy dużej produkcji spawanie nakrętek wydaje mi się bezsensu. Szybciej się nituje z tego co widzę na youtubie...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11567
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 13 lut 2017, 20:52

Owszem, cynk w czasie spawania utlenia się tworząc nierozpuszczalne tlenki przez co utrudnia spawanie("smarka się"), ale bez przesady, w ogóle takie cienko ocynkowane detale czy blachy pospawać się da (tylko nie TIG-iem), i jeśli wspawane nakrętki nie są jakoś szczególnie odpowiedzialne to możesz je śmiało spawać.
Robiłem to nie raz.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: marek_pno » 13 lut 2017, 21:38

RomanJ4 pisze:Owszem, cynk w czasie spawania utlenia się tworząc nierozpuszczalne tlenki przez co utrudnia spawanie("smarka się"), ale bez przesady, w ogóle takie cienko ocynkowane detale czy blachy pospawać się da (tylko nie TIG-iem), i jeśli wspawane nakrętki nie są jakoś szczególnie odpowiedzialne to możesz je śmiało spawać.
Robiłem to nie raz.
Podsumowując. Na "partyzanta się da", ale przy większej produkcji nie ma sensu i jest niezdrowe.

Zastanawia mnie czemu nie chcą takich elementów łączyć nitonakrętkami...

Wydaję mi się ,że temat wyczerpany, chyba ,że ktoś chce coś dodać. Dzięki za posty.

PS Dałem Wam po "pomógł" za pomoc.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: HUD » 13 lut 2017, 22:18

Zastanów się nad zmianą technologii na zgrzewanie, taniej, szybciej, nie trzeba ponownie gwintować.
Nakrętka którą przywołałeś dwa posty wstecz służy właśnie do zgrzewania
Pozdrawiam Krzysztof G.


FRED76
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 22 cze 2008, 14:18
Lokalizacja: woj.opolskie

#9

Post napisał: FRED76 » 13 lut 2017, 22:28



melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Powłoka

#10

Post napisał: melonmelon » 14 lut 2017, 09:15

Każda powłoka na spawanym elemencie wpływa niekorzystnie ja własności połączenia spajanego (spawanie). Jak? Należy przeprowadzić próby, bez sensu. Na pewno pogorszy własności.
W połączeniu z nieznanym wpływem na własności wytrzymałościowe samej nakrętki i gwintu: kumulacja niewiadomych.
Spawalnik zatwierdził taką technologię? Na pewno?
To on decyduje czy można.
Jeśli on stwierdzi, że można, robić!
Zgrzewać, nitować, wciskać, formować gwint plastycznie. Nie spawać. To moje niskie zdanie.

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”