Strona 1 z 3

Tuleja - hartowanie w prasie

: 05 gru 2012, 21:39
autor: marzenq
Witam,

mam do wykonania projekt z PPT, część to tuleja, stal 40HM, wielowypust do wykonania w otworze bazowany na dużym D (średnicy zewnętrznej wałka, wew. otworu) fi 30 mm. Nie zagłębiajmy się w cały proces bo to wiem, wyczytałem z książek itd. Do wykonania wielowypustu użyję przeciągania, powierzchnia będzie w klasie IT6-8, zależna od przeciągacza. I teraz muszę wykonać obróbkę cieplno-chemiczną. Hartowanie z odpuszczaniem, co prowadzi do zmiany wyrównanej powierzchni wew. otworu, co jest normalne i muszę wykonać obróbkę wykańczającą. Problem polega na tym, że ciężko wykonać to szlifierką, docieranie to żmudna praca (2000 sztuk mc), obróbka przetłoczno-ścierna nie wchodzi w grę... Czy idzie jakoś wykonać hartowanie, żeby obróbka wykańczająca na wielowypuście nie była potrzebna ? Słyszałem coś o hartowaniu na prasie, ale nigdzie nie znalazłem opisu metody, zalet, wad, jakie stale można hartować tym sposobem. Czy ktoś na forum posiada wiedzę na ten temat i mógłby mnie jakoś naprowadzić ? Może ktoś zna jakąś literaturę gdzie znajdę informacje na ten temat ? Nowe sposoby na wyszlifowanie tych powierzchni ? Cokolwiek...

Z góry dziękuję za pomoc.
pozdrawiam.

: 07 gru 2012, 11:28
autor: Garry1
Na jaką twardość to ma być? Ja bym to zrobił w następujący sposób: ulepszanie cieplne przed obróbką, obróbka a po niej azotowanie które zwiększy twardość i nie "zniszczy" powierzchni.

Myślę, że zadowolisz tym inżyniera Talara ;)

: 07 gru 2012, 12:01
autor: marzenq
60 hrc Tomaszu ;p no jeśli w stanie ulepszonym już miałbym mieć pręty to trudnej to będzie skrawać, a 60 HRC to nie jest mało. Najwyżej po obróbce cieplnej przeciągaczem poprawie żeby wygładzić.
Mimo to nie dowiedziałem się na czym polega hartowanie w prasie... A to mnie bardzo ciekawi.

: 09 gru 2012, 09:29
autor: marzenq
A i widzisz, nie mogę obróbki cieplnej zrobić przed skrawaniem, bo tak cały pręt muszę przewiercić pod otwór. Może najpierw zgrubnie i kształtująco, otwór zostawić pod wielowypust, wykonać obróbkę cieplną, następnie obróbkę wykańczającą + wykonać wielowypust przez przeciąganie (mamy na gotowo wtedy) i na koniec wykonać azotowanie. Ktoś może się wypowiedzieć na ten pomysł?

: 09 gru 2012, 11:52
autor: Garry1
No i coś podobnego miałem na myśli...Najpierw kształtujesz cały wyrób oprócz wielowypustu, ulepszanie, szlifowanie całości, wielowypust, azotowanie i ewentualnie jeszcze szlifowanie jak będzie gdzieś taka konieczność.

: 09 gru 2012, 13:51
autor: IMPULS3
marzenq pisze:60 hrc Tomaszu ;p no jeśli w stanie ulepszonym już miałbym mieć pręty to trudnej to będzie skrawać, a 60 HRC to nie jest mało. Najwyżej po obróbce cieplnej przeciągaczem poprawie żeby wygładzić.
No i tym sposobem załatwileś przeciągacz za kilkanaście tysięcy zł. :smile: Twój pracodawca bylby z Ciebie bardzo zadowolony.... :smile:

: 09 gru 2012, 14:04
autor: marzenq
A to zależy od przeciągacza i jego twardości, jeśli będzie twardszy niż 60hrc to nie widzę problemu.

: 09 gru 2012, 15:23
autor: CFA
marzenq pisze:A to zależy od przeciągacza i jego twardości, jeśli będzie twardszy niż 60hrc to nie widzę problemu.
Zobaczysz problem jak się zastanowisz z czego on będzie zrobiony. :-)
Choć to najmniejszy problem.
Jakie musi mieć cechy, jakiej maszyny do pracy wymaga itd

: 09 gru 2012, 15:39
autor: marzenq
Z diamentu raczej wykonany nie będzie, więc fakt, poprawienie przeciągaczem nie będzie miało sensu. CFA albo IMPULS3 skoro już tutaj zajrzeliście, to czy któryś z Was może mi powiedzieć na czym polega hartowanie w prasie, jakie są tego wady, zalety, jak to się może przydać w mojej obróbce ?

: 09 gru 2012, 16:29
autor: CFA
marzenq pisze: czy któryś z Was może mi powiedzieć na czym polega hartowanie w prasie, jakie są tego wady, zalety, jak to się może przydać w mojej obróbce ?
Wiem tyle co mógłbym wygooglować, więc jak potrzebujesz coś więcej, to sam szukaj.
Kiedyś hartowałem detale w specjalnym przyrządzie ściskającym - cel podobny, ale to jednak co innego.