jaka metoda spawania

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
olomajdan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2014, 21:54
Lokalizacja: nowa dęba

jaka metoda spawania

#1

Post napisał: olomajdan » 15 gru 2014, 22:10

Witam, w tym tygodniu zapisuje się na kurs spawalniczy. zapisuje się na niego bo chciał bym po jego zakończeniu być w stanie wykonać u siebie schody metalowe takie jak na załączonym obrazku i przy okazji nabyć nowe umiejętności. Mam do wyboru dwie metody Tig i Mag. Która będzie lepsza do tego typu spawania profili zamkniętych z których ma być wykonana konstrukcja schodów?
Obrazek



Tagi:


Damradę
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2013, 13:16
Lokalizacja: Ścinawa

#2

Post napisał: Damradę » 15 gru 2014, 23:12

Nie widzę zdjęcia, ale jak to schody ze stali zwyklej to metoda mag, a jak nierdzewne to polecam tig.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#3

Post napisał: Duszczyk_K » 16 gru 2014, 08:46

Tak jak kolega pisał, nie widać rysunku więc moja odpowiedź będzie wariantowa.
Jeśli balustrada ma być z nierdzewki to... przeczytaj sąsiedni wątek
https://www.cnc.info.pl/topics92/spawan ... t35921.htm jak widać taka balustrada jest trudna w spawaniu, i może się okazać, że taniej będzie kupić ze sklepu niż samemu się bawić, chyba że chcesz opanować temat spawania nierdzewki ale wtedy uspawasz "Twoja pierwszą robotę" i ciągle będziesz patrzył na swoje niedoróbki, balustrada będzie Cię ciągle straszyła zamiast zdobić dom*.
Jeśli balustrada ma być ze stali czarnej... to odpowiedział bym tak jak koledzy odpowiadają na temat kursów cnc. kup spawarkę, kilo złomu i ćwicz w praktyce, ale zanim to kupisz to kup książkę np:http://allegro.pl/spawanie-wiadomosci-p ... 89231.html
Jeśli kupując spawarkę zdecydujesz się na MIG/MAG to to jest banalne do opanowania dla średnio uzdolnionego majsterkowicza.
porady co do zakupu spawarki też znajdziesz na forum, tylko wybierając spawarkę musisz wiedzieć co będziesz spawał, jak często, jak grube materiały, czy chcesz zarabiać na tym...
moim zdaniem kurs się przyda jak chcesz mieć papiery (potrzebne do pracy zawodowej) a jak chcesz zrobić jednorazową robotę w stylu ogrodzenie czy schody... to trzeba ćwiczyć.

W książce też znajdziesz ważne informacje o BHP. o szkodliwości promieniowania, środkach ochronnych, masce do spawania...

*zależy od Twojego stopnia estetyki, ale ja swoje błędy widzę lepiej, niż niedociągnięcia innych.


Autor tematu
olomajdan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2014, 21:54
Lokalizacja: nowa dęba

#4

Post napisał: olomajdan » 16 gru 2014, 18:38

dzięki za rady. schody będą robione z profilu stalowego w najlepszym przypadku ocynkowanego. grubość ścianki profilu to 4 mm. jaką metoda była by najlepsza do pospawania wang takich jak na zdjęciu żeby połączenia wyglądały estetycznie zakładając że ja będę się starał jak cholera żeby takie były? nie ukrywam że kurs chciałbym też wykorzystać do pracy zawodowej jeśli nadarzy się taka okazja. jak metoda daje większe szanse na znalezienie pracy?

Chciałbym zrobić schody typu jak na zdjęciach (balustrady pomijam jak narazie ):






Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#5

Post napisał: Vagabundo » 16 gru 2014, 21:48

Jak najbardziej MAG, jest to szybka metoda... TIG raczej stosuje się do raczej do krótszych spoin lub bardziej odpowiedzialnych. Rureczki do balustrady z KO super TIG sprawa ale reszta to duże koszty...

W przypadku wykorzystania profili ocynkowanych TIG szczególnie nie polecam, przy spawaniu ocynku istnieje szansa że ten zagotuję się i oblepi elektrodę...

No wiadomo że ocynk należy mechanicznie usunąć lub chemicznie w miejscu spawania, jednak również w nie których firmach spawa się MAG bez czyszczenia ustawiając wyższe parametry... wypalając "ocynk"... ale to raczej jakieś słupki, mogą być schody ale nic super poważnego...

Pamiętamy ocynk jest cholernie szkodliwy należy oczyszczać i pracować w miejscu z b. dobrą wentylacją, lepiej nawet na dworze jeśli za mocno nie wieje (osłona gazowa musi być)... Nie lubię spawać ocynku w jednym g....m zakładziku miałem tą przyjemność, dopiero dwa miesiące po skończeniu pracy głos wrócił do swojego brzmienia...

No nie wiem dlaczego uparłeś się na ocynkowane profile, ja jednak zastanowiłbym się nad zwykłą stalą czarną, pospawałbym konstrukcję, nawiercił otwory technologiczne i oddał do ocynku ogniowego... owszem droższe rozwiązanie ale w miejscu spawanym warstwa ocynku powinna być taka sama jak na reszcie, spawając ocynkowany element często nie mamy już możliwości zabezpieczenia metalu od środka, co może przyśpieszyć korozję...

Wiadomo wszystko zależy od fachowców, widziałem różne badziewiaste wyroby ocynkowane - sporo zanieczyszczeń a te gluty :) Ten kto z Wrocławia, pewnie domyśla się o czym i o kim mówię...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker


Autor tematu
olomajdan
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 15 gru 2014, 21:54
Lokalizacja: nowa dęba

#6

Post napisał: olomajdan » 17 gru 2014, 16:31

Jeszcze raz dzięki za rady :). Powiedzcie mi jeszcze jeśli da rade to wyczytać ze zdjęcia poniżej jakiego typu jest to spawarka, jaka metodą się nią spawa?


Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#7

Post napisał: Vagabundo » 18 gru 2014, 12:03

Uchwyt spawalniczy od półautomatu, metody??? no cóż zależy od samego półautomatu, co on umożliwia, ponieważ półautomat ma czasem różne możliwości

Na pewno metoda 135 MAG
czyli spawanie w osłonie gazów aktywnych np. stali, nierdzewki - poczytaj dokładnie tematy również tu na forum - będziesz wiedział gdzie ma być CO2, gdzie mieszanka i jaka, bo jest różnica

Pewnie również 138 MAG, spawaniem drutem proszkowym o rdzeniu metalicznym - mając uprawnienia na 135 mamy również 138

Do tego półautomat może ale uwaga nie musi obsługiwać metody:
131 MIG spawanie w osłonie gazów obojętnych np. Argon, Hel - no aluminium

136 - MAG spawanie drutami proszkowymi, tu może się rozbijać o możliwość zmiany polaryzacji w urządzeniu wygląda to tak że np. przepina się kable w
spawarce jeśli jest taka możliwość zmienia się z minusa na plus itd... tylko że spawarka musi mieć taką możliwość... W lepszych spawarkach przestawienie jest prostsze, pewnie jakiś przycisk lub program... są różne typy drutów, ja mam uprawnienia na rutylowy, w moim przypadku nie musiałem nic robić

Spawanie drutem samoosłonowym, różni się od metody 136 brakiem potrzeby użycia gazu, nie potrzebna ci łuska - to coś jak spawanie elektrodą otuloną, tylko że cena rolki drutu powala, wyłącznie do amatorskiego spawania... za drogo wychodzi - numeracji nie pamiętam

Można również luto-spawać - jest to np. wykorzystywane przy łączeniu np. ocynkowanych blach, służy to temu aby nie wypalić osłony z ocynku... Takie coś jest wykorzystywane przy robieniu tych płaskich kaloryferów - wiem to bo byłem na jednej rozmowie o pracę, no cóż roboty nie dostałem :shock: a że poszedłem to wynik tej tamtejszej bryndzy na rynku pracy... nie wiem czy i jakie ewentualnie ma to odniesienie do nazwy metody i numerologii...

Widzisz sam palnik to nie wszystko, to że służy do spawania stali to widać, myślę że jednak do spawania aluminium grubszego pewnie by się nie nadał, myślę że to zwykła fajka z chłodzeniem tylko gazem, czyli do 200A - do alu trzeba użyć chłodzonej cieczą, ponieważ szybko dobijemy uchwyt...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”