poradnik poczatkującego spawacza ... parametry MIG/MAG

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

poradnik poczatkującego spawacza ... parametry MIG/MAG

#1

Post napisał: hugh_h » 02 sty 2011, 10:41

miałbym taką prośbę, bo mam problem ze znalezieniem, być może źle szukam, informacji odnośnie np doboru średnicy drutu spawalniczego, ustawień ciśnienia gazu, do grubości materiału i prądu dla MIGa (do 170A), ktoś może znalazł jakąś tabelkę w necie ? a może jest jakiś poradnik warty posiadania w domu? oczywiście cały czas chodzi mi nazwijmy to hobbistyczne zastosowania.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 02 sty 2011, 10:47

Tylko drut 0,6 jeśli będziesz cieniznę np blacharkę spawał lub 0,8 jeśli po prostu jakieś blachy profile - większego drutu nie ma sensu do takiego maga dawac
gaz to najlepiej na słuch bo co ci da informacja że masz ustawic 8l/min jeśli masz np chiński reduktor który pokazuje niewiem co. Gaz ma sykac trochę lepiej niż ledwo i już. Jeśli mimo czystego materiału robi jakieś bąble lub gąbkę to dołożysz jeszcze ciut gazu.

ja pokupowałem ksiązek żeby coś doczytac ( już wcześniej dużo spawałem ) i niestety nic ciekawego w tych ksiązkach nieznalazłem oprócz sprzeczności i to w jednej książce


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#3

Post napisał: IMPULS3 » 02 sty 2011, 11:29

Ilość gazu dobiera się odnośnie grubości drutu i tak dla drutu o średnicy 0.8 -8/min, 1.0-10 l/min, 1.2-12 l/min, 1.6-16 l/min. Chociaż w praktyce ustawiam podobnie jak napisal Mariuszczs. Natomiast ja jestem zwolennikiem spawania grubszym drutem dlatego że latwiej jest mi uzyskać glębszy przetop, choć jest on przeważnie cieńszy lub równy grubości spawanego elementu.Taką rzeczą na którą możesz zwrócić uwagę to to aby spoina na obrzeżach wyglądala na zlaną z materialem a nie sprawiala wrażenia doklejonej.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 02 sty 2011, 13:13

grubszy drut - ale migomat 170A ( pewnie teoretycznie ) i posów będzie musiał byc mały i niewiadomo jak się zachowa podajnik przy małych obrotach bo na małych prądach to już posuw naprawdę mały grubym drutem - ja przechodziłem cyrki z posuweem w migomacie 500A , założyłem drut 1,2mm do grubszych rzeczy, ale chciałem spawac raz pradem chyba 160A i podajnik nie miał siły drutu pchac przy takim malutkim posuwie, narozbierałem się migomat ze dwa dni :) zanim skapnołem że to wina małej siły silników przy małym napięciu

grubszy drut ogólnie wychodzi taniej w przeliczeniu za 1 kg i to też jest argument, jednak co będziesz spawał ? Rolki do jakich drutów ma ten migomat ?

edit:
w książce w tabelce wogóle nie ma mniejszego drutu niż 1,2 nawet dla prądu 100A - pewnie tak jest dobrze, jednak na takich parametrach ani mały ani duży migomat mi nie pojedzie - potem wstawię tą tabelę.

[ Dodano: 2011-01-02, 21:05 ]
111
Załączniki
1.jpg
1.jpg (96.63 KiB) Przejrzano 65276 razy
2.jpg
2.jpg (60.78 KiB) Przejrzano 66296 razy


Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: hugh_h » 09 sty 2011, 13:04

migomat dotarł spawa się rewelacyjnie w prównaniu z elektrodą ...
za racji na to ze nie jestem specjalista to wybrałem miga który za mnie zrobi cześć rzeczy kemppi minarc mig 170, kolejna spraw to to że musiał być mobilny a ten bez drutu wazy 9kg
teraz pytanie polećcie jakiś tytuł gdzie będzie w jasny sposób i krótko napisane np pozycja taka, grubość taka to spawamy .. takim ściegiem, w takiej kolejności, i pod takimi kątami
jest coś takiego ?


meniuk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:07
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: meniuk » 28 sty 2011, 01:29

Proszę o informację z jakiej ksiazki wrzuciłeś.Potrzebuję info odnośnie parametrów spawania,ilości ściegów itp.z góry dzięki
Mariuszczs pisze:grubszy drut - ale migomat 170A ( pewnie teoretycznie ) i posów będzie musiał byc mały i niewiadomo jak się zachowa podajnik przy małych obrotach bo na małych prądach to już posuw naprawdę mały grubym drutem - ja przechodziłem cyrki z posuweem w migomacie 500A , założyłem drut 1,2mm do grubszych rzeczy, ale chciałem spawac raz pradem chyba 160A i podajnik nie miał siły drutu pchac przy takim malutkim posuwie, narozbierałem się migomat ze dwa dni :) zanim skapnołem że to wina małej siły silników przy małym napięciu

grubszy drut ogólnie wychodzi taniej w przeliczeniu za 1 kg i to też jest argument, jednak co będziesz spawał ? Rolki do jakich drutów ma ten migomat ?

edit:
w książce w tabelce wogóle nie ma mniejszego drutu niż 1,2 nawet dla prądu 100A - pewnie tak jest dobrze, jednak na takich parametrach ani mały ani duży migomat mi nie pojedzie - potem wstawię tą tabelę.

[ Dodano: 2011-01-02, 21:05 ]
111


spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#7

Post napisał: spawacz21 » 28 sty 2011, 08:31

Mi się wydaje, że to książka Jerzego Mizerskiego o spawaniu mig i mag, mam taką samą, i tabelki są identyczne.
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#8

Post napisał: szamann1 » 30 sty 2011, 18:58

Tabelki tabelkami a w praktyce i tak wszystko wychodzi inaczej. Trochu pospawasz i dojdziesz do wprawy, na początek kawałek złomu i popróbuj sobie różne ustawienia, po jakimś czasie sam będziesz wiedział jaki prąd i posuw ustawić do danego materiału i danej pozycji.


JBJ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2016, 09:06
Lokalizacja: NS

#9

Post napisał: JBJ » 16 cze 2016, 09:17

Tutaj znajdziesz więcej informacji o wyborze drutu spawalniczego: http://stalsklep.pl/artykuly/jaki-drut- ... czy-wybrac Ale często w praniu wychodzi jaka grubość jest odpowiednia, wszystko zależy od materiału jaki jest spawany. Ale generalnie wybór 0.8 mm sg2 wydaje się być optymalny.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 16 cze 2016, 19:39

Rady dobre typu "trochu pospawaj", "ustaw na ucho", "syczy to dobrze plynie" sa oczywiscie radami dobrymi.
Natomiast warto zebys przeczytal moze nie ksiazki ale WPS-y ktorych dla danego drutu znajdziesz calkiem sporo na googlach.
Otoz WPS jest to taki dokument w ktorym zamieszczone sa wszystkie informacje o ktore prosisz.

Pozdrawiam.
P.S. Zrob sobie tez probke na lamanie swojej spoiny. Jesli doczolowa spoine uda ci sie zagiac na jakies 270stopni i nic nie bedzie pekac ani sie spaw odrywac to znaczy ze masz przetop. Mozesz tez sobie probke spoiny przeciac, przeszlifowac i przepolerowac papierem i zobaczysz czy wszystko ladnie sie wtopilo. Zeby Ciebie jeszcze zachecic i dac ci perspektywe to taka przepolerowana probke zaloz na imadlo i wygnij na spawie, czasami mozna sie zdziwic jak ujawniaja sie pory i braki przetopu.
Jaki gatunek drutu ? SG2 ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”