MMA przerobione na TIG. Problem z zajarzeniem łuku.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2783
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#31

Post napisał: atom1477 » 29 lip 2013, 19:39

Spytałem tylko z ciekawości żeby mieć jakieś rozeznanie co do tej firmy.
Czystość 4.0 na pewno nie wystarczy, bo ja miałem niby 4.3 i szło tak jak widać (o ile to faktycznie wina gazu ale to już jedna osoba potwierdziła).
Chyba że to nawet 4.3 nie było, ale nie ma jak sprawdzić za bardzo.
Widzę że 4.8 jest już dość tani (chyba) i nie spodziewam się jakiejś szczególnej obniżki przy 4.6.



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#32

Post napisał: jacek-1210 » 29 lip 2013, 23:14

4.8 jest optymalny cenowo i nic lepszego nie potrzebujesz. 5.0 z tego co mi wiadomo idzie do robotów spawalniczych i tym podobnych wyczynowych spawań
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2783
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#33

Post napisał: atom1477 » 01 sie 2013, 20:17

5.0 do amelinium też idzie. Niby nie planuję spawania, ale wiele rzeczy nie planowałem a odkąd się pojawiają narzędzia to i robota się znajduje :D
No ale 5.0 na razie sobie daruję bo skok cenowy jest już zbyt duży. Poza tym butli do niego nie mieli a płukanie butli to już w ogóle w kosmos cenę by wywindowało.

EDIT.
Dobra Pany. Mam nowa butlę i gaz 4.8 :D :D :D :D
Zdjęć nawet nie muszę wrzucać. Teraz to idzie luxus :D
A co do jonizatora to działa rewelacyjnie.
Widocznie nie chciał odpalać łuku od spalonej elektrody.
Teraz jak elektroda jest niezanieczyszczona to łuk zapala się prawie niezawodnie.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#34

Post napisał: acetylenek » 05 sie 2013, 09:41

Do stali wystarczy taki jak masz w małej butli tylko napełniony w prawidłowy sposób.
Ja kupiłem małą butle z argonem technicznym z pewnego źródła i spawało się ładnie stal a nawet aluminium. Do aluminium lepiej lepiej jest stosować przynajmniej 4,5.

Teraz mam w niej przetoczony 4,5 bo jak już wiadomo nie ma możliwości nabycia/wymiany innego niż techniczny.

Ja kupiłem najpierw dużą potem małą - ze względu na cenę i czystość. Mała służy jako wyjazdowa.

Zapytać możesz w firmie co wymienia butle czy by ci nie odsprzedali zamiast dzierżawy najlepiej osobiście. Jak będziesz kupował z innego źródła to upewnij się że daną butlę wymieni/napełni Ci pobliski punkt sprzedaży.

P.S. Prawdziwy problem to jest z helem czystym w małej butli ale da się i mam.


Autor tematu
atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 2783
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#35

Post napisał: atom1477 » 05 sie 2013, 12:44

Trochę niezrozumiale piszesz więc dopytam:
acetylenek pisze:Do stali wystarczy taki jak masz w małej butli tylko napełniony w prawidłowy sposób.
Czyli chodzi Ci o 4.3?
acetylenek pisze:Ja kupiłem małą butle z argonem technicznym z pewnego źródła i spawało się ładnie stal a nawet aluminium. Do aluminium lepiej lepiej jest stosować przynajmniej 4,5.

Teraz mam w niej przetoczony 4,5 bo jak już wiadomo nie ma możliwości nabycia/wymiany innego niż techniczny.
Możesz sprecyzować co to jest czystość techniczna? Bo nie znalazłem takiego określenia w stosunku do gazów.
acetylenek pisze:Zapytać możesz w firmie co wymienia butle czy by ci nie odsprzedali zamiast dzierżawy najlepiej osobiście. Jak będziesz kupował z innego źródła to upewnij się że daną butlę wymieni/napełni Ci pobliski punkt sprzedaży.
Nawet nie będę pytał. Napełnianie u nich też sobie daruję. A to dlatego że to jest Linde. Nie podoba mi się ich polityka. Transport 100km do napełnienia wyjdzie mnie taniej niż wymiana butli w Linde.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#36

Post napisał: acetylenek » 05 sie 2013, 22:57

Techniczny czyli taki z napisem "argon sprężony" bez podawania jego czystości.
Na mojej małej butli jest napis "argon techniczny" i "argon sprężony UN1006" dlatego posługuję się tym terminem - czystość techniczna. Dla mnie to 99,99% czyli 4.0 bo następny jest 4,5 99,995%. Może jest gdzieś norma na to ile taki "argon sprężony" może mieć zanieczyszczeń. Mój był z nalepką Remgaz i dało się spawać bez problemów.

Tam gdzie wymieniam butle mogę kupić Techniczny, 4,5 i 4,8 bez większego problemu.
Nie wiem jaką oni czystość przewidują dla technicznego ale wystarczającą do spawania stali czarnej.

Ja Ci nie piszę że do najbliższego tylko do tego w którym będziesz wymieniał.
Osobiście mam 4 butle z nalepką linde i jedną remgaz i hel 4,6- nie pamiętam od kogo i małą CO2 - z gaśnicy (kwestia zaworu - wymieniam tam gdzie nabyłem) i tej jednej jedynej mój zaprzyjaźniony punkt mi nie wymieni. Nikt mnie nie zmusza do wymiany tych butli w firmie linde są jeszcze pośrednicy którzy ułatwiają życie. Za wszystkie zapłaciłem większą sumę i nie muszę spisywać umów i płacić co miesiąc choć przez pierwsze kilka lat byłoby taniej.

Chodzi mi o to że mam jedną butle którą kupiłem w "sklepie na rogu" i jej mi nie chcą wymienić tam gdzie jeżdżę z pozostałymi. Więc najlepiej dogadać się z punktem który planujesz odwiedzać jaką masz kupić. Przewaga tej niechcianej butli jest taka że mogę ją wymienić w sklepie na rogu i mam bliżej, niestety innych gazów nie mają takich jak chcę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”