Spawanie TIG- soczewka

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Spawanie TIG- soczewka

#1

Post napisał: Majstarek » 18 lis 2016, 20:24

Witam!
Od kilku tygodni czytam posty forum i dziś dorosłem do decyzji rejestracji.
Kupiłem nie dawno TIG i zaczynam zabawę w spawanie. Wcześniej spawałem czarną MMA i kilka razy Mag. Obecnie spawam kwaśniaka i czarną TIG. Wszystko to oczywiście hobbistycznie. Mam soczewkę do 1,6mm ( elektrody czerwone i szare)i dyszę 6. Spawam 1,5- 2mm kwaśniaka prądem 55-60A. Jak spawam 3mm czarną używam 2,4mm elektrodę i dyszę 6 bez soczewki. Zastanawiam się, czy można spawać dyszą 9 lub 10, elektrodą 2,4mm ww elementów?
Chodzi mi o uniwersalny zestaw. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania jakie proponuję?
Liczę na konstruktywną krytykę/ dyskusję. Wszystkie spawy wykonuję dla własnych potrzeb, więc nie obchodzi mnie, czy dane rozwiązanie jest zgodne z ISO itp. Lubię podłubać w garażu zamiast przesiadywać przed telewizorem... :mrgreen:

Pozdrawiam
Majsterek



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11547
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 18 lis 2016, 23:59

Też amator, posiadacz TIG-a 200ADC,
Obrazek
ja generalnie korzystam z tych wytycznych
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... tC5z14fCMQ
co do średnicy elektrod w stosunku do grubości materiału to stosuje mniej więcej takie jak podano tu
http://www.icd.pl/poradnik/post/technika_spawania_tig
ale wiem jedno - nierdzewka nie lubi gdy się jej dostarczy za dużo ciepła (z uwagi na późniejszą korozję spowodowana utratą tlenków i wytrzymałość samego spawu), więc nie ma co nad potrzebę zwiększać średnicy elektrody, a co za tym idzie amperażu...
Soczewka jest lepszym rozwiązaniem jeśli da się jej użyć, bo tworzy mniej burzliwy przepływ laminarny
Obrazek

[youtube][/youtube]

A jeśli masz długi przewód do palnika to trzeba na rotametrze dać lekko większy przepływ z powodu spadku ciśnienia w przewodzie, najlepiej to sprawdzać na palniku
Obrazek

No i trzeba uważać od kogo kupujesz gazy, bo bywa że bierzesz niby Argon 5,0 a spawa się jak 4.5 .. :evil:

tu parę porad praktycznych..
http://uslugispawalnicze.jimdo.com/2015 ... 99-tigiem/
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

#3

Post napisał: Majstarek » 19 lis 2016, 08:11

Dzięki za szybką odpowiedź.
Skoro można używać elektrody 2,4mm zaostrzonej na 45 st. w zakresie prądów 15-150A, to dlaczego do spawania elementów o grubości 2mm zaleca się elektrodę 1,6mm.
Ciągle spawam coś w zakresie 1,5 do 3mm i męczy mnie częsta zmiana elektrody, dyszy i soczewki. Może nie ma to aż tak dużego wpływu na spaw i mógłbym to wszystko spawać elektrodą 2,4mm regulując tylko amperaż... :roll:

Pozdrawiam
M

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”