Jaka częśc elektroniki najbardziej się nagrzewa w spawarce ?

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#11

Post napisał: cnccad » 08 mar 2013, 22:40

a co niby ma dać mocniejsze chłodzenie :?:
jeżeli masz 20% w cyklu , to wniosek taki że któryś element , elementy lub blok pracują porządnie przeciążone.
Więc schładzanie może się nie na wiele zdać.
Pirometr w dłoń , wybadać co się grzeje i wówczas można kombinować czy schładzać czy zmieniać coś w elektronice.

Równie dobrze możesz mieć po prostu uszkodzony czujnik temp. i za szybko reaguje na wzrost temperatury.
Jak nie zmierzysz temperatury to się nic nie dowiesz. Np. 60C dla człowieka to dużo a dla elektroniki może nic nie znaczyć.
A mierzyć przy tyh czujnikach.


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#12

Post napisał: sajgon » 08 mar 2013, 22:56

Trzeba se było wirówkę kupić , miał byś 100% cyklu przy 200A :twisted: :twisted:
miron91 pisze:Producent zawalił przy 200 amp jest 20 % cyklu
Nic nie zwalił uczciwie napisał prawdę :mrgreen:
miron91 pisze:A czujniki są nad i pod transformatorem 3 kwadraty takie wlutowane w płytę i połączone z radiatorami.
Te, jak to nazywasz "kwadraty" to nie są czujniki tylko tranzystory mocy ( po 3 sztuki na 4-ech radiatorach ) Każdy ma 3 nóżki.

Przy Twoim poziomie wiedzy z dziedziny elektroniki ,jakiekolwiek próby ingerencji w którykolwiek element układu skończą się tragicznie dla urządzenia ,a może i dla Ciebie.

Rada :
Zakręć ładnie obudowę i nie pakuj paluchów do środka. Spawarka ma taką wydajność prądową jaką założył producent i tego nie zmienisz.
Koniec i kropka .
Pozdrawiam , Michał. ;)


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 8

#13

Post napisał: miron91 » 08 mar 2013, 23:07

Producent założył 60 % przy 200 AMP a w rzeczywistości jest 20 a nawet mniej więc coś jest na rzeczy. Ogólnie od transformatora po kable + i - można zrobić grilla. Wczoraj dość fajnie na + popaliłem palucha. Tego czujnika nie mogę poszukać żadnych 3 przewodów dochodzących w te miejsca niema. Więc może jakieś konkretne rady wskazówki ?

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#14

Post napisał: Vagabundo » 09 mar 2013, 22:23

Moim zdaniem jeśli już teraz masz duży problem, to po prostu sprzedaj tą i kup mocniejszą...

Komuś się pewnie przyda słabsza a przy twoim spawaniu to ją szybko zajedziesz i będziesz w plecy z kasą... po za tym pracując na za dużych parametrach, spawarka po pewnym czasie będzie miała z niższym amperażem, zapomnij o cienkich rzeczach...

Pewnie używasz sprzętu typu hobby do konkretnego spawania... a tak się nie da...

Zastanów się co ci da niby lepszy wentylator (dmuchawa) i odłączenie czujnika... To powietrze musisz dostarczyć, zrobisz ze spawarki odkurzacz, czyli będzie zasysał cały syf z powietrza, opiłki, kurz a w takich warunkach elementy będą się jeszcze mocniej grzały... a jak wyrzucisz czujnik to spalisz spawarkę...

Z pustego i Salomon nie naleje...

Brak Ci mocy..., szukaj innej spawarki - to jest najlepsze rozwiązania nawet coś o podobnym Amperażu ale używane profesjonalne markowe zapewni ci normalną pracę...

Po za tym, piszesz o spawarce a nie podajesz bardzo istotnych danych, nazwę spawarki i cykl pracy...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 8

#15

Post napisał: miron91 » 09 mar 2013, 23:48

Po prostu powiedzcie mi gdzie mam szukać tego czujnika i tyle chcę wiedzieć,mam spawarkę mma z cyklem 60 % na 200 amp i spawałem tym prądem godzinę non stop i nawet nie drgnęła,wiec chyba coś jest nie tak z tym migiem prawda ?


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#16

Post napisał: Mariuszczs » 10 mar 2013, 12:45

Raczej nie marnuj czasu z wgapianiem się w ekran tylko szukaj czujnika i napisz potem co i jak. Może nie jesteś pierwszy który to tuninguje, ale marne szanse że pionier tu siedzi. A jest wysoce prawdopodobne że nie ma czujnika osobno tylko siedzi w środku w elemencie grzejącym się. Czas leci, czujnika osobno lutować a szczególnie przykręcać może się nie opłacać.

Coś jest nie tak bo jak ma 60% a spawałeś non stop to po 6 minutach powinna się wyłączyć lub uszkodzić, a sam powinienieś po 6 minutach zrobić 4 minuty przerwy. :mrgreen: Rozumiem że takie zasady nie obowiązują w przypadku pseudosprzętu.
Ja nie mam złudzeń - w przypadku tych chinoli to nie dość że jest loteria to jeszcze pseudo producent jak i potem dystrybutor czy sprzedawca nie wie jakie są prawdziwe cykle pracy.

Schłodzenie trafa może byc nie możliwe tak zeby cię zadowolić. Porównaj grubość i skład przewodów z tą lepszą spawarką.Spadek napięcia = ciepełko.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#17

Post napisał: acetylenek » 13 mar 2013, 21:56

Może zrób zdjęcia elementów na radiatorze i transformatora to popatrzę. Może czujnik jest w transformatorze? Powinien to być element z cienkimi kabelkami który w odróżnieniu od np. tranzystorów mocy czy diod mocy będzie na płytce drukowanej podłączony cienkimi ścieżkami najprawdopodobniej do elementu w obudowie DIL (czyli taka stonoga np. 4 z jednej i 4 z drugiej lub więcej). Jak jeszcze możesz spisać (jeśli nie są zatarte) symbole z tych elementów w obudowie DIL i SMD (czyli podobne tylko przylutowane do powierzchni a nie mające nóżek w otworach). Kilka takich jest w układzie jak widać na płycie głównej.

Chłodzenie generalnie poprawia parametry elementów bo chłodne mają lepszą obciążalność jednak jak już zostało zauważone robienie odkurzacza ze spawarki dobrym pomysłem nie jest. Chłodzenie się projektuje i dobiera w fazie projektu np. radiator czy elementy o innej charakterystyce cieplno prądowej.

W mojej spawarce wentylator się włącza dopiero po jakimś czasie przy prądach gdzie ta już jest poza zakresem tylko to jest sprzęt przemysłowy i cykle podawane są w temperaturze otoczenia 40 st.C i jest to 70%. W środku widać że ktoś zadbało oto aby sprzęt to wytrzymał.

Nie bardzo wierzę w to że da się coś zrobić z twoją spawarką, myślę że trzeba się cieszyć puki w ogóle spawa. Nie wiem ile kosztowała ta spawarka ale dobry uchwyt chłodzony cieczą (na 520A) to 1500 lub więcej a za tyle to całą spawarkę można kupić i jeszcze na szpulkę drutu wystarczy. To daje do myślenia o jakości i myśli technicznej wykorzystanej w tych tanich.

Jak masz już przetestowaną markę i model które takie parametry daje to pozbądź się taj i kup tamtą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”