Spawanie i obróbka rur nierdzewnych

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

Spawanie i obróbka rur nierdzewnych

#1

Post napisał: greg_lbn » 04 gru 2016, 22:05

Odrazu przepraszam za powtarzające się wątki ale nie mogę wygooglować informacji, których potrzebuję już teraz bo zaczynam zlecenie na spawanie pochwytów i instalacji wodnej ze stali nierdzewnej (304). Proszę o weryfikację i poradę.
1. Spoiwo mam 316lsi 1.6mm, myślę że do instalacji jest ok ale do pochwytów to trochę za gruby i lico narasta..
2. Nie wiem czy robić odstęp spawając pochwyt 0.8 lub 1mm czy na styk. Bez odstępu slabo przetapia, mocno utlenia grań. Z tym odstępem to zastanawiam się czy mi nie powygina. Cwicze w warsztacie.
Przy instalacji będę dawać odstęp na pewno.
3. Do spawania Palnik rozmiar typu sr17 z soczewką bo przyyuhh sr9 utlenia mimo soczewki i dużym wypływie gazu,12-20l. Elektroda 1.6 . Dysza 6
4. Czym pozycjonować/centrować? Kątownik + 2 ściski stolarskie? Znalazłem w google tylko
http://www.weldtrade.pl/zacisk-do-centr ... p-952.html
Proszę o jakieś sugestie, może jakieś zdjęcia.
5.Pochwyt ma być satynowany. Do satynowania mam szlifierkę czołową obr.4600, oraz ściernice listkową klingspor NFW600 z zalecanymi obrotami 3700max.
6. Do szlifowania spawów mam ściernicę listkową klingspor KM 615 na szlifierke prostą o gradacji 120, oraz krążki klingspor na żep do szlifierki kontowej, o granulacji 120, 200, 400. Nie mam natomiast przystawki do szlifierki kątowej do szlifowani rur pasami bezkońcowymi.. Czy tym sobie poradzę? Macie jakieś pomysły na lepsze rozwiązania do szlifoeania rur lub które waszym zdaniem są najbardziej trafne?
7. Do formowania 200m instalacji fi50 wystarczy butla 40l argonu? Jaki przepływ byłby optymalny?
8. Jeśli chodzi o cięcie myślałem o obcinaku, koszt około 550zł rems ale zainwestowałem w mobilną piłę taśmową pilana 130/130mo. Myślałem o przecinarce tarczowej na tarcze z węglikami ale dowiedziałem się że tarcze szybko się zużywają przy cięciu nierdzewki nawet te dedykowane.
Jeśli chodzi o gratowanie to nie mam pilnika dedykowanego do inox ale mam węglikowe frezy i trzpienie korundowe.



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 05 gru 2016, 23:36

Jednym slowem nie masz zielonego pojecia o spawaniu nierdzewki, nawet do ciecia zabierasz sie jak pies do jeza. Cienko widze te twoja robote jak zakupiles tyle materialu a dopiero teraz zadajesz pytanie czy wlasciwy.
Swoja droga zastanawia mnie cos innego- instalacja do wody ze stali nierdzewnej -ok swietny pomysl tylko tak: jesli bylaby to instalacja 20-30 lat temu to pewnie bylyby to rury stalowe i spawane gazowo, przy srednich umiejetnosciach szczelnosc i przetop powinny wyjsc bez problemu, kiedy do instalacji masowo weszla miedz i polaczenia kielichowe litowane srebrem szczelnosc i jakosc polaczenia jeszcze lepsze. Ale jak Ty chcesz zapewnic ze Twoje polaczenia nie zaczna przeciekac za rok albo dwa jak Ty teraz juz masz problemy i z przetopem i z zabezpieczeniem grani. Wiesz wogole jak zabezpieczyc wewnetrzna strone rury zeby nie doszlo do przepalenia ? Rozumiesz ze przy nierdzewce masz do czynienia ze znacznie ciensza scianka a co w konsekwencji bedzie oznaczac naprezenia zwlaszcza jesli ta instalacja bedzie pracowac ?


Autor tematu
greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: greg_lbn » 05 gru 2016, 23:40

Ad.5 Już sprawdziłem ten zestaw... Obroty szlifierki są o wiele za duże. Mogę zmniejszyć obroty jakimś regulatorem z avt ale szlifierka może tego nie wytrzymać. Muszę skombinować coś z obrotami 1500.. Niewiem jakie obroty były by optymalne. Jakieś propozycje?

[ Dodano: 2016-12-06, 00:13 ]
Dzieki Kolego za "odpowiedz", pewnie sporo czasu poswieciles na napisanie... niemniej bylbym niewymownie wdzieczny za rzetelna, kompetentna i kompletna odpowiedz a nie pisanie odpowiedzi pytaniem na pytanie lub obrazanie mojej osoby - tak najprosciej prawda?? Jezeli widzisz braki w mojej wiedzy to daj konkretne wskazowki - skorzystam zarowno ja jak i inni forumowicze - bo od tego chyba jest to forum prawda?


xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#4

Post napisał: xxdrago » 06 gru 2016, 07:20

InzSpawalnik pisze:Jednym slowem nie masz zielonego pojecia o spawaniu nierdzewki, nawet do ciecia zabierasz sie jak pies do jeza. Cienko widze te twoja robote jak zakupiles tyle materialu a dopiero teraz zadajesz pytanie czy wlasciwy.
Swoja droga zastanawia mnie cos innego- instalacja do wody ze stali nierdzewnej -ok swietny pomysl tylko tak: jesli bylaby to instalacja 20-30 lat temu to pewnie bylyby to rury stalowe i spawane gazowo, przy srednich umiejetnosciach szczelnosc i przetop powinny wyjsc bez problemu, kiedy do instalacji masowo weszla miedz i polaczenia kielichowe litowane srebrem szczelnosc i jakosc polaczenia jeszcze lepsze. Ale jak Ty chcesz zapewnic ze Twoje polaczenia nie zaczna przeciekac za rok albo dwa jak Ty teraz juz masz problemy i z przetopem i z zabezpieczeniem grani. Wiesz wogole jak zabezpieczyc wewnetrzna strone rury zeby nie doszlo do przepalenia ? Rozumiesz ze przy nierdzewce masz do czynienia ze znacznie ciensza scianka a co w konsekwencji bedzie oznaczac naprezenia zwlaszcza jesli ta instalacja bedzie pracowac ?
Przyłącze się do tematu ;-)
Mógłby kolega napisać coś więcej o osłonie grani w przypadku nierdzewki? Zmierzam właśnie się z tym problemem.

Znalazłem na yt film:


Gość normalnie spawa blache nierdzewną do siebie, pewnie to kwestia, wprawy ale jak wykonać taki spaw? Na filmie nic nie widać aby była jakakolwiek osłona gani.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 07 gru 2016, 01:28

Drago, gosc nie chroni wewnetrznej powierzchni bo nie ma takiej potrzeby w tym wypadku.
Do wiekszosci zastosowan nie przeszkadza ze bedzie odbarwiona powierzchnia po wewnetrznej stronie. Zreszta jeslu jest dostep mozna te odbarwienie usunac.

Za wyjatkiem:
- zastosowan kiedy powierzchnia po wewnetrznej stronie nie moze byc pokryta tlenkami,

Badz kiedy ma byc pelny przetop i w takim wypadku to juz nie jest cieniutka warstwa tlenkow a kompletnie przepalone praktycznie nie do usuniecia utleniony metal ( dokladnie taki sam jak przy probie spawania tigiem bez odkreconego zaworu gazu ).


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

takie tam

#6

Post napisał: melonmelon » 07 gru 2016, 07:45

0. Jeśli stal 304 nie jest używana w dużym pokoju, lub na Sacharze, to w większości przypadków jest niespawalna. Ze względu na swój skład chemiczny i uczulenie na korozję międzykrystaliczną w SWC.
Pomysł by wykonać z tego rurociąg wody bez znajomości ilości chlorków w wodzie jest co najmniej kontrowersyjny.
Po roku, dwóch będziesz miał sito w instalacji.
Poczytaj o ochronie grani, np. gazem osłonowym wpuszczanym do instalacji.
...
Do SONK tylko dedykowane narzędzia, tarcze, frezy, pilniki, przecinaki, młotki itd.
Mimo, ze tarcza uniwersalna i tarcza do INOX wygląda tak samo, jest różnica w zwartości żelaza, co wpływa na korozję.
Zapomniałeś o trawieniu spawów.

pozdro


Autor tematu
greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: greg_lbn » 07 gru 2016, 08:10

Nie napisałem o trawieniu, ale jest to dla mnie oczywista sprawa. Mam pasty trawiące.
Jeśli chodzi o pochwyt to nie trzeba trawić tlenków przed szlifowaniem. Mam rację?
O tym, że będę formował grań napisałem w punkcie 7.
Więc jak to jest, 304 nawet przy formowaniu grani argonem lub formirem wciąż jest mocno podatna na korozję w swc i nie nadaje się na instalacje? Dodam, że spoiwo to 316.

Ad.5 Mam już przystawkę do szlifierki kątowej na pasy bezkońcowe i to powinno sprawę załatwić.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

wersja 304

#8

Post napisał: melonmelon » 07 gru 2016, 09:07

Stal 304 ma wersję niskowęglową, poniżej 0,03%C: 304L.
I ta stal jest spawalna.
A zawartość chlorków w wodzie to inna bajka.

pozdro


Autor tematu
greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: greg_lbn » 07 gru 2016, 16:41

Dziękuję za cenną informację. Niestety taką stal proponują hurtownie. W takim razie jaka stal nadaje się do pracy w środowisku wody chlorowanej? Słyszałem w hurtowni, że do instalacji basenów/pływalni firmy kupują 316L. Czy jest tańsza alternatywa. Dodam, że spoiwo jakie posiadam to 316lsi, a czytałem, że spoiwo powinno być szlachetniejsze od materiału spawanego.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Znasz?

#10

Post napisał: melonmelon » 07 gru 2016, 22:49

http://www.stalenierdzewne.pl/porady-ek ... 3%B3r-nacl
http://www.stalenierdzewne.pl/porady-ek ... siarczanow

Znajomość ilości chlorków bardzo pomaga.
Co do wykonania rurociągu: jak napisał inzspawalnik, zastanów się czy dasz radę zapewnić wystarczającą jakość.

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”