Prosta przetoczka do gazów

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Prosta przetoczka do gazów

#1

Post napisał: acetylenek » 13 lip 2013, 12:55

Przedstawiam prostą przetoczkę do gazów własnej konstrukcji.

Jest to tylko inspiracja do tworzenia własnej przetoczki, nie biorę odpowiedzialności za żadne szkody związane z wykorzystaniem informacji zawartych w tym poście.

Ta akurat jest o argonu/mieszanki, można by wykonać i mam to w planach do tlenu - inne gwinty inne uszczelnienia.

Na zdjęciu wiele widać ale opiszę bardziej szczegółowo.
Jedna końcówka jest na sztywno - ten dłuższy sześciokąt z rurką wykonaną z wierconego cienkim wiertłem pręta jest na stałem skręcony na kleju do gwintów/łożysk.
Gwint jest drobny na długości nie mniej niż 1,5 średnicy rury. Druga końcówka swobodnie się obraca - śrubunek. Uszczelki są z poliamidu. W części ze śrubunkiem warto zrobić ząbek na końcu żeby się nie zsuwała uszczelka - tak jak w reduktorach. Otwór w pręcie nie misi być duży mniejszy daje większą wytrzymałość.

Przy przetoczce do tlenu połączenie gwintowe nie może być uszczelniane na kleju tylko fizycznie stożek w stożek jak np. w przewodach hamulcowych - klej przy uderzeniu czystego tlenu podczas odkręcania zaworu mógłby eksplodować. Wszystkie akcesoria do tlenu powinny być czyste i wolne od smarów, olejów itp.
Uszczelki powinny być oryginalne przeznaczone do tlenu inne mogą się zapalić.

Kilka słów o praktycznym wykorzystaniu.
Układam butle na waleta nakręcam część sztywną przetoczki mocno tak aby było szczelnie drugą część nakręcam z wyczuciem aby była mała nieszczelność.
Odkręcam zawór butli większej (nie ma to istotnego znaczenia) aby przepłukać przetoczkę z powietrza ok 3 razy. Zakręcam drugą końcówkę aby uzyskać szczelność odkręcam jeden z zaworów i powoli drugi, gaz przechodzi w kilka kilkanaście sekund. Jeśli mam czas to zakręcam zawory i po ostygnięciu małej i nagrzaniu dużej odkręcam ponownie - przechodzi jeszcze mała porcja gazu. Zakręcam oba zawory powoli upuszczam ciśnienie na śrubunku i demontuje całość. Z dwóch 40l butli do prawie pustej 8l można "nalać" prawie do pełna.

Nigdy nie próbowałbym takich sztuczek z acetylenem - w butli jest on rozpuszczony i pod takim ciśnieniem że nierozpuszczony tylko w przetoczce może ulec samozapłonowi. Acetylen nie potrzebuje tlenu do rozkładu może się rozkładać z wydzieleniem ciepła sam z siebie. Dzieje się tak ponieważ ma bardzo nietrwałe potrójne wiązanie węgiel węgiel (dlatego jego temperatura spalania jest większa niż np wodór tlen)



Obrazek



Tagi:


miron91
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: miron91 » 13 lip 2013, 17:06

dość ciekawa sprawa coś ala 11 kg propanu na 2 kg propan,przydało by mi się coś takiego czasami jadę do kogoś na rozbiórkę czegoś a tlen mam 40 i jak mam się z tym sam pieprzyć to mam dość a takie rozwiązanie było by ok


margle
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2012, 15:15
Lokalizacja: wrocław

#3

Post napisał: margle » 01 sie 2013, 10:15

Przydał by się zaworek np. z śrubki do upuszczania ciśnienia, łatwiej by się odkręcało śrubunek jak by nie był pod ciśnieniem.


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#4

Post napisał: acetylenek » 01 sie 2013, 10:22

Nie jest tak źle z tym odkręcaniem, minimalne popuszczenie nakrętki upuszcza ciśnienie. Dla mnie to komplikacja i zbędny luksus. Może do zawodowego przetaczania tak ale ja tego używam kilka razy w roku.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 01 sie 2013, 12:09

A ja mam taką przetoczkę do tlenu zrobioną daaawno temu z węża ciśnieniowego od siłownika (ponad 200 atn, z metalowymi zakuciami) i mosiężnych końcówek. Uszczelki z teflonu.
Tylko uwaga :!: nie może być zaolejony bo będzie samozapłon i wybuch :!: Smarowanie gwintów tylko wodą :!: Pamiętać :!:
Nawet rdzy być nie może, jeśli ktoś chciałby ze stali.
Wygląda to mniej więcej tak
Obrazek

i służy od lat do przetaczania z dużej spawalniczej (odwracam do góry nogami), do takiego maleństwa
Obrazek

A teraz macie tyle do wyboru...
https://www.google.pl/search?q=romanj4+ ... 63&bih=897
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#6

Post napisał: mumin » 01 sie 2013, 12:21

RomanJ4 pisze:
i służy od lat do przetaczania z dużej spawalniczej (odwracam do góry nogami),
"odwracam" tylko pytanie po co ?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 01 sie 2013, 12:40

odwracam po to, by przetaczać skroplinę a nie gaz.
Podobnie jak przy napełnianiu zapalniczek odwraca się patron, bo samego gazu wchodzi objętościowo do danego zbiorniczka dużo mniej niż w płynnej postaci.
pozdrawiam,
Roman


margle
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2012, 15:15
Lokalizacja: wrocław

#8

Post napisał: margle » 01 sie 2013, 13:23

tlen w butli jest sprężony nie skroplony, zmiana pozycji nic nie daje


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#9

Post napisał: acetylenek » 01 sie 2013, 19:36

Tlen jest sprężony i dla tego wiadomo ile go jest na podstawie ciśnienia, w związku z tym nie celowe jest odwracanie butli. Można za to chłodzić butle do której się przetacza.

Hasło przetoczka w google to głównie (jeśli nie tylko - przynajmniej pierwsze kila naście wyników) do przetaczania CO2 w związku z tym nie bardzo jest w czym wybierać jeszcze kwestia ceny i złączek pasujących do systemów markerowych.
Do tlenu, argonu, mieszanki potrzebne są na 200 atmosfer dla bezpieczeństwa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”