Strona 1 z 3

Pomocnicze pytania początkującego ( TIG)

: 07 gru 2011, 15:19
autor: Zin
Witam serdecznie !
Buduje hobbistycznie ramy rowerowe, które są spawane metodą Tig. Pierwszy spawacz leciał po rurkach 1mm 70 amperami i robił istny grill zamiast spawów... Drugi też pomału zaczyna się śpieszyć a mi chodzi o jakość. Kupilem spawarkę i zaczynam sie uczyc spawac. Wyspawałem już może z 5-6 godzin i o to jakie uzyskałem efekty:

Z lewej spaw mojego fachowca z prawej mój. Ja się przyłożyłem :) Rurki ok 2mm, prąd ok 45 amperów, elektroda 2mm i drucik 1,6mm - dysza ceramiczna 4. Tig Magnum 220, gaz czysty Argon. Robię teraz spawy jakie oni przez kilka lat nie potrafili zrobić.

Obrazek

Obrazek

Czuję całkowitą kontrolę nad spawania. Kierunek spawania, jakość. Zacząłem bardziej sie przykładać i dla porównania mój jest 1 spaw a drugi fachowca z certyfikatem...

Obrazek

Obrazek

----------

Jakie mam pytania? Po czym rozpoznam, że spaw jest dobrze przetopiony? Mam możliwość zaglądnięcia w głąb rurki widzę widoczne slady i minimalne przetopy w materiale. Mój spawacz robi takie przetopy ,że wychodzą grudki po kilka mm, które trzeba później szlifować. Pozatym widzę po wielkości spawu i kolorze, że za bardzo nagrzewa. Jakieś porady dla mnie? Te dwie chude rurki wczoraj dospawałem.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozatym porcelanki - Jakie rozmiary wybierać, jaki one mają wpływ na spaw?

Pozdrawiam :D

: 07 gru 2011, 19:17
autor: 1złoty
Przepraszam że nie mogę pomóc ,chciałem się zapytać z jakiego dokładnie materiału spawasz swoje ramy ,ponieważ mam w projekcie małą motolotnie i może te rury były by odpowiednie :smile:

: 07 gru 2011, 20:03
autor: Dudi1203
Tak na moje patrząc np na pierwsze zdjęcie to bardziej popisał sie "fachowiec". Na Twoich spawach występuje podtopienie spawanej krawędzi, co znaczaco osłabia całe złącze.
A co do nazwijmy to "glutow" od wewnątrz, to moze warto potestować z wpuszczaniem argonu dla oslony grani spoiny? Ja jakiś czas temu zacząłem i jakość spawów znacznie sie poprawiła.

: 07 gru 2011, 20:53
autor: Zin
1złoty pisze:Przepraszam że nie mogę pomóc ,chciałem się zapytać z jakiego dokładnie materiału spawasz swoje ramy ,ponieważ mam w projekcie małą motolotnie i może te rury były by odpowiednie :smile:
15CDV6 z Francji.
Dudi1203 pisze:Tak na moje patrząc np na pierwsze zdjęcie to bardziej popisał sie "fachowiec". Na Twoich spawach występuje podtopienie spawanej krawędzi, co znaczaco osłabia całe złącze.
A co do nazwijmy to "glutow" od wewnątrz, to moze warto potestować z wpuszczaniem argonu dla oslony grani spoiny? Ja jakiś czas temu zacząłem i jakość spawów znacznie sie poprawiła.
Gluty to przetopiony materiał wewnątrz rurki. Akurat w tym łączeniu rura jest wpuszczona w drugą rurę więc nie jest nadpalona dokładnie krawędź :) Coś takiego:

: 07 gru 2011, 21:23
autor: lukadyop
Te przetopienia które twój spawacz robi są prawidłowe, nie da rady pospawać bez dodatku argony od środka aby grań prawidłowo się ułożyła, ale to trzeba wytłumaczyć inaczej i musiał bys to zobaczyć.


Twoje spawy w porównaniu to Twojego Spawacza są niestety gorsze, podtopienia, karby, wklęsłe lico to tyko niektóre wady, no i ten przetop, gdzie dwie krawędzi od środka powinny być ładnie równomiernie stopione, i wtedy jest przetop.

: 07 gru 2011, 21:44
autor: Zin
Ja się dopiero uczę spawać. I właśnie takich porad oczekiwałem :)

: 07 gru 2011, 21:48
autor: Dudi1203
Zobacz dwa zdjęcia, inny materiał troche, mianowicie kwasówka ale idea jest ta sama.
Foto nr 1 - grań nie jest osłoniona


Foto nr2 - grań spoiny osłonięta
http://naforum.zapodaj.net/730e85a249e5.jpg.html

I odpowiedz sobie sam na pytanie czy warto dmuchnąć gaz pod spoinę.

jeszcze trochu

: 08 gru 2011, 13:09
autor: melonmelon
pisano wyżej
najważniejszy prawidłowy przetop, grań się znaczy odpowiednia
napełniaj rurki argonem, jak się da zrób sobie podkładkę ceramiczną do środka
później brak podtopień, polerka wszystkiego
i jeszczde koncentracja naprężeń, schodzą się ładnie spawy w jednym miejscu (krzyżowanie spoin),
przy obciążeniach cyklicznych w tym miejscu puknie

pozdro

Re: jeszcze trochu

: 08 gru 2011, 20:56
autor: lukadyop
melonmelon pisze:jak się da zrób sobie podkładkę ceramiczną do środka
A do czego taka podkładka ceramiczna służy :?: :?: :?:

: 16 gru 2011, 02:31
autor: acetylenek
Podkładka służy do formowania grani (czyli stopione krawędzie nie zapadają się całkowicie tylko spoczywają na podkładce - mniej więcej). Tylko gdzie w ramie rowerowej da się coś takiego zastosować?

To jest barbarzyństwo uczyć się spawać na ramach rowerowych i to jeszcze z takiego materiału.

Bez gazu osłonowego w rurach to się spawa balustrady i ogrodzenia na metry ale nie ramy rowerowe. Trzeba też zaplanować drogę tego gazu osłonowego aby przepłukał wszystkie zakamarki.

"łuska" jak największa którą się zmieścisz w danej pozycji spawania - pomijam na razie jumbo fi ok 30mm bo taka się przydaje przy spawaniu tytanu.

Twoje spawy wyglądają całkiem całkiem jak na pierwsze godziny spawania. Nie mniej jednak spoina może być co najwyżej płaska ale nigdy wklęsła tak jak w twoich spawach to osłabia złącze. Przyjąłeś jako kryterium oceny spawów ilość wprowadzonego ciepła a w zasadzie chyba pole powierzchni odbarwionej po spawaniu. Na jakiej podstawie jest to jedyne kryterium twojej oceny?

Faktem jest że jeśli obie spoiny geometrycznie są identyczne to ta jaśniejsza (mniej ciepła wprowadzonego do złącza) będzie lepsza, mocniejsza. Tylko ta geometria...