Spawanie nierdzewki półautomatem

Spawalnictwo i obróbka cieplna

docencik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 12:37
Lokalizacja: pomorskie

#21

Post napisał: docencik » 10 kwie 2013, 12:49

Podepnę się pod temat.
Chciałem pospawać blachę nierdzewkę 1 mm.
Mam spawarkę inwertorową i "migomat" transformatorowy.
Konkretnie chciałem zapytać gdzie można kupić małą butlę z mieszanką Ar+C02 <3%.
W sprzedaży jest przeważnie Ar 80%+CO2 20% albo sam Argon-podobno słaby łuk przy czystym powstaje spawając "migomatem".
Sam nie wiem.Spawać czystym Argonem,czy olać mig-a i elektrody kupić..?
Może ktoś doradzi.Generalnie chciałem wydechy uskuteczniać.



Tagi:


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#22

Post napisał: acetylenek » 12 kwie 2013, 00:25

Dać do spawania w metodzie TIG. Chyba że dużo do spawania to kupić TIGa.
Bo 1mm ... to jest trochę cienkie na półautomat. Do osłony grani argon.

Odnośnie gazu do spawania. Źródło tlenu (np. w postaci CO2) jest potrzebne w gazie osłonowym ale jak go jest za dużo to też nie jest dobrze 20% CO2 do nierdzewki to dużo za dużo.

Nie chodzi o to że się nie da zespawać blachy 1mm półautomatem bo się da ale efekt końcowy jest też ważny a można łatwo zepsuć (przepalić).

Tutaj na stronie 7

Napisali

"

Argon z dodatkiem 2% tlenu (O2) daje
stabilny łuk i nadaje się do większości
zastosowań. Argon z dodatkiem 3%
dwutlenku węgla (CO2) przynosi podobny
wynik. Prędkość spawania i głębokość
wtopienia można czasami zwiększyć przez
dodanie helu (He) i wodoru (H2) do
mieszanki argon + O2 lub argon + CO2,
jako gazu ochronnego. Gazy o większej
zawartości CO2 (metoda MAG) mają
tendencję do znacznego nawęglania
jeziorka spawalniczego łącznie z utlenianiem
chromu. Z tego więc powodu nie są one
zalecane.

Uwaga: Metoda GMAW jest często określana jako
spawanie MIG. Metody spawania MIG i MAG są często
niewłaściwie rozumiane. W rzeczywistości, w metodzie
MIG, utleniający charakter gazu ochronnego (patrz
rozdział "Dobór gazów ochronnych do spawania stali
nierdzewnych") jest nieznaczny, natomiast jest on
wyraźnie zwiększony w metodzie MAG. Jednakże, w
metodzie GMAW/MIG często potrzebny jest w gazie
ochronnym (argon) niski procent tlenu lub dwutlenku
węgla, aby poprawić zarówno stabilność łuku, jak i
zwilżanie stopionym metalem. Normalne zawartości
to : 2% O2 lub 3% CO2. Wyższe ilości O2 i CO2
powodują nadmierne utlenianie chromu (Cr), manganu
(Mn) i krzemu Si) oraz nadmierne nawęglanie jeziorka
spawalniczego. Na przykład, zawartość węgla w
metalu spoiny, która wynosi 0,025% dla gazu
ochronnego zawierającego 2% CO2, mogłaby osiągnąć
0,04% przy zawartości 4% CO2."


oraz na stronie 24 w tabeli

gaz do spawanie 2 do 3 % CO2 gaz do ochrony grani argon

W praktyce dostępny jest w miarę łatwo Ar+2%CO2 i takiego należy używać (są oczywiście inne bardziej złożone mieszanki ale kupno tej podstawowej może być w niektórych miejscach kłopotliwe a już szczególnie w małej butli).


docencik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 12:37
Lokalizacja: pomorskie

#23

Post napisał: docencik » 12 kwie 2013, 09:44

Dziękuję za zainteresowanie.
acetylenek pisze:
Tutaj na stronie 7
Już czoraj rano sobie pobrałem tą lektórę :)
U mnie jest wielki problem z mieszanką 2/3% CO2/O2 z Ar.Trzeba grzecznie poprosić większą firmę coby wzięła na siebie i wydzierżawiła mi na boku dużą butlę.
A popołudniu w akcie desperacji zamówiłem małą butlę z samym Ar.Będę kleił półautomatem :roll:
Jak moje blaszki zarobią na siebie,mam zamiar zakupić tiga do nierdzewki.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#24

Post napisał: acetylenek » 12 kwie 2013, 11:01

Tak jak pisałem i ty to potwierdzasz jest kłopot z zakupem czegoś innego niż "wszyscy" potrzebują. Z tego powodu proponuję partyzantkę w postaci "odkupienia" z dużej butli mieszanki. Czyli mając przetoczkę do pustej butli po argonie możesz sobie napełnić mieszanką jaką chcesz np. z 2% CO2 od zaprzyjaźnionej firmy. Najlepiej z nowej butli to sporo wejdzie. Dobrze jest opisać butle co jest w środku.

Z powodu braku argonu 4,5 (99,995%) w małych butlach na wyjazdy przetaczam sobie z dużej i już mam czysty w małej butli. Dobrze jest poczekać chwilę po pierwszym przetoczeniu bo mała się nagrzewa a duża się chłodzi. Jak się temperatury wyrównają to jeszcze trochę gazu przejdzie. Przy argonie dobrze jest jeszcze przepłukać gazem przetoczkę aby nie zanieczyszczać gazu powietrzem.

Powodzenia, udanego spawania.


pitz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 24 sty 2010, 07:28
Lokalizacja: Rybnik

#25

Post napisał: pitz » 26 kwie 2013, 07:43

Witam, właśnie czytam ten temat i się zastanawiam co do diaska u mnie jest nie tak.
Spawam właśnie rury z kołnieżami (wywijkami) migiem bester 1801(podłączony do siły) gaz mam argon.
Prąd ustawiony na 2, posuw ok 3 -3,5. Spawanie połączeń czołowych jeszcze jakoś idzie ale musze długo spawać w jednym miejscu aż dosłownie coś "skapnie". Końcówki to mi idą jak woda a praktycznie co przejadę kawałek to psikam sprayem, a one potrafią się do połowy przetopić. Pachwinowe spawy to w ogóle totalna porażka tak jakby do jednego elementu się przyklei a do drugiego nie chce :/ (dokładnie te same elementy co przy spawaniu czołowym)


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#26

Post napisał: Mariuszczs » 26 kwie 2013, 15:43

Ja spawałem ostatnio tym besterem nierdzewkę to ustawiam drutu co najmniej 1 więcej niż na zwkłym drucie. Spawa ładnie tylko trzeba się przyzwyczaić że łuk jakiś inny.


sebol68
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2013, 16:35
Lokalizacja: wlkp

#27

Post napisał: sebol68 » 16 maja 2013, 16:41

ja mam inny problem .
Z zamiłowania jestem "majsterklepką" i musze pospawać taka małą konstrukcję skaładająca się z stali 304 oraz z 1.4016. Będę to spawał migiem bestera. Jaki drut do tego dobrac aby było jak najmniej odprysków?


METALLEN
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 20 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Głogów
Kontakt:

#28

Post napisał: METALLEN » 15 kwie 2017, 07:37

pitz pisze:Witam, właśnie czytam ten temat i się zastanawiam co do diaska u mnie jest nie tak.
Spawam właśnie rury z kołnieżami (wywijkami) migiem bester 1801(podłączony do siły) gaz mam argon.
Prąd ustawiony na 2, posuw ok 3 -3,5. Spawanie połączeń czołowych jeszcze jakoś idzie ale musze długo spawać w jednym miejscu aż dosłownie coś "skapnie". Końcówki to mi idą jak woda a praktycznie co przejadę kawałek to psikam sprayem, a one potrafią się do połowy przetopić. Pachwinowe spawy to w ogóle totalna porażka tak jakby do jednego elementu się przyklei a do drugiego nie chce :/ (dokładnie te same elementy co przy spawaniu czołowym)

Spawając TIG-iem stal nierdzewną biegunowość jest odwrócona tzn. (-) na uchwycie a (+) na materiale spawanym. Posiadam na zapasie BESTER 1700s i po odkręceniu osłony pod podajnikiem drutu jest możliwość zamiany przewodów (+) i (-). Gdy spawasz prądem stałym i masz (+) na uchwycie to ~70% temperatury jest na tzw. elektrodzie a ~30% na materiale spawanym, odwracając bieguny zmieniasz różnicę. Spawając AC prądem przemiennym różnice temperatur procentowo się wyrównują 50/50% i wtedy powinno używać się w TIG-u twardszych elektord wolframowych.

[ Dodano: 2017-04-15, 07:42 ]
sebol68 pisze:ja mam inny problem .
Z zamiłowania jestem "majsterklepką" i musze pospawać taka małą konstrukcję skaładająca się z stali 304 oraz z 1.4016. Będę to spawał migiem bestera. Jaki drut do tego dobrac aby było jak najmniej odprysków?
Ja bym użył 308 LSi. A na odpryski użyj preparatów typu Silspaw lub pochodnych, jak ktos wspomniał można użyć taśmy aluminiowej tylko że później czyszczenie z kleju zostaje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”