Pytanie o indukcyjność, dynamikę i długość łuku

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
megal
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 04 cze 2013, 12:55
Lokalizacja: Siedlce

Pytanie o indukcyjność, dynamikę i długość łuku

#1

Post napisał: megal » 05 lip 2014, 10:44

Witam

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie potrzebuję tu jakichś cwaniackich odpowiedzi i kozakowania. Interesują mnie czysto teoretyczna i praktyczna wiedza na pojęcia z tematu.

Jak te pojęcia: indukcyjność, długość łuku, dynamika łuku prezentują się w praktyce. Czyli jak wygląda spoina, ilość rozprysków itp.

Co to jest długość łuku ? Czy dobrze rozumiem, że jak łuk jest krótki to wtedy mamy mniejszy wtop ale spoina się rozlewa szerzej, a jak łuk jest długi to mamy głębszy wtop i węższą spoinę?

Druga sprawa to indukcyjność, wyczytałem że jak ustawiamy w urządzeniu mniejszą indukcyjność to wtedy mamy tzw zimny łuk i więcej pryska ( dobre do cienkich blach), a jak indukcyjność ustawimy wyższą to wtedy mamy gorący łuk i mniej rozprysków.

Co do dynamiki łuku to tutaj w ogóle nie czaję ocb.

Wszelkie komentarze, uwagi i spostrzeżenia na ten temat będą mile widziane OD KAŻDEJ osoby która gdzieś się spotkała z tematem lub jest z nim na bieżąco.

Pozdro



Tagi:


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: Marian1234 » 05 lip 2014, 12:41

Jak masz dużą indukcyjność to ci łuk zrobi taki szeroki gumowaty ,miękki będzie mniej odprysków ale i mniejsze wtopienie jak masz małą to spaw jest wąski i wygląda tak jakbyś dał za dużo drutu . Krótki łuk jest raczej na małych prądach powyżej pewnej granicy powiedzmy 200A zrobi ci się natryskowy oczywiście jak sobie ustawisz też możesz mieć krótszy dodajesz drutu albo ujmujesz napięcia. Dynamika łuku to jest to czy będzie agresywnie topić materiał czy tak spokojnie miękko to się przydaje w przymusowych pozycjach.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#3

Post napisał: InzSpawalnik » 05 lip 2014, 19:29

Z tych trzech parametrow istotna jest dla Ciebie tylko dlugosc luku.
W metodzie Mig /Mag luk powinien byc jak najkrotszy, w momencie kiedy luk staje sie dluzszy energia rozgrzewa drut spawalniczy a nie topiony material.
W metodzie MMAW ( otulone el ). Jest odwrotnie, skracajac luk mozesz w pewnym zakresie kontrolowac ilosc ciepla wytworzona na materiale topionym.

Indukcyjnosc i dynamika luku sa to parametry zalezne od danego modelu urzadzenia i nie bedziesz mial mozliwosci ich regulacji. ( chyba ze kupisz jedno z drozszych urzadzen z szerokim zakresem parametrow regulowanych ).

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”