Spawanie ramy bez odkształceń

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#11

Post napisał: habit_m_ » 13 mar 2011, 17:11

Szukam kogoś kto w mojej okolicy (Toruń, kujawsko-pomorskie) podjąłby się pospawania mojej ramy, rama będzie przygotowana i ustawiona z fazowanymi krawędzimi do spawania. Będzie trzeba zamknąć jej piony, poźniej zdemontujemy blaszki i do wyspawania zostanie góra i dół łączeń profili.
Materiał 18g2a więc drut SpG4Si. oczywiście odpłatnie. proszę na priv.

maciej staniszewski

[ Dodano: 2011-03-19, 22:05 ]
Obrazek
Obrazek

Oto ramensja, przygotowana do spawania. Fachowcy wypowiedzą się jak spawać, trochę już wiem, w poniedziałek jadę do firmy gdzie mi pospawają bo nikt się w mojej okolicy nie zgasza.

Mój plan jest następujący- najpier od środka na zewnątrz piony poprzeczek, potem belki zewnętrzne w pionach. Następnie demontaż blach od spodu i wyspawanie góry i dołów.

dobrze myślę - liczę na opinię praktyka.

maciek

[ Dodano: 2011-03-19, 22:06 ]
ps. dawać wyspawać migomagiem czy trochę dołożyć i kupić sobie tanią elektrodową spawarkę na allegro i paczkę elektrod.?



Tagi:


thornet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2014, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Spawanie ramy bez odkształceń

#12

Post napisał: thornet » 22 lut 2019, 22:47

WItam wszystkich
Na początku przepraszam za odgrzewanie "kotleta" no ale jakoś zapytać muszę.

Czy ma ktoś z was doświadczenie / informacje jak by wyglądało polutowanie twarde stopem CuSi3 przy pomocy TIG.
Metoda nazywa sie po angielsku TIG Brazing

To co znalazłem to:
wytrzymałość spawu TIG około 70000 psi
wytrzymałość TIG Brazing około 45000 psi

Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji o odkształceniach.


atlc
Posty w temacie: 2

Re: Spawanie ramy bez odkształceń

#13

Post napisał: atlc » 23 lut 2019, 00:55

Lutowałem tak TIG-iem płytki węglikowe ze stalą na mosiądz.
Generalnie mimo pracy w skrobaku płytki nie pękały, więc podejrzewam, że naprężenia nie były ogromne.
Jedno i drugie oczyszczone, nałożony topnik, całość ściśnięta morsem, łuk zapalany do płytki z węglika, kiedy całość się rozgrzała dodawane spoiwo.
Mogę wrzucić zdjęcie najwcześniej we wtorek bo dopiero wtedy będę w magazynie gdzie mam te lutowane ostrza.

Co istotne- ze względu na obecność cynku w mosiądzu, całość pokrywa się białym nalotem i wydobywa się z tego niezbyt zdrowy i przyjemny dym z wypalanego cynku.
Jak znajdę chwilę to zrobię próbę z lutem miedziano-fosforowym.


thornet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2014, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Spawanie ramy bez odkształceń

#14

Post napisał: thornet » 23 lut 2019, 19:30

atlc pisze:
23 lut 2019, 00:55
Co istotne- ze względu na obecność cynku w mosiądzu, całość pokrywa się białym nalotem i wydobywa się z tego niezbyt zdrowy i przyjemny dym z wypalanego cynku.
Jak znajdę chwilę to zrobię próbę z lutem miedziano-fosforowym.
Ten luto co podałem nie zawiera cynku - cynkowe są do lutowania palnikiem acetylenowo-tlenowym.
CuSi3 - (silicon bronze) o ile dobrze pamiętam 96% miedzi, 3% krzemu i 1% manganu.

Kupiłem druty cusi3 i po weekendzie będą testy na złomie i jak będzie ok to spawam rame 2000x3000


atlc
Posty w temacie: 2

Re: Spawanie ramy bez odkształceń

#15

Post napisał: atlc » 23 lut 2019, 20:04

Są oxy-fuel czyli może być równie dobrze propan-tlen, osobiście acetylenu nie używam wcale.
No a jak jedziesz na wyjazd i kończy się tlen w butli to bierzesz tiga i lutujesz lutem mosiężnym jak innego nie masz ze sobą :)


thornet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 05 paź 2014, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Spawanie ramy bez odkształceń

#16

Post napisał: thornet » 26 lut 2019, 00:35

Pierwsze próby wypadły w miarę ok.
1. Skurcze - Przylutowałem profil 40x20x2,5 na "stojąco" do blachy spoiną pachwinową od strony krawędzi 40mm i nie podniosło krawędzi po przeciwnej stronie po ostudzeniu, więc wygląda na to że skurcze cusi3 są pomijalne.
Obrazek

2. Wytrzymałość - ten sam profil plus pręt nierdzewny fi 12mm przylutowany do ściany 40mm, próba oderwania - wgięło ściankę 2,5 mm w okolicach lutu a lut nie puścił
Obrazek

A więc rama będzie lutowana a nie spawana.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”