Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
warzywko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 13:10
Lokalizacja: Poznan

Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

#1

Post napisał: warzywko » 12 sty 2014, 13:19

Czy wykonuje się hartowanie objętościowe tego typu stali?
Chodzi o krótki wałek stopniowany wykonany z pręta o średnicy fi około 30mm. Wiem już, że stal C45 najpierw powinno się zahartować (powierzchniowo), dopiero później ją obrabiać ze względu na jej odkształcenia pohartownicze.
Mój wałek będzie stopniowany na jednym końcu aż do średnicy zaledwie około 15mm - dlatego nie wiem, czy nie powinienem wykonać hartowania objętościowego (?) i czy w ogóle dla tej stali mogę to zrobić?

Muszę uzyskać przy tym twardość 32 w skali HRC.

Proszę o pomoc, liczę na opinie użytkowników forum.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5340
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

#2

Post napisał: jasiu... » 12 sty 2014, 17:59

warzywko pisze:Wiem już, że stal C45 najpierw powinno się zahartować (powierzchniowo), dopiero później ją obrabiać
No widzisz, to jesteś jedynym człowiekiem chyba, który takie rzeczy wie. Bo większość wie, że 32 HRC, to twardość materiału nie zahartowanego, ale ulepszonego, a taki materiał doskonale obrabia się po obróbce cieplnej. Co do odkształceń, to po obróbce zgrubnej można "przemocować materiał, a w wypadku naprawdę istotnych elementów zastosować po prostu wyżarzanie odprężające.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#3

Post napisał: InzSpawalnik » 12 sty 2014, 19:15

Dla srednicy 30mm wielkich roznic nie bedzie po hartowaniu badz odpuszczaniu.
Gdybym ja to robil to toczylbym zgrubnie przed jakakolwiek obrobka cieplna. Zostawilbym 0.1-0.2 na finalne przejscie nozem ( szlifowanie ) po obrobce cieplnej ( hartowanie + odpuszczanie ).


Autor tematu
warzywko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 13:10
Lokalizacja: Poznan

Re: Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

#4

Post napisał: warzywko » 12 sty 2014, 20:09

ciesze sie, ze znalezli sie ochotnicy do malej dyskusji :smile:
jasiu... pisze:[...] 32 HRC, to twardość materiału nie zahartowanego, ale ulepszonego, a taki materiał doskonale obrabia się po obróbce cieplnej. Co do odkształceń, to po obróbce zgrubnej można "przemocować materiał, a w wypadku naprawdę istotnych elementów zastosować po prostu wyżarzanie odprężające.
hartowanie z odpuszczaniem to przeciez ulepszanie cieplne. nie jestem technologiem, inzynierem ani zadnym pokrewnym majsterem, potrzebuje po prostu informacji jako laik co i jak powinno sie po kolei robic, zeby proces wykonania tego detalu zostal zaprojektowany najoptymalniej - i tu ponownie pojawiaja sie moje pytania:
- najpierw ulepszac cieplnie i skrawac czy skrawac, ulepszac i szlifowac (wolalbym opcje numer jeden)?
- zrodla podaja, ze to stal do hartowania powierzchniowego, czy mozna ja hartowac objetosciowo?
- jak dlugo hartowac przedmiot i w jakiej tempereturze go potem odpuszczac (to walek o max srednicy fi okolo 30mm, min srednicy okolo 15mm i dlugosci okolo 160 mm)?


InzSpawalnik pisze:Dla srednicy 30mm wielkich roznic nie bedzie po hartowaniu badz odpuszczaniu.
Gdybym ja to robil to toczylbym zgrubnie przed jakakolwiek obrobka cieplna. Zostawilbym 0.1-0.2 na finalne przejscie nozem ( szlifowanie ) po obrobce cieplnej ( hartowanie + odpuszczanie ).
przepraszam, 'roznic' w czym?: D
myslalem o podobnym sposobie, ale jest to tylko teoretyczne zagadnienie, zadanie projektowe, chce przeprowadzic wszystkie operacje na jednej tokarce cnc z przechwytem, z uwagi na zakres tolerancji w jakiej moze znajdowac sie detal nie bede potrzebowal nawet szlifierki.
pytanie brzmi tylko czy da sie objetosciowo (i ewentualnie jak powinno to wygladac tzn. czas, temp itd.) ulepszyc material do tych wymaganych 32 HRC


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5340
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

#5

Post napisał: jasiu... » 12 sty 2014, 20:35

warzywko pisze: zrodla podaja, ze to stal do hartowania powierzchniowego
I owszem, jakbyś miał wałek o średnicy pół metra, to pewnie trudno byłoby ci zahartować go na wskroś. Ale ty masz wałek o średnicy 30 mm, czyli przygotówka może mieć np. 35.

Jakbyś był mniej leniwy, to może trafiłbyś na wątek: https://www.cnc.info.pl/topics92/obrobk ... t13267.htm No ale korzystanie z wyszukiwarki pewnie boli, szczególnie jeśli się zakłada pierwszy post na danym forum.

Podaj mi źródło, gdzie znalazłeś, że to stal do hartowania powierzchniowego, bo ja znam tą stal, jako stal do ulepszania.hartowanie temp. 820 - 860°C, odpuszczanie temp. 550 - 660°C.

Ulepszanie jest obróbką cieplną i nie dzieli się na hartowanie i odpuszczanie (nie pisze się tego oddzielnie w technologii), choć tak to hartownik robi.


Autor tematu
warzywko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 13:10
Lokalizacja: Poznan

Re: Hartowanie objętościowe stali C45 [1.0530]

#6

Post napisał: warzywko » 12 sty 2014, 20:56

jasiu... pisze: Jakbyś był mniej leniwy, to może trafiłbyś na wątek: https://www.cnc.info.pl/topics92/obrobk ... t13267.htm No ale korzystanie z wyszukiwarki pewnie boli, szczególnie jeśli się zakłada pierwszy post na danym forum.
widzialem ten temat, wyskoczyl jako jeden z pierwszych na google, stad znalazlem sie na tym zacnym forum, nie ma w tamtym watku niestety odpowiedzi na moje pytania, podobnie jak w kilku innych, dlatego zalozylem nowy temat.
jasiu... pisze: Podaj mi źródło, gdzie znalazłeś, że to stal do hartowania powierzchniowego, bo ja znam tą stal, jako stal do ulepszania.hartowanie temp. 820 - 860°C, odpuszczanie temp. 550 - 660°C.
do ulepszania owszem tez, oto linki:
http://www.dostal.com.pl/stal-konstrukc ... kosci.html
http://www.metalbit.pl/site/index.php/p ... g-en-10083
http://www.multistal.pl/go.live.php/PL-H64/4510530.html

moglbys mi prosze jeszcze powiedziec jak dlugo trzymac detal w piecu? hartowac w wodzie czy wystarczy w oleju? (wiem, ze te informacje sa w internecie/ksiazkach, chcialbym jednak poznac Twoja opinie poparta doswiadczeniem - jak sadze)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5340
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 13 sty 2014, 20:21

Dla tak cienkich elementów hartowanie w wodzie. Przy grubszych można myśleć o oleju, ale tu szans na pęknięcie nie ma. Czasem może minimalnie pęknąć sama powierzchnia, ale przecież tu tę powierzchniową warstwę zbierzesz podczas toczenia, a więc nie ma się czego bać.

Po nagrzaniu do 850 stopni (nie więcej - przerost ziarna) - jak widzisz, że wałek ma kolor pieca, zostaw go jeszcze ok. 25 minut i wrzuć (czołem w dół) do wody.

Znalazłem - http://www.im.mif.pg.gda.pl/download/ma ... czanie.pdf - masz na ostatniej stronie wykres, do jakiej temperatury masz nagrzać materiał, jeśli chcesz określoną twardość, dotyczący właście tej stali. 30 HRC, to grzanie do ok. 460 stopni, ale ja myślę, że wystarczy 420-440 i powinieneś swoje 32 HRC uzyskać. Praktycy na każde 25 mm przyjmują ok. godziny grzania. Ty masz d=30, a więc trochę powyżej godziny musisz swoją przygotówkę grzać, później studzisz na powietrzu.


Autor tematu
warzywko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 13:10
Lokalizacja: Poznan

#8

Post napisał: warzywko » 25 sty 2014, 17:00

dziekuje za finalna pomoc : )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”