Strona 1 z 1
Kompletne wyposażenie spawalni
: 02 paź 2013, 17:30
autor: lewy10psdw
Witam, w firmie gdzie pracuję uruchamiamy spawalnię (to nasze pierwsze doświadczenia), na początek będziemy spawać szafy nierdzewne o wymiarach do 2500x1000x1000, odpływy liniowe nierdzewne o długości do 2000 i wszystko inne na czym da się zarobić. Na spawalnictwie nie znam się za dużo, tyle co odrobina wiedzy ze studiów, moja działka to obróbka cnc ale poproszono mnie w firmie abym ogarnął temat i zaprosił przedstawicieli. Spawalnia ma być porządna za rozsądne pieniądze, chcemy zakupić stół montażowy Demmelera (oczywiście może być innej firmy) o wymiarach 2500x1200, do tego komplet podstawowego oprzyrządowania, kurtyny, odciąg, spawarka TIG, przyłbica. Na chwilę obecną zaprosiłem przedstawiciela z Rywal RHC, proszę o wszelakie opinie, na czym się skupić, czego się wystrzegać, kogo jeszcze zaprosić, jaką kupić spawarkę? z chłodzeniem czy bez?
: 02 paź 2013, 18:10
autor: apacz514
Jakiej grubosci blaszki będą? W firmie używamy spawarek lorch dobre niezawodne.
: 02 paź 2013, 19:17
autor: lewy10psdw
Apacz na chwilę obecną 1, 1.5, 2 stal 1.4301 Ale jesteśmy firmą usługową, więc wygląda to tak, że robi się to na czym można zarobić, a w okolicy widać, że spawacze mają co robić więc też liczymy, że i dla nas coś skapnie.
: 02 paź 2013, 19:41
autor: apacz514
Do takich blaszek niepotrzebne jest chłodzenie. Spawarka to niewszystko do spawania takich blaszek potrzeba dobrego spawacza jeśli ma byc szyta krawędz cała blache faluje.
: 02 paź 2013, 20:10
autor: lewy10psdw
Spawacz będzie dobry, ale zdarzają się też kątowniki o długości 200mm z blachy 6mm np w ilości 1000szt. dlatego myślałem o tym chłodzeniu.
: 02 paź 2013, 20:31
autor: Dudi1203
Jesli chodzi o spawarki to musisz wstawic dwie, MIGa i TIGa AC/DC. Miga celuj w 400A, tiga żeby 300 miał. Oba z chłodzeniem. Osobiście celowałbym w kemppiego, będzie troche taniej jak lorch a sprzet jest na wyposażeniu wielu profesjonalnych spawalni, gdzie pracuje non stop.
Maski obowiązkowo speedglas, polece model 9100xx
Do tego sprawy oczywiste, czyli druty, elektrody, rekawice, sciski, kątowniki, reduktory
: 03 paź 2013, 13:08
autor: InzSpawalnik
Bzdury !!!
Do takich projektow i takich grubosci scianek tylko TIG i nie trzeba zadnych 300 Amp.
Nie wiem ilu macie tam ludzi do spawania ale ja bym dla kazdejosoby ktora pracuje z nierdzewka dal spawarke, trzeba zrobic zczep, zespawac jakis przyrzad itp.
A wiec spawarka, 200-250 Amp max, jesli spawasz cienkie scianki to wystarczy, z czasem nauczycie sie ze jesli to nie jest zbiornik na wode to im mńiej spawu tym lepiej. Sawarka powinna miec mozliwosc regulacji parametrow pradu ( jesli jest to konwertor to powińien byc DC - to da gwarancje jakosci parametrow ).ja polecam LINCOLNA, nie polecam wynalazkow

Jesli zakladacie nowa spawalnie ( i macie fundusze ) to tylko z HF ( zajarzenie wysoka czestotliwoscia ). I koniecznie elektrody lantanowe a nie torowane !!! Ja bym zakupil kilka szifierek z wodnym wylapywaniem pylow. Co do stolu to juz wasza wlasna dyspozycja. Ale bedzieciepotrzebowac dobre urzadzenia do szlifowania powierzchni plaskich ( plaskowniki ) i rur ( np PTX ). Do tego odciagi, spawanie i szlifowanie ierdzewkinie jest zdrowe ! Co jescze, zestaw wiertel kobaltowych, ogolnie caly zestaw mechanicznytylko do nierdzewki. Dobra pile tylko do nierdzewy, ramowke oczywiscie. Konieczne beda jakies poli na blachy,plaskownii rury.
A co z giecie, i wycinanie, tych blach ? Prasa krawedziowa ( duuuuzy wydatek ) i plazma , najlepiej CNC hypertherma. Przydalby sie jakis dzwig lub nawet kilka. Zeby wygodnieprzenosic. Rolkowe przenosniki do rur itp.
Zreszta, nie bede sie rozpiwyal, napisz mi w prywatnej wiadomosci jaka macie powierzchnie, ilu ludzi, ilu spawaczy i co dokladnie bedziecie robic to moge opracowac temat.
: 03 paź 2013, 19:32
autor: Dudi1203
lewy10psdw pisze: i wszystko inne na czym da się zarobić.
Jak to ma być spawalnia, ktora bierze każdą robote (a tak wynika z tego zdania) to potrzebuje tego co mówiłem.
Do spawania szaf z cienkiej blachy to mu starczy chinski TIG za 1500zł. HF też będzie miał i robote zrobi. A nawet pospawa z pulsem. Ale jak dla mnie to kolega pytał co powinien wstawić zeby mieć Spawalnie przez duze S, a nie spawalnie pod jedną robote, gdzie jak ktoś przyjdzie z alu to rozłożą ręce. Co Ty w ogole proponujesz, majac finanse i nastawiając się na spawanie wszystkiego wstawiac tiga DC? Ja do garazu sobie kupilem AC i nie załuje, a gdzie żeby w spawalni nie było AC.
: 03 paź 2013, 19:39
autor: lewy10psdw
Dokładnie Dudi, ma to być porządne stanowisko spawalnicze i zapewne w najbliższym czasie będziemy uruchamiać następne. Myślicie że za 50tyś można stworzyć przyzwoite stanowisko z Tigiem, stołem montażowym i odciągiem? Mig/Mag będzie w następnej kolejności.
: 07 paź 2013, 15:33
autor: megal
Jak się inwestuje kasę to trzeba kupować sprzęt, który będzie miał "zapas" na lata.
Jeśli chodzi o wybór urządzenia to doradzam Oerlikona. Można zaoszczędzić trochę kasy i zaopatrzyć się w urządzenia profesjonalne przystosowane do prac w ciężkich warunkach.
TIG DC - Citotig 2200 Expert ( 220A)
TIG AC/DC - Citotig 240 (230A) lub Citotig 310 ( 300A) z możliwością podłączenia chłodnicy, jeśli zajdzie taka konieczność.
Jak będziesz miał życzenie to mogę wysłać na maila karty katalogowe poszczególnych urządzeń.
Oerlikon również posiada ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o wentylację pomieszczeń - również mogę podesłać jakieś ulotki do poczytania.
Jeśli chodzi o elektronarzędzia to tylko i wyłącznie Fein.
Można ustawić pokaz tych urządzeń spawalniczych Oerlikona, wezmą na samochód te urządzenia i materiały spawalnicze, które by Cię interesowały i pokażą jak to wygląda w praniu.
Można ustawić pokaz Feina - również przyjedzie i pokaże gość wszelakiej maści szlifierki, wiertarki - sprzęt pierwsza liga robi wrażenie. Szybka i efektywna obróbka/polerka metalu za pomocą szlifierek taśmowych GRIT.