Wybór TIGa -

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 21 cze 2016, 00:03



pozdrawiam,
Roman

Tagi:


hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: hugh_h » 10 lis 2016, 21:24

Przyłączę się bo mam podobny dylemat jak autor tematu. Potrzebny mi TIG dość uniwersalny AC DC, trochę do stali max z 8mm do alu profile ze ściankami max 3mm.
Mały i jedno fazowy.

Nie wiem czy słusznie założyłem że nie ma najmniejszego sensu kupować firm typu sherman, magnum, dedra itp.

Przeglądam ofert używanych, w poszukiwaniu esaba może kemppi, ktoś coś podpowie.
Chciałbym się zmieścić w zestawi do 4k.


Autor tematu
bogdan16300
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Augustów

#13

Post napisał: bogdan16300 » 11 lis 2016, 16:55

hugh_h,
Ja szukałem do amatorskiej działalności (nie zarabiam, hobby) kupiłem tiga markowego. Tig myślę, że to metoda do jednostkowych spawów (chyba że automat). Bardziej wydaną metodą jest spawanie migomatem. Jeżeli produkcja to migomat z synergią spawanie aluminium , nierdzewki, stali czarnej. To są opinie specjalistów. Z takimi opiniami się spotkałem. Podpowiem tylko po wyspawaniu jednej dużej butli argonu, że najłatwiej spawać tigiem poprzez sterowanie pedałem. Do 4k trudno chyba kupić coś sensownego, zwłaszcza jednofazowego. Może lepiej 3f. To co piszę to w części opinie innych osób też z forum, może potwierdzą lub sprostują moje uwagi. Dużo czasu szukałem bo mi się nie śpieszyło (mogłem kupić odrazu lub poczekać pół roku i kupić markowy) więc czytałem i rozmawiałem. Kupić g.. to potem trzeba z tym żyć bo odsprzedać trudno a na drugi żal kasy.

[ Dodano: 2016-11-11, 19:36 ]
+I jeszcze jedna rzecz to maska. Kupiłem parę lat temu maskę samo ściemniająca za około 300pln. Jestem z niej bardzo zadowolony jak spawam migomatem. Jak kupiłem tiga okazało sie że nic nie widzę. Jestem w zaawansowanym wieku, nosze okulary a przy tigu jak nie widzisz to nie spawasz. Maska speedglassa to cena jak chiński tig :smile:
Kupiłem przyłbicę na szkła wymienne i tu jest przydatność pedała, zaczynam prądem 5A zaczynam widzieć i plazmę kieruję w miejsce spawu. Mam sterowanie prądem w uchwycie + różne programy ale prosty dwutakt i pedał to jest to. No i do nierdzewki puls do blaszek.

To sa uwagi, które należy uwzględnić przy kalkulacji kosztów zakupu TIGa


hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: hugh_h » 12 lis 2016, 16:43

Dokładnie tak samo - potrzebuje do amatorskiej działalności, aczkolwiek czasem się uda zarobić.
Nie bardzo rozumiem co synargia ma wspólnego ze spawaniem alu, ale ok niewątpliwie dla amatora ułatwia. Ja mam teraz minarcmig 170 właśnie jedna gałką ustawiam wszystko.

czasem gdzieś na przedłużaczu potrzebuje dlatego na 230.

Z przyłbicy to myślałem o esab warrior.

To jeszcze widzę muszę szukać z możliwością podpięcia zdalnego sterowania.


greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#15

Post napisał: greg_lbn » 14 lis 2016, 21:45

Jak TIG AC/DC na 230V to polecam Kemppi 2300 z ACX i ESAB 2200 z TA34 (sporo ludzi spawa tymi welder fantasy ale ja nie miałem osobiście z tym do czynienia)
Do tego warto kupić chłodnicę uchwytu do spawania AC.
Często opłaca się kupić używane z chłodnicą. zna oryginalna chłodnica. Ja poluję na mastercool 20 i KempactCool10. Na razie mam chińską strasznie głośną.
Do kemppi drogie pedały i praktycznie nie do kupienia na rynku wtórnym (ja kupiłem bez kabla w ciemno ale udało mi się go podłączyć i działa, mogę podzielić się informacjami jak i z czego zrobić). Nie wiem jak z pedałami do easaba. Do chińczyków są tanie.
Uchwyty do Kemppi są droższe mają nietypowe wtyki. Wszystko można sobie dorobić, ale w końcu człowiek nie może się oprzeć i, i tak buli za oryginalny. Ja kupiłem na portalu aukcyjnym ale przedtem kilka miesięcy nonstop sprawdzałem portale aukcyjne polskie i zagraniczne. W końcu dostałem ttc250ws za mniej niż połowę ceny w sklepie.. i jeszcze przydał by mi się jakiś ttc 250W+ do smażenia na wyższych amperażach bez obawy o fajkę.
Oryginalne uchwyty są przede wszystkim żywotne. Widziałem w świetnym stanie esabowski uchwyt po kilku latach użytkowania na stanowisku w zdz gdzie kursanci często po nim depczą, zaczepiają, ciągają po betonie, szarpią, etc.

Chciałem przez to powyższe powiedzieć, że takie marki jak kemppi, esab, wciągają i wydaje się na to sporo pieniędzy w porównaniu do chińskich odpowiedników, nawet jak się kupuje na portalach aukcyjnych za 1/3 lub 1/4 ceny.

Jeśli chodzi o przyłbice to z warior tech'a z beznadziejnym nagłowiem i dość słabym filtrem przesiadam się teraz na aketek pro-x która jest jasna w stanie "jałowym" 3DIN jak speedglass. Btw, właściciel aketek to założyciel speedglass i wynalazca filtrów auto-zaciemniających się. Podobno automatycznie wykrywa szlifowanie i nie zaciemnia się. Dla mnie bomba na montaże. Jak przetestuję to napiszę coś więcej.
Tutaj opis http://www.partnerbhp.com.pl/index.php? ... ETEK-PRO-X


hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: hugh_h » 14 lis 2016, 22:23

Wspaniale wspaniale ... tyle że to nie ten przedział cenowy się robi.

Ja na ta chwilę postanowiłem wymienić swoje kemppi 170 adaptiv na esaba c200i bo się trafił nowy za 2,5k , no cóż posmarkam jakoś alu a tig odchodzi na potem.

Przyłbicę to chciałem sobie dokupić tego wariora - co to znaczy słabe ? z drugiej strony porównujesz ją do przyłbicy która kosztuje dwa razy tyle więc jak ma wypaść, czy możesz porównać do zawodnika w tej samej kategorii ?


greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#17

Post napisał: greg_lbn » 15 lis 2016, 01:12

Szkoda kasy na tego cd200i jak już kemppi jest.
A ten warrior ma słaby filtr wg normy EN379 1/2/1/2 i nagłowie się psuje (w ciągu 2-3 pierwszych dni użytkowania) w taki sposób że nie blokuje przyłbicy kiedy unosimy ją do góry. Przyłbica ciągle nam opada, szczególnie kiedy się nachylamy co na przykład zmusza nas do wypuszczenia z rąk jakiegoś przedmiotu. Żeby spowolnić opadanie przyłbicy dokręcam nagłowie, a plastik przyłbicy deformuje się. W aketek nagłowie jest już solidne tak jak w przyłbicach optrela i w górę.
W przedziale cenowym warriora to są tylko chińskie przyłbice.


hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Post napisał: hugh_h » 15 lis 2016, 19:45

tyle ze do minarcmigiem nie ma opcji spawać alu, też wolałbym zostać przy kemppi


greg_lbn
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 29 sty 2013, 01:38
Lokalizacja: Lublin

#19

Post napisał: greg_lbn » 16 lis 2016, 07:23

Dlaczego uważasz, że nie ma opcji? Wystarczy założyć prowadnik teflonowy, drut, zmienić gaz i końcöwkę..


hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#20

Post napisał: hugh_h » 16 lis 2016, 22:51

widziałeś panel w minarcmig 170 adaptiv ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”