Elektrody do aluminium

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Maniek^^
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:55
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Elektrody do aluminium

#1

Post napisał: Maniek^^ » 14 maja 2010, 11:58

Witam! Posiadam spawarkę wirową i mam pytanie czy za pomocą np: takich elektrod http://www.allegro.pl/item1034532870_el ... b_3_2.html dam radę pospawać blachę 10 i 5mm?? Jaka jest jakość i wytrzymałość spawu??



Tagi:


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#2

Post napisał: lukadyop » 14 maja 2010, 17:59

Gdyby allegro nie zablokowało wglądu do kupujących to zadał byś pytanie osobą które kupiły i używają te elektrody, a tak przez bałwanów z all.. du**.

A wracając do tematu kolega kiedys mi opowiadał że spawał miskę olejową dało radę tylko mówił coś że się pieniło czy coś, ja spawałem aluminium tig-iem więc na temat elektrod wiem tylko tyle co słyszałem.


Autor tematu
Maniek^^
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 50
Rejestracja: 18 paź 2007, 19:55
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

#3

Post napisał: Maniek^^ » 14 maja 2010, 18:14

No najlepiej było by tig-iem. Ale jest to trudno dostępne miejsce i nie da rady podejść, a elektroda spokojnie tam dojdzie.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 14 maja 2010, 20:26

U mnie często spawa się aluminium elektrodami. Jakie to elektrody - to muszę dopiero sprawdzić. Dużo zależy od jakości materiału spawanego. Im bardziej czysty tym lepiej. Ostatnio przesiadamy się na TIGa, no i rewelacja. Spawy są czyściutkie i mocne. Po przetoczeniu otrzymuję lustrzaną powierzchnię a toczyłem na bardzo małych obrotach ze względu na wymiary detalu. Do spawania aluminium metodą TIG trzeba zastosować druty o odpowiednim składzie. Trochę miałem zachodu, żeby ustalić gatunek ( AlMg5 ), ale udało się.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2010, 20:24 przez BYDGOST, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#5

Post napisał: acetylenek » 14 maja 2010, 20:41

Ostatnio widziałem taki "duży element" spawany tigiem tylko niestety kiepsko to wyglądało bo było źle oczyszczone (pory i czarne kropki). Podziwiam ludzi co oddają do spawania felgę gdzie spawanie odbywa się na połowie obwodu felgi zakład gdzie to robili zajmuje się malowaniem felg więc po malowaniu można ją opchnąć jak prawie nówkę.

Wracając do spawania aluminium to jeśli element ma mieć wytrzymałość czyli jest odpowiedzialny albo szczelność to tylko dobry TIG. Podstawa spawania alu to bardzo dobre oczyszczenie powierzchni. Dobór drutu ułatwiają nam jego dostawcy już nie raz pisałem że jest z tym kiepsko w Polsce AlSi5 lub AlMg5 czyli odlewy z krzemem a profile z magnezem bo profile są tylko z serii 60xx.

Awatar użytkownika

MarekSCO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 06 sty 2009, 21:33
Lokalizacja: Żołynia

#6

Post napisał: MarekSCO » 29 maja 2010, 08:48

lukadyop pisze:Gdyby allegro nie zablokowało wglądu do kupujących to zadał byś pytanie osobą które kupiły i używają te elektrody, a tak przez bałwanów z all.. du**.
Akurat tak się składa, że jestem jednym z nabywców tych elektrod :D
Ale trudno mi odpowiedzieć na pytanie kolegi, bowiem kupiłem tylko cztery sztuki
i one sobie teraz czekają aż znajdę czas na przeprowadzenie jakiegoś testu z nimi ;)
Jednak przed zakupem konsultowałem się z kolegą, który miał z tymi elektrodami do
czynienia wcześniej ( uczestniczył nawet w jakimś pokazie promocyjnym czy coś ;) )
I on mi je zarekomendował w ten sposób:
"Spawa się nimi niesłychanie łatwo - tylko nie bardzo wiadomo po co " ;)
Znaczy, nie należy liczyć na cud jeśli chodzi o jakiekolwiek parametry mechaniczne spoiny.
Ale jak dokonam jakichś doświadczeń, to zamieszczę fotki próbek.

Aluminium spawam amatorsko, spawarką TiG AC... Własnej roboty - jak na amatora przystało ;) I w pełni zgadzam się z kolegami narzekającymi na trudności w zaopatrzeniu
w materiały ( drut, argon cz 5 itd ) Przynajmniej na Podkarpaciu nie wygląda to różowo :(
Pozdrawiam
Marek


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Dolce » 15 lip 2010, 00:04

A jaką spawarką można spawać tymi elektrodami do aluminium ?
Czy one podejdą do spawarki inwertorowej ?
Pozdrawiam.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 15 lip 2010, 01:46

witam.
jak by nie było - odpuść sobie elektrody .
metodą tig pospawasz naprawdę elegancko .
spawałem alu elektrodami dawno temu - ostatnio byłem u kumpla ( ma tiga ) i spróbowałem jak to idzie ( z ciekawości ) - nie ma porównania .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”