bezpieczeństwo operatora a spawarka plazmowa Sisma SWA300

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
szakaaal87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:22
Lokalizacja: Zion

bezpieczeństwo operatora a spawarka plazmowa Sisma SWA300

#1

Post napisał: szakaaal87 » 24 lis 2013, 17:57

Witam,

maszyna Sisma SWA300 >>> link do specyfikacji

Co powinien zakładać spawacz by maksymalnie ograniczyć szkodliwe oddziaływanie spawarki?
Dostawca powiedział, że odpowiednie okulary z filtrem, które dostarczył, oraz skórzane rękawiczki i tyle. Zastanawiam się czy jest jakieś promieniowanie elektromagnetyczne? Jeżeli jest to jak się przed tym chronić?

pzdr


ja tylko grzecznie pytam
nie wiesz = nie pisz

Tagi:

Awatar użytkownika

quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#2

Post napisał: quzyn » 26 lis 2013, 19:52

Plazma ma to do siebie, że jej strumień ma bardzo wysoką temperaturę, co za tym idzie jest duże promieniowanie cieplne, więc moim zdaniem każda otwarta część ciała jest na nie narażona i dobrze by było spawać w przyłbicy a nie tylko w okularach. Wydaje mi się również, na tyle ile miałem styczności z plazmą, że fajnie też by było zadbać o ochronę słuchu, gdyż hałas zjonizowanych gazów przy dłuższej pracy może być szkodliwy. Co do promieniowania elektromagnetycznego wydaje mi się, że jest nie wielkie tzn. porównywalne co do innych technik.


Autor tematu
szakaaal87
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 26 lis 2012, 23:22
Lokalizacja: Zion

#3

Post napisał: szakaaal87 » 08 gru 2013, 13:03

quzyn pisze: Co do promieniowania elektromagnetycznego wydaje mi się, że jest nie wielkie tzn. porównywalne co do innych technik.
czyli jakie? trzeba jakąś zbroje nosić?
ja tylko grzecznie pytam
nie wiesz = nie pisz

Awatar użytkownika

quzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Olkusz

#4

Post napisał: quzyn » 11 gru 2013, 19:06

Trochę się podpytałem ludzi z branży i jak się dowiedziałem podczas spawania plazmą z natężeniem do ok 15A promieniowanie powstające z jonizującej plazmy jest znikome i często spawacze nawet spawają z odsłoniętymi rękami i nie wpływa to "mocno" na ludzkie zdrowie. Co do dokładnych wartości nie wiem.
Problem robi się kiedy spawasz z potężnym natężeniem ok 100A, co rzadko jest spotykane, wtedy to promieniowanie jest "duże" i należy się przed tym chronić, czyli najważniejsze aby nie było odkrytych części ciała i innej ochronny na to nie ma. Można stosować tarcze chroniące przed polem elektromagnetycznym, ale to oczywiście abstrakcja bo jest to stosowane w kosmonautyce, ale z drugiej strony spawanie takim prądem zazwyczaj jest bardzo krótkie więc "bardzo mocno" na zdrowie to nie wpłynie.
Więcej niestety nie wiem.
Pozdrawiam


okino
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 22 kwie 2012, 17:18
Lokalizacja: gdzieś koło Żywca

#5

Post napisał: okino » 11 gru 2013, 20:36

Każde maszyna dopuszczone do sprzedaży na terenie UE powinna mieć w DTR-ce dokładnie wyszczególnione zagrożenia jakie może spowodować i jakie należy stosować środki ochrony osobistej. Nie wsponmę o języku polskim bo to oczywiste. Jeżeli to jest używana to żądaj od dostawcy kompletnej dtr-ki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”