Naprezenia po spawaniu alu głowicy

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#21

Post napisał: Mariuszczs » 07 gru 2011, 22:18

Na tokarce też byś to zrobił - poszukaj na forum przystawka do frezowania na tokarce
Tylko że to strasznie niewygodne jest w ustawianiu i ja bym się nie wziął za to w ten sposób, ale są osoby które tak robią.




Tagi:


Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#22

Post napisał: amr_powered » 08 gru 2011, 08:31

Mariuszczs pisze:Na tokarce też byś to zrobił - poszukaj na forum przystawka do frezowania na tokarce
Tylko że to strasznie niewygodne jest w ustawianiu i ja bym się nie wziął za to w ten sposób, ale są osoby które tak robią.

Hehe,nieźle trafiłeś bo mam dokładnie taka sama tokarke,przystawke do frezowania również sobie zrobiłem,ale sam przyznasz ze jest to kłopotliwe ciągłe rozbieranie suportu...
a i gabaryty tej tokarki pozwola co najwyzej zrobic taka operacje w głowicy z malucha..
pojawiło sie jednak swiatełko w tunelu i w tym tygodniu mam wejscie na warsztat gdzie wszystko bede mógł sobie sam ustawic i sprawdzic,a pan 'Romek' pofrezuje :wink:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#23

Post napisał: Mariuszczs » 08 gru 2011, 09:15

Porób zdjęcia do tematu, zapisz parametry obróbki. Czy na koniec Romek stosuje rozwiertak ?


Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#24

Post napisał: amr_powered » 10 gru 2011, 13:56

Mariuszczs pisze:Porób zdjęcia do tematu, zapisz parametry obróbki. Czy na koniec Romek stosuje rozwiertak ?
Niesety w tym tygodniu juz sie nieuda,ale postanowilem ze dokupie jeszcze troche narzedzi pomiarowych zeby wszystko było na tip-top,bo pan romek nieposiada czujnika uchylnego,a bedzie on niezbedny do centrowania otworów.. oczywiscie zdam foto relacje z całej roboty.

Mam jeszcze jeden powazny problem, po spawaniu ww głowicy 126p pojawił sie problem pekania spawów na połaczeniach z rurkami. powiedzcie czy jest na to jakiś domowy patent?

Poprzednio cała robota wygladała tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

w tym przypadku głowice troche powichrowało,ale niebyło z tym problemu bo splanowałem wszystkie powierzchnie na nowo,ale pojawil sie problem pekania spawów,szczegulnie na dolnej czesci przy zeberkach. czy może to byc spowodowane tym ze głowica jest z innego alu(AK48M) a rurki tam wstawione z PA6. czy moze spawacz dał ciała.?


qset
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 15 paź 2011, 15:42
Lokalizacja: Częstochowa

#25

Post napisał: qset » 12 gru 2011, 00:02

Zapytaj spawacza jakim drutem spawał. Dobrze by było krawędzie fazować przed spawaniem i oczyścić elementy ze smaru (najlepiej wygrzać).


Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#26

Post napisał: amr_powered » 12 gru 2011, 19:55

qset pisze:Zapytaj spawacza jakim drutem spawał. Dobrze by było krawędzie fazować przed spawaniem i oczyścić elementy ze smaru (najlepiej wygrzać).

co do czystosci to przed spawaniem, ,wypiaskowałem dokładnie wszystkie miejsca które miały być spawane. czym było spawane ,tego niestety niewiem i już sie niedowiem...


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#27

Post napisał: acetylenek » 12 gru 2011, 23:00

Aluminium przed spawaniem ja nie piaskuję tylko frezuję frezem palcowym z węglika na szlifierce prostej. Tak jak wg. mnie nie powinno się używać do czyszczenia przed spawaniem alu. papierem ściernym tak i piaskowanie nie jest dobrym pomysłem. Nie usuwa się w ten sposób zanieczyszczeń a raczej je wbija w materiał również kawałki ścierniwa mogą pozostawać na powierzchni. Ja przed spawaniem frezuję używane odlewy na ok 0,5mm głębokośći na ok 5-10mm szerzej niż planowany spaw 2x aceton i przeważnie wystarcza ale czasem jak odlew jest kiepski i porowaty to trzeba jeszcze raz frezować bo olej wychodzi i robi pory.

Pęknięcie może być spowodowane porami (od zanieczyszczeń) ich obecność łatwo zaobserwować małe czarne kropeczki, wpakowaniem elektrody do jeziorka (czarnoszary dymek na powierzchni), za małym przekrojem spawu (np. spawanie bez podfrezowania w "V" lub za małe podfrezowanie i po planowaniu nie wiele już zostaje)


Co do wiercenia to możesz zrobić sobie przyrząd do rozwiercania i napędzać narzędzie nawet ręczną wiertarką (ekeltryczną) coś jak to


Parę płyt stawowych pospawać oczywiście będzie dużo roboty ale raz i potem już tylko rozwiercanie.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#28

Post napisał: Mariuszczs » 12 gru 2011, 23:59

Nie bierz pod uwagę takich rozwiązań wytaczarki mobilnej bo w przypadku koparek to czasem dopiero zauważają że coś jest nie tak jak oś uciekła 5 cm .


Autor tematu
amr_powered
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 14
Posty: 54
Rejestracja: 03 lis 2008, 01:39
Lokalizacja: Bieruń/Tychy

#29

Post napisał: amr_powered » 14 sty 2012, 21:29

no wiec dzis udalo sie zrobić otwory z przresunieciem o 2mm.
Troche to trwało,w zasadzie samego frezowania było dokładnie 16min.... a ustawienie głowicy zajeło mi 3,5h. ale jest efekt otwory wyszły w 0,1,bo u pana romka troche jest bicia w uchwycie +- 0,1mm(frezarka FND 26,chyba bo juz dokładnie niewidac). Po całej robocie poprawilem wszystkie otwory rozwiertakiem 18,1mm,i mam dokładnie to cego oczekiwałem :-) .


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#30

Post napisał: Mariuszczs » 14 sty 2012, 23:56

Jak robota będzie szła to kupujesz frezarkę ? Ile zapłaciłeś za to ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”