Pomocnicze pytania początkującego ( TIG)

Spawalnictwo i obróbka cieplna

habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Re: Pomocnicze pytania początkującego ( TIG)

#21

Post napisał: habit_m_ » 14 sty 2012, 20:27

Zin pisze:Witam serdecznie !

Z lewej spaw mojego fachowca z prawej mój. Ja się przyłożyłem :) Rurki ok 2mm, prąd ok 45 amperów, elektroda 2mm i drucik 1,6mm - dysza ceramiczna 4. Tig Magnum 220, gaz czysty Argon. Robię teraz spawy jakie oni przez kilka lat nie potrafili zrobić.

Czuję całkowitą kontrolę nad spawania...
Kolega się tak nie podnieca :cool:

Jak na pierwsze spawy nie jest tragicznie, ale co koledzy napisali wyżej to całkowita prawda. Takie spawy to kolega może robić do balustrad i jakichś dekoracyjnych wieszaków sklepowych, trochę szlifowania i efekt będzie elegancki.

Jeżeli chodziło by o rurociągi i inne odpowiedzialne konstrukcje to niestety daleko jeszcze koledze do fachowca. W spawaniu metodą TIG elementów odpowiedzialnych np. rurociągów - (szczelności, ciśnienia), elementów konstrukcyjnych (duże obciążenia) - wady na zdjęciu " porównanie do fachowca " to kolega jest jeszcze kilka lat za fachowcem a nie oni za kolegą (przynajmniej więcej ćwiczeń)

Zresztą fachowiec też jakiś nie jest wybitny, niektóre spoiny aż niemożliwe że robione ręką człowieka widywałem, ale to spawaczy z rurociągów.

A o fachowości spawacza elektordą nietopliwą świadczy wytrzymałość złącza, szczelność połączenia oraz przetop oraz poprawnie ułożona spoina oraz minimalne przegrzanie materiału a nie koniecznie efekt wizualny.

U kolegi wady: podtopienie materiału, nieprawidłowe lico, wklęśnięcia, pęcherze, ale podtopienie krawędzi całkowite, od środka niewiem bo niewidzę.

Od środka można smarować specjalną pastą, którą smaruje się miejsce spawania, wtedy nie następuje utlenienie i nie ma tych jak kolega nazwał glutów. To są tlenki :mrgreen:


maciek


Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”