Spawanie śrub 10.9

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#21

Post napisał: Areo84 » 15 lis 2016, 22:13

melonmelon, jak słusznie zauważyłeś umocnienie zgniotem walcowanej śruby jest i dotyczy przede wszystkim jej zewnętrznej części czyli zwojów gwintu i tej przy dnach wrębów . Rdzeń pozostaje praktycznie nieumocniony. Zgadza się.

Ale zauważ że wytrzymałość śrub liczy się przede wszystkim ze względu na wytrzymałość rdzenia, i ta wytrzymałość musi odpowiadać tej określonej klasą śuby. No bo po co w takim razie byłyby te klasy wytrzymałości śrub określające Re i Rm materiału, skoro na ich podstawie nie można byłoby policzyć jakie obciążenie przeniesie rdzeń ?

Kolego z knives.pl :smile: w temacie metaloznawstwa, obróbki cieplnej itd. zdaje się masz rozległą wiedzę , ale dawanie takich porad laikom o spawaniu śrub 10.9 czyli o podwyższonej wytrzymałości jest delikatnie mówiąc kontrowersyjne i może mieć nieciekawe skutki jak coś się urwie. Stale stosowane na te śruby nie są z reguły dobrze spawalne, a i same śruby wypadałoby stosować zgodnie z ich przeznaczeniem czyli do skręcania.
Bez urazy, ale spawanie śrub 10.9 to jak dla mnie druciarstwo, którego nie powinno się propagować. Choć wcale nie neguję że jesteś w stanie zrobić to przyzwoicie, to szczerze wątpię żeby udało się jakimś cudem uzyskać po spawaniu wytrzymałość (łącznie ze zmęczeniową) na poziomie niespawanej śruby 10.9.



Tagi:


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

#22

Post napisał: melonmelon » 18 lis 2016, 07:57

Ok. Jak następnym razem uznam, że to o co pytasz to druciarstwo, pozwolę sobie to opisać w słowach łagodnych.
A co do zmęczenia?
Tu ważne jest wykończenie powierzchni nade wszystko. A jak mało, bo stal pod spodem słaba, można kulować, nagniatać, będzie lepiej?
A co do zmęczenia spawania?
A nie boisz się stać w pobliżu dźwigu spawanego z super duper stali?
Dobra, wiem, mało cykli. Czy się bałem, nieważne, musiałem zamawiać i stosować.
Autor teksu nie podawał warunków obciążenia: ścinanie, rozciąganie, zmienne.
A jeśli ktoś się pyta to znaczy, że coś tam wie, laik już by MAG-iem pociągnął jakimś SPG3.

Druciarstwo, by było ciekawie, większość mojej produkcji polega na wykorzystaniu połączeń stali i procesów dla normalnych technicznych ludzi co najmniej dziwnych.
Ale działa.
A teraz się możesz o druciarstwie wypowiadać:
Spawane ostrza do czekanów technicznych ze stali 40HM. Ulepszona stal lepiej niż ta ćrubka 10.9.
Jeszcze to cynkuję. Ale podpisuję się pod tym, przechodzi badania odbiorcze na czekanów technicznych ze znaczkiem T w kółeczku.
Mów mi druciarz.

pozdro


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#23

Post napisał: InzSpawalnik » 18 lis 2016, 21:10

Melon,

Stale z ktorych robi sie dzwigi to drobnoziarniste umocnione stale typu Q690 i wzwyz.
Spawa sie takowe stale metoda GMAW ( jak wolisz MAG-iem ). Spawa sie je z dokladna kontrola wprowadzonego ciepla. Widelki zakresu energii spawania sa znacznie wezsze niz dla stali nazwijmy je "zwyklej wytrzymalosci" - S275 czy S355.

Ale podoba mi sie okreslenie "stale hiper super" przez chwile myslalem ze piszesz o stalach "duplex". ;)

Ok, mam propozycje.
Skoro przechodzisz testy na swoje netypowe zastosowania to moze zrobisz tak:
Wez srube 10.8 przetnij ja.
Nastepnie zespawaj w taki sposob w jaki proponujesz i wyslij na badania niszczace - na rozciaganie bedzie najlepiej.
Jesli uzyskasz potwierdzenie ze wytrzymalosc materialu w miejscu spawania ( oraz w strefie wplywu ciepla ) bedzie taka sama jak materialu sruby ktora nigdy nie byla spawana to przyznam Ci racje i powiem ze jestes guru.
Zapisz parametry bedziesz mial z nich gotowego PQR-a.

POZDRAWIAM


andrzejk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 158
Rejestracja: 18 sty 2009, 15:10
Lokalizacja: Łódź

#24

Post napisał: andrzejk » 18 lis 2016, 22:26

Coś tak pamiętam że na PKMach przyjmowało się taką NIEPISANĄ zasadę że jak wytrzyma gwint na zrywanie to i reszta śruby (część niegwintowana) też wytrzyma.

Jeśli własności wytrzymałościowe części gwintowanej były by inne niż niegwintowanej trzeba by tak naprawdę znać Ra i Rm obu części śruby. Osobno takich parametrów nikt raczej nie podaje.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#25

Post napisał: InzSpawalnik » 19 lis 2016, 13:41

Żeby dodać jeszcze smaczku - śruby produkowane są w dwóch głównych odmianach Coarse i Fine ( w zależności od rodzaju samego nacięcia gwintu).
Jestem przekonany ze parametry wytrzymałościowe dla każdego z nich są inne ze względu na geometrię ).

Kolejna kwestia dla wnikliwych:
Wytrzymałość gwintu śruby zależy od długości części gwintu w nakrętce ( bądź otworze gwintowanym ). A co z nakrętkami zwężonymi stosowanymi tam gdzie jest za mało miejsca na standardowa nakrętkę. Wytrzymałość takiego złącza jest niższa.

Kolejna ważna rzecz i zaraz pytanie:
Ile gwintów śruby powinno wystawać ponad nakrętkę w zespole pracującym śruba nakrętka ?

I jeszcze jedno:
Jak poprawnie dokręcić śrubę i sprawdzić czy nie jest za mocno dokręcona ?


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#26

Post napisał: Areo84 » 20 lis 2016, 15:28

InzSpawalnik pisze:Żeby dodać jeszcze smaczku - śruby produkowane są w dwóch głównych odmianach Coarse i Fine ( w zależności od rodzaju samego nacięcia gwintu).
Jestem przekonany ze parametry wytrzymałościowe dla każdego z nich są inne ze względu na geometrię )
Chodzi o grubo i drobnozwojne? czy to jakiś składnik wiedzy tajemnej znanej tylko nielicznym, wybranym i najznamienitszym inżynierom którzy próbują tą wiedzę przy podziwie niczego nieświadomej publiki wyeksponować ?

InzSpawalnik pisze:Kolejna kwestia dla wnikliwych:
Wytrzymałość gwintu śruby zależy od długości części gwintu w nakrętce ( bądź otworze gwintowanym ). A co z nakrętkami zwężonymi stosowanymi tam gdzie jest za mało miejsca na standardowa nakrętkę. Wytrzymałość takiego złącza jest niższa
No to bardzo ciekawe spostrzeżenie, pewnie nikt o tym nie wiedział. To ja może też podzielę się jednym ciekawym : na ogół chłopcy mają wacki a dziewczynki nie.
InzSpawalnik pisze:Kolejna ważna rzecz i zaraz pytanie:
Ile gwintów śruby powinno wystawać ponad nakrętkę w zespole pracującym śruba nakrętka ?

I jeszcze jedno:
Jak poprawnie dokręcić śrubę i sprawdzić czy nie jest za mocno dokręcona ?
To może jeszcze przy okazji tego tematu zadać pytania o : rodzaje gwintów, rozkład naprężeń, przypadki obciążeń,sposoby zabezpieczeń przed odkręcaniem , rodzaje łbów śrub, sposoby ich wytwarzania.
A najlepiej może zacząć od statycznej próby rozciągania :wink:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#27

Post napisał: InzSpawalnik » 20 lis 2016, 16:34

Areo84 : nie cwaniakuj ;) jak cos ciekawego wiesz to podziel sie. W ostatnim poscie sie rozpisales a nic nie powiedziales. Same trociny.

W gazie ziemnym np. zasada jest taka ze powinno byc 3 gwinty ponad nakretke.

Srube wlasciwe dokreca sie przy uzyciu klucza dynam. Dla kazdej sruby okreslona jest wartosc Nm ktora mozna odczytac z tabeli.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#28

Post napisał: Areo84 » 20 lis 2016, 17:44

Tak w świetle twoich własnych objawień to możesz mi nawet mówić ,,trociniarz" :lol:

Fajnie jest przeczytać nieraz na takim forum technicznym jak chociażby to, gdzie niektórzy budują własne maszynki od podstaw , że do dokręcania śrub z określonym momentem jest takie coś jak klucz dynamometryczny, i jest jakaś tabela magiczną wartością Nm. Kto by pomyślał!

Te ,,Nm" to co to je? jakiś skrót od ,,Nie można". Np. nie można więcej dokręcać ? :lol:

Co będzie w następnym odcinku? Że śrubkę o gwincie prawym zakręcamy w prawo, a odkręcamy w lewo?

No to jak z tymi gwintami Coarse i Fine? O co tam chodzi z tą wytrzymałością i i geometrią ?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#29

Post napisał: InzSpawalnik » 21 lis 2016, 23:20

Areo, dla Twojej informacji: Nm to Newton metr(y).
Nie moge uwierzyc ze tego nie wiedziales.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#30

Post napisał: Areo84 » 22 lis 2016, 22:58

wcisnąłbym ,,pomógł "ale się nie da :neutral:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”