Jak zinterpretować takie wady. spawalnicze

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
grom1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2012, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

Jak zinterpretować takie wady. spawalnicze

#1

Post napisał: grom1991 » 14 sty 2015, 23:22

Witam jak można zinterpretować takie wady
Obrazek
Obrazek
Czy to są wtrącenia metaliczne od drutu? czy kwalifikuje się to jako pęcherze gazowe? jakie mogły być przyczyny tych wad.

Dziękuję za odpowiedź



Tagi:

Awatar użytkownika

sokon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2011, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: sokon » 15 sty 2015, 01:34

W zasadzie to te zdjęcia nie wiele mówią (przynajmniej mi). Ja bym powiedział, że na pierwszym zdjęciu jest za małe wtopienie i po wyszlifowaniu spoiny do powierzchni materiału zrobiła się szczelina, co do drugiego zdjęcia się nie wypowiem bo tu w ogóle nic nie widać.

Napisz jaki to materiał, jaka metoda, jakie parametry spawania i co dokładnie jest na zdjęciach.
Solidworks, SprutCam, HSMWorks,
Avia FNK40N, Heidenhain 310
Cincinnati Sabre 750, Acramatic 2100,
Elektrodrążarka wgłębna BP-95,
LinuxCNC, CamBam
Instagram @ndbjmachineworks
Formy wtryskowe - projektowanie i produkcja

Awatar użytkownika

quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#3

Post napisał: quzyn » 15 sty 2015, 11:19

Rzeczywiście z tych zdjęć ciężko coś zobaczyć, ale ja obstawiam na pierwszym zdjęciu (domyślam się, że jest to przełamana spoina, przynajmniej tak mi to wygląda?) jest przyklejenie od strony grani, oraz nierówne lico. Można by się tam doszukać łańcuchu pęcherzy jednak słabo widać.

Na drugim zdjęciu widać piękny łańcuch pęcherzy, jednak przy badaniach VT nie uwzględnia się przyczyny niezgodności a jedynie fakt występującej niezgodności (nie jestem tego do końca pewien, tak uczyli;) ). Wydaje mi się, że są to wtrącenia biorąc pod uwagę kolor tych pęcherzy. Pęcherze gazowe nie były by tak błyszczące. Nie do końca byłbym pewien czy są to wtrącenie od drutu, gdyż znajdują przy grani a od drutu (raczej podczas wymieszania spoiny były by w całej objętości). Zanieczyszczona powierzchnia materiału spawanego? Nie wiem czy to tylko na zdjęciu ale kolor tych pęcherzy jest złoty? może nie daj Boże gdzieś się miedź dostała? lub jakieś azotki i węgliki może siarczki (taka jest moja opinia, może być błędna). Czym to było spawane i jaki materiał przybliży sprawę.


Autor tematu
grom1991
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 09 sty 2012, 22:03
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: grom1991 » 15 sty 2015, 15:13

spawane było łukiem krytym, materiał S355J2 , próbka została złamana


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 16 sty 2015, 21:02

Ciezko cokolwiek na tych zdjeciach zobaczyc.
Zrob zdjecie spoiny od strony lica I grani przed lamaniem.
Bardzo duzo daje wykonanie przekroju poprzecznego , wyszlifowanie , wypolerowanie I zdjecie ze zblizeniem ( makro ).

Polecam rowniez wyciac fragment spoiny, wypolerowac ( do papieru 1000 a nawet 2000 ) a nastepnie wygiac w imadle - uwidaczniaja sie wszystkie cechy zlacza ( linia wtopienia np staje sie bardzo ladnie widoczna golym okiem ) a wszystkie ewentualne wady typu pecherze, pekniecia I tp rowniez.

Pozdrawiam.
P.S.: ze wzgledu na to ze jest to luk kryty to obstawialbym : a) zle przygotowane do spawania ( zly kat rowka spaw, lub niewyczyszczone zlacze przed spaw), b) zle (czytaj za niskie) parametry pradowe.


cord
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2015, 14:19
Lokalizacja: Śląskie

#6

Post napisał: cord » 06 lut 2015, 09:55

pęcherze + przyklejenie.
Spawanie laserowe, lasery CO2, lasery włóknowe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”