Strona 1 z 4

WYTRAWIANIE CZARNEJ STALI

: 25 wrz 2014, 15:44
autor: armetsc
Witam
Poszukuje pomysłu do wytrawiania najtańszą metodą spawanych elementów z czarnej stali. Wiem że nierdzewkę można łatwo trawić, ale nie słyszałem o dobrej metodzie czarnej stali.

Do tej pory zlecałem firmie zewnętrznej piaskowanie elementów, ale kasowali bardzo dużo kasy. Szukam jakiejś metody którą sam będę mógł wykorzystać w swoim zakładzie.

Efekt ma być taki, żeby powierzchnia gotowego, zespawanego produkty była ładna i w jednolitym kolorze.
Bardzo proszę o pomoc.
Krzysztof

: 26 wrz 2014, 07:57
autor: InzSpawalnik
Krzychu: wyslij wszystko na ocynk albo kup pneumatyczny pistolecik do "iglowania "

: 26 wrz 2014, 08:09
autor: armetsc
Dzięki za podpowiedź, ale żadna z metod nie będzie odpowiednia dla mnie. A to dlatego, że:
- nasze produkty mają styczność z żywnością dlatego nie mogą być cynkowane.
- ten pistolet pneumatyczny nie sprawdzi się ponieważ w miesięcy mamy klika set takich gotowych elementów, więc potrzebujemy szybkiej metody. Dodatkowo ich powierzchnia ma dużo zakamarków w które będzie ciężko dość tym pistoletem.

Ja myślałem o jakiejś metodzie zanurzeniowej, bo to jest najszybsza metoda. Chodź mogę się mylić.

Bardzo proszę o pomoc :]

Re: WYTRAWIANIE CZARNEJ STALI

: 26 wrz 2014, 09:09
autor: peritus
armetsc pisze:Efekt ma być taki, żeby powierzchnia gotowego, zespawanego produkty była ładna i w jednolitym kolorze.
Zespawane elementy mają różne tekstury, struktury materiałowe oraz wynikające z procesu spawania (strefy wpływu ciepła), które przy zanurzeniowych metodach wytrawiania (chemicznych) dadzą różny, niejednolity i niejednorodny obraz/wygląd powierzchni zewętrznej.

Przy w/w postawionym wymogu wyglądu powierzchni i innych, które podałeś w dalszej części- piaskowanie jest jedyną racjonalną metodą, bo tylko ten zabieg zapewni jednolity kolor o czym się już przekonałeś.

Jeżeli produkcja jest na tyle duża, to można stworzyć własne stanowisko piaskowania, które się zamortyzuje i obniży koszty tego zabiegu w porównaniu z usługą wykonaną przez firmę zewnętrzą.

Można również rozpatrzyć wykonanie powłoki cynowej (przez cynowanie powierczniowe) dopuszczalnej do kontaktu z żywnością (np.puszki konserw), z tym że powłoka cynowana "lubi" się też przebarwiać i nie gwarantuje stałego, jednolitego koloru

: 26 wrz 2014, 09:24
autor: armetsc
no właśnie że zakup piaskarki nie wchodzi w grę, bo mi się to nie opłaci.

myślałem że jak stal nierdzewną można w łatwy sposób tak potraktować to stal czarną również bez problemu, tylko trzeba mieć odpowiedni roztwór.

: 26 wrz 2014, 09:33
autor: peritus
armetsc pisze:bez problemu, tylko trzeba mieć odpowiedni roztwór.
Nie roztwór tutaj decyduje, a niejednorodność struktur materiałowych wchodzących w skład elementu spawanego wraz ze spoiną i jej wpływu na te struktury.

: 26 wrz 2014, 09:37
autor: armetsc
hmmmmm.
A może jakieś wypalanie sprytne tego materiału ?
Element ma styczność z żywnością, więc możemy zanurzać go w oleju jadalnym i później może kupić jakiś piec i to wypalać w nim. Może zlecić do jakiejś malarni proszkowej gdzie mają piece aby to wypalali.
Czy taka metoda będzie dobra ?

: 26 wrz 2014, 09:44
autor: peritus
armetsc pisze:A może jakieś wypalanie sprytne tego materiału ?
Element ma styczność z żywnością, więc możemy zanurzać go w oleju jadalnym i później może kupić jakiś piec i to wypalać w nim. Może zlecić do jakiejś malarni proszkowej gdzie mają piece aby to wypalali.
Czy taka metoda będzie dobra ?
Nie sądzę, gdyż element o różnych strukturach reaguje różnie w tym samym roztworze dając różne ocienie tej reakcji, chociaż w pojedynczych przypadkach (nie do przewidzenia) tak może być.

Mechanicznie przez piaskowanie nie narusza mikrostruktury materiału, a jedynie tworzy jednolite odbicie światła od jednolitej powierzchni dając złudzenie jednakowego koloru - a o to przecież chodzi!

: 26 wrz 2014, 09:51
autor: armetsc
rozumiem, że nic innego mi nie pozostaje jak dalej korzystać z usług piaskowania w innej firmie :/

zakup piaskarki się nie opłaca bo z tego co patrzałem koszt takiego urządzenia to 30 000-40 000zł więc zwracało by mi się to chyba przez 10 lat :/

jeżeli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę pisać.

: 26 wrz 2014, 09:55
autor: peritus
armetsc pisze:zakup piaskarki się nie opłaca bo z tego co patrzałem koszt takiego urządzenia to 30 000-40 000zł więc zwracało by mi się to chyba przez 10 lat
Można uruchomić usługi, kooperację piaskowania...zysk większy i amortyzacja szybsza :razz: