Strona 1 z 4

Tlen acetylen (może propan) mały zestaw -potrzebne info

: 16 lip 2016, 18:22
autor: adam Fx
Witam

Namyślam z racji że czasem trzeba uciąć coś grubego zagrzać jakieś elementy czasem przydałby się może i lut twardy a może i spawanie gazowe (chociaż obecnie nie widzę zastosowania dla spawania)

Potrzebuje paru informacji w pigułce

Mam mało miejsca i sporego zestawu zestawu nie mam gdzie trzymać więc myślę nad takim małym zestawem

1-czy warto bawić się w taki zestaw (prace bardzo sporadyczne lecz czasem niewykonywalne bez czegoś co przetnie blachę 30mm)
a może łatwiejszy w eksploatacji będzie propan?


2- obawiam się o kłopot z wymiana nabiciem (to się wymienia czy nabija - argon mi wymieniają) macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ... ile średni napełnieni takiego zestawu może kosztować?

3- są jakieś obostrzenia prawne na posiadanie takich butli ewentualnie jak to przewodzić ? można osobówką w specjalnym koszu?

To na początek tyle;)

: 16 lip 2016, 20:40
autor: Mat3ys
Polecam propan. Bezpieczniejszy i tańszy :)

: 16 lip 2016, 21:16
autor: ONATOS
Witam,
osobiście nie polecałbym takiego zestawu jak na foto. Pierwsze to nietypowe rozmiary butli co wiąże się z brakiem możliwości wymiany, co wiąże się z osobistym przewożeniem i ładowaniem butli w odpowiednich firmach a dodatkowo samemu trzeba pilnować terminu atestów , tego rodzaju nietypowych butli i samemu ponosić koszty uzyskania dopuszczeń. Ma to wpływ na koszty i nie jest zbyt wygodne. Łatwiej jest zakupić najmniejszą butlę tlenową, wstawić ją do kąta pomieszczenia ( taki wózek też zabiera miejsce ) i wymieniać ją okresowo przez firmę która dowozi, wymienia takie gazy i sama pilnuje terminów atestów butli.
Co do acetylenu, to bardziej bezpiecznym i dostępnym jest propan-butan lub butan, no i obecnie najbardziej rozpowszechniony do tego rodzaju prac.
Można jeszcze zastosować dłuższe węże i sięgnie się gdzie jest taka potrzeba.

: 17 lip 2016, 11:52
autor: InzSpawalnik
Do wiekszosci prac lepsza opcja jest propan ( cena, bezpieczenstwo ). Natomiast acetylen ma swoje zalety czyniace ten gaz lepszym w pewnych zastosowaniach. Wyzsza temperatura plomienia, wyzsza koncentracja energii, i na koniec mozliwosc ustawienia plomienia redukujcy. Dodatkowo sam plomien ma trzy strefy ktore w rozny sposob mozna wykorzystac. Gruba ksiazke moza o acetylenie napisac podczas gdy propan to tylko plomien i temperatura.

: 17 lip 2016, 15:57
autor: adam Fx
Chyba pójdę za wszą namową i zrezygnuję z acetylenu. Drugim gazem w procesie jest propan czy propan-butan (taki jak to się w kuchenkach używa) czy butan ?

sprzedawca twierdzi że przy lutowaniu (więc i pewnie grzaniu ) nie stosuje się bezpieczników http://allegro.pl/palnik-do-lutowania-t ... 33460.html prawda to?

czy praktykuje się stosowanie bezpieczników przyreduktorowych i jednocześnie przypalnikowych czy to bez sensu?

chętnie też poznam opinie o palnikach z allegro szczególnie tych tanich (w sumie do lutowania albo coś za ok 50zł albo przeskok i za 300 czym to podyktowane) czy warto patrzeć na te w granicach 150zł (do cięcia) 50zł(do grzania / lutowania) Przypominam prace raczej dorywcze (nie jakieś cięcie 8h stali na budowie)?

: 17 lip 2016, 19:29
autor: ONATOS
To jest najprostsze rozwiązanie, jeżeli używa się sporadycznie to można stosować sam butan ( propan bardzo śmierdzi ), jeżeli częściej to można stosować zwykłą butlę propan-butan. Osobiście stosuję takie rozwiązanie. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto stosować reduktor z regulacją ciśnienia gazu bo sam w sobie posiada blokadę cofnięcia ognia z palnika czy uszkodzonego węża np. http://allegro.pl/reduktor-lpg-1m-propa ... 40624.html , nie są to takie duże pieniądze ale warto, nawet ze względu na regulacje. co do palnika to lepiej trochę zainwestować bardziej markowy w rozsądnych granicach cenowych lub możliwości.
Te palniki na aukcji to są dostosowane bardziej do lutowania twardego ale mozna zastosować zwykły palnik do spawania lub cięcia. Także możliwości jest wiele.

: 17 lip 2016, 20:05
autor: rynio_di
Stosuję taki mały palnik na propan- butan + tlen i.... Lutowanie twarde bez problemu za spawaniem cienkich blasze jest problem ,jednak oryginalne przewody oba posiadają bezpieczniki. Gazowy w zaworze ,tlenowy na przewodzie .
Jako pojemni stosuję małą butlę z marketów ,lub po przerobieniu nakrętki butla mała turystyczna . Zależy jakie masz potrzeby temp. ale ja jestem zadowolony.

: 18 lip 2016, 10:14
autor: RomanJ4
Ja mam taki mały zestawik butan-tlen http://archiwum.allegro.pl/oferta/zesta ... 01575.html (patrony propanowe i butelki z tlenem dostępne w marketach typu OBI, Praktiker, internet, itp), do twardego lutowania nawet sporych elementów, także spawania cienkich stalowych blaszek w zupełności wystarczy.
Poza tym mój ma dodatkowo wymienną końcówkę do mikropalników (igły) gdzie na najmniejszym uzyskasz płomień wielkości 2mm! (odpalany od świeczki)
Do drobniutkich detali jak znalazł.
Obrazek Obrazek

podobne w różnych zestawieniach
http://allegro.pl/zestaw-do-lutowania-t ... czy-121410
http://archiwum.allegro.pl/oferta/zesta ... 01575.html
także z wymiennymi dyszami http://allegro.pl/kemper-555c-palnik-ze ... 63679.html

Palnikami na sam butan, nawet TURBO nieraz ciężko zrobić twardy lut większego elementu, a tym maleństwem idzie..
Chyba, że potrzebujesz coś większego

: 18 lip 2016, 10:30
autor: Mat3ys
Ja mam dużą butle tlenową 40l i butle 11kg z gazem taka jak do kuchenki. Palnik mam zwykły shermana : http://allegro.pl/palnik-do-ciecia-50cm ... 26179.html

Do grzania i palenia w pełni spełnia swoją rolę.

Do mniejszych elementów mam taki : http://allegro.pl/palnik-do-lutowania-t ... 33460.html

Lutować nigdy nie lutowałem.

: 18 lip 2016, 15:05
autor: rynio_di
Widzę Panie Romanie że masz super zestaw z igieł , Napisz proszę jak mocujesz te igły? nie o ten stożek mi chodzi tylko czy na długiej końcówce przewodu czy na tym zestawie co leży ( nakrętka i końcówka ) . Gdzie jest komora mieszania ? czy ta wolna przestrzeń przed końcówką yo nie jest komora bo takiej nie potrzeba . Jak takim sprzętem lutuje się np. urwane zawiasy kopert zegarków , Jaką lutówkę jaki stop stosujesz aby srebro płynnie się rozchodziło?