Strona 1 z 3
Spawanie nierdzewki półautomatem
: 28 kwie 2011, 22:53
autor: mapeciontko
Witam
muszę pospawać trochę nierdzewkę. Posiadam już spawarkę półautomatyczną (szału nie ma ale jest) i posiadam do niej drut. Wiem że trzeba jeszcze zmienić osłonę gazową tylko na jaką? Mieszankę 85% Argon i 15% CO2? Drut jaki posiadam to 308 LSi a materiał spawany to AISI 304 czyli typowa stal nierdzewna. Słyszałem jeszcze gdzieś że dobrze jest użyć czystego argonu, ale dzisiaj koleś co nabija butle mi to odradził i powiedział że tym nie pospawam i już sam zgłupiałem jakiej osłony użyć ;/
Pozdrawiam Jarosław
: 28 kwie 2011, 23:33
autor: lukadyop
w czystym Argonie za bardzo nie pospawasz, nie chce mi się zbyt tłumaczyć ale mieszanka jest potrzebna do tego aby spoin ułożyła się czyli potrzeba aktywnego gazu CO2 czysty argon daje warkocz gruby, chodzi o to że w mieszance z CO2 lub tlenem jest wtopienie i ładne lico.
: 28 kwie 2011, 23:44
autor: mapeciontko
a czym wytrawić położone już takie spawy ?
: 29 kwie 2011, 07:31
autor: lukadyop
Do trawienia ja stosuję Pelox jest też Antox oba dobre to są kwasy które usuwają przebarwienia na nierdzewce a ogólnie to obróbka mechaniczna po spawaniu, po spawaniu automatem to tylko w zasadzie mechaniczna.
: 29 kwie 2011, 08:31
autor: mapeciontko
Słyszałem również, że niewytrawione spawy podobno mają wpływ na jakość destylatu

(to będzie kolumna reaktyfikacyjna), daletego moje pytanie czy trawienie spawów wpływa tylko na jego wygląd? Czy również zachodzi jakaś reakcja chemiczna która zmienia powierzchnię stali ? Pytam bo pasta na jedną kolumnę to spory wydatek (85 + przesyłka) a małych opakowań nigdzie nie znalazłem :/
: 29 kwie 2011, 10:16
autor: robal43
mapeciontko, Możesz też zastosować Stal nierdzewną w sprayu !! u nas nie kiedy się to stosuję Spray firmy Berner
Cytuję opis produktu :
Spray Zawierajacy stal szlachetną do wytwarzania anty-korozyjnej powłoki ze stali nierdzewnej .Zapewnia bardzo dobrą przyczepnośc do wszystkich metali i większość tworzyw sztucznych ,nadaje powierzchniom metaliczny polyst , jest odporny na zadrapania i uderzenia , nadaje wysoką odpornośc na środki agresywne , jak rozcieńczone kwasy .
Stosować w temperaturze pokojowej
Nr Art 113985
Tylko ceny nie znam
Berner Polska Kraków ul Wiolicka 44c
: 29 kwie 2011, 12:39
autor: Dudi1203
Ja bym raczej nie używał sprayów do czegoś co sie potem pić będzie. Spawanie półautomatem czegoś takiego to wg mnie też kiepski pomysl. Moze masz kogos kto ma nawet chinskiego tiga pod reką? Nawet ja bym Ci to zrobił moim w małych pieniążkach ale w serwisie leży chwilowo i nie wiem kiedy wróci.
: 29 kwie 2011, 13:10
autor: robal43
Dudi1203, To chyba logiczne ze elementów spożywczych itd to odpada !!
ale przy konstrukcjach typu podstawy dachowe zastosowanie spray-a sprawdza się wiem coś o tym

: 29 kwie 2011, 14:54
autor: mapeciontko
Czym się różni spaw wykonany migomatem od spawu wykonanego tigiem? że wyglądem to wiem ale dlaczego spaw z migomatu jest gorszy? (sądząc po wypowiedziach).
: 29 kwie 2011, 15:40
autor: KEYZOR
Zacznijmy od elementarnego pytania jaka jest grubosc scianki tych elementów (podejrzewam ze beda to rury)??
Co do pytania o gaz do metody GMA, to spawania stali nierdzewnych jest jednak metoda MIG, czyli spawanie w osłonie gazu nie aktywnego wiec mieszanka Argon plus dodatek tlenu lub CO2 w zawartosci do 2% (nie wiem jaka handlowo teraz mieszanka jest popularna).
Jezeli ma to kontakt z jedzeniem to fachowo powinno byc to zrobione tak ze powinno sie osłonić grań spoin, tzn jezeli sa tu rury to powinno sie je zatkac, a do srodka wpuscic gaz oslonowy. Mozna by bylo jescze wlozyc podkladki chlodzace i zasilic je gazem ale to juz troche OVERKILL.
Teraz 3 rzecz jezeli scianka ma grubosc do 2mm to wg mnie spawanie tego MIGiem to jest porazka. No chyba ze masz urzadzenie z pulsem albo podwojnym pulsem, chcoc gdybys takim dysponowal to nie pytał bys o gaz tylko urzadzenie by Ci samo powiedzialo czego sobie zyczy.