proces ulepszania cieplnego wrzeciona do frezarki(nawęglanie

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

proces ulepszania cieplnego wrzeciona do frezarki(nawęglanie

#1

Post napisał: luukas_ss » 10 wrz 2014, 23:06

witam

w najbliższym czasie będe robił wrzeciono do mojej frezarki, jak wiadomo kupno godowego
jest dosyć dużą inwestycją jeśli chce się mieć jako takie parametry. wrzeciono będzie
napędzane poprzez pasek zębaty z serva o mocy ok 6 kw momętem obrotowym 12Nm
i 5000 obr/min. Gniazdo wrzeciona ma być na stożek sk 30. Na początek zrobię surówkę z
uwzględnieniem na szlifowanie, i teraz chciałbym je nawęglić aby uzyskać miękki rdzeń.
Jaka stal będzie się nadawać do tego procesu 18HGT? i teraz pytanie o samo nawęglanie, w moich warunkach mogę jedynie pokusić się o nawęglanie w proszkach. jak wiadomo węgiel
drzewny do tego węglan boru lub sodu 900-950 oC i pieczemy. z tego co kojarzę ok 0.1mm/godz
warstwy nawęglonej?. i jeszcze jedno pytanie jak hartować w jakiej temperaturze i w jakim ośrodku chłodzącym?



Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 11 wrz 2014, 01:25

Majster powiem Ci tak, nie kombinuj tylko oddaj to komus, kto sie tym zajmuje. Pieniądze stosunkowo nieduże, a efekt pewny. Jakbyś nie miał gdzie to się odezwij na PW, ogarne Ci temat w zaprzyjaźnionej firmie.
Stal - 16HG (z tego robilem moje wrzeciono), 18HGT - bedzie nieznacznie twardsze. Uwzględnij dosyc spory naddatek materialu na gwincie - jak gwint z noża to po nawęglaniu na 0,8mm do zdjęcia jest warstwa rzędu 3,5mm.


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#3

Post napisał: luukas_ss » 11 wrz 2014, 10:04

dzięki za wsparcie :wink: ale chciałbym spróbować, wcześniej trochę już na hartowałem sworzni i tulejek głównie 40 hm i inne stale też trzeba z tym uważać, jak się nie dopasuje temperatury i odpuszczania to pękają jak marchewki. Ale to tylko hartowałem cały materiał, teraz warto by spróbować czegoś nowego. Jak nie opanuje sprawy to będę musiał dać komuś do ulepszenia cieplnego


Autor tematu
luukas_ss
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 91
Rejestracja: 29 gru 2013, 16:50
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

#4

Post napisał: luukas_ss » 12 wrz 2014, 22:39

Panowie na pewno ktoś wie jak przeprowadzać taki proces, to chyba nie jest jakaś wielka tajemnica :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”