stal HRC35

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

stal HRC35

#1

Post napisał: SACZI » 22 lip 2016, 07:54

Jaką stalą zastąpić hartowaną i odpuszczaną stal gatunków 40H, 40HM, C45, C55 i podobne, aby uzyskać twardość około HRC35, ale bez konieczności wykonywania obróbki cieplnej?

Ja używam 1.2312, ale ta stal ma 28-30 w stanie dostawy.
Kolejny gatunek, to 1.2738HH - 35-38, ale dostawcy nie lubią i nie znają tej stali. Zresztą to ponoć gatunek do azotowania. Wykonuje się z niego formy o bardzo dużych bez obróbki cieplnej, np na na zderzaki.
Obydwa powyższe to gatunki na formy wtryskowe, a ja potrzebuje je na "konstrukcje mechaniczne".



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: stal HRC35

#2

Post napisał: CFA » 22 lip 2016, 21:36

SACZI pisze:Jaką stalą zastąpić hartowaną i odpuszczaną stal gatunków 40H, 40HM, C45, C55 i podobne, aby uzyskać twardość około HRC35, ale bez konieczności wykonywania obróbki cieplnej?

Ja używam 1.2312, ale ta stal ma 28-30 w stanie dostawy.
Kolejny gatunek, to 1.2738HH - 35-38
A myślisz, że ta twardość w stanie dostawy jest uzyskana z pominięciem obróbki cieplnej?
Masz ulepszanie w procesie produkcji i tyle.

To, że jakaś stal jest np narzędziowa czy na szczotki nie znaczy, że z jej własności nie można skorzystać w innych zastosowaniach. O tym decyduje konstruktor. Jeśli masz materiał, który Ci odpowiada własnościami, to go zastosuj z wykorzystaniem tego co oferuje. To już nie te czasy, że użycie dajmy na to stali 45 czy innej konstrukcyjnej bez obróbki cieplnej było ekonomicznie nieuzasadnione i mogło się przyczynić do upadku gospodarki :-)


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

A na co to?

#3

Post napisał: melonmelon » 23 lip 2016, 20:46

Co z tego robić chcesz?
jakie wymagania odnośnie kształtu?
Grubości?
Ile potrzebujesz tego?

pozdro


Autor tematu
SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

Re: A na co to?

#4

Post napisał: SACZI » 27 lip 2016, 22:02

CFA pisze:...

A myślisz, że ta twardość w stanie dostawy jest uzyskana z pominięciem obróbki cieplnej?
Masz ulepszanie w procesie produkcji i tyle.

...
Wiem doskonale, że 2312, 2738 i inne są hartowane i odpuszczane, ale ja nie muszę martwić się o obróbkę cieplną materiału, co nawet dzisiaj sprawia trudności.

melonmelon pisze:Co z tego robić chcesz?
jakie wymagania odnośnie kształtu?
Grubości?
Ile potrzebujesz tego?

pozdro
Pytam ogólnie.
Ostatnio wykonywałem konstrukcję o dość skomplikowanym kształcie, tzn blok frezowany był w 5 osiach, profil wycinany na drucie no i drążarka podrabiała trudno dostępne miejsca.
Gabaryty, hm ta konstrukcja miała wymiary rzędu 400x200x120, ale to jest wyjątek.
Ze stali ulepszanej robię detale typu pryzmy bazujące, oprawy łożysk, tulei prowadzących, nisko obciążone trzpienie, mocowania siłowników itp
Celowo stosuję stal ulepszoną w stanie dostawy, żeby uniknąć obróbki cieplnej.
Problem w tym, że dostawcy wolą zahartować 40H i później odpuszczać do tych HRC30-35, niż wykorzystać gotowy gatunek o takich własnościach.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: A na co to?

#5

Post napisał: CFA » 29 lip 2016, 20:39

SACZI pisze:Wiem doskonale, że 2312, 2738 i inne są hartowane i odpuszczane, ale ja nie muszę martwić się o obróbkę cieplną materiału, co nawet dzisiaj sprawia trudności.
..........
Celowo stosuję stal ulepszoną w stanie dostawy, żeby uniknąć obróbki cieplnej.
Obróbka cieplna jest po to, żeby dawać określony efekt i sprawiać trudności :-).
Czasami można jej uniknąć, ale w większości przypadków przy wymagających detalach trzeba po nią sięgnąć.
W wielu wypadkach widzę w konstrukcjach stosowanie stali narzędziowej bez żadnej obróbki cieplnej czy omijanie typowych dla hartowania problemów przez zastosowanie obróbki cieplno-chemicznej prowadzonej znacznie poniżej temperatury A1. Jest to też upierdliwe, ale dla mniej wymagających wymiarowo detali można pójść na skróty (bez wcześniejszego ulepszania) a nie ma też ograniczeń co do typu materiału -np do azotowania w solach możesz dać cokolwiek i złapie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”