Strona 1 z 2
obróbka cieplna stali 45
: 29 mar 2009, 15:27
autor: tober
Witam.
Jaką obróbkę cieplną zastosować dla stali 45?
Konkretnie chodzi o już obrobioną płytę z 45, ma mieć granicę plastyczności >420MPa
Konieczne będzie hartowanie z odpuszczaniem?
: 29 mar 2009, 17:05
autor: jasiu...
żadnej teraz.
Stal 45 najpierw się ulepsza, a później obrabia. Teraz, po obróbce hartowanie (a od tego się zaczyna) spowoduje powyginanie się płyty. Musisz chłodzić w wodzie, a to dość duży szok i odkształcenia dość poważne.
: 29 mar 2009, 17:28
autor: kaleena
Trzeba było obrobić z naddatkiem, tak się robi żeby po odkształceniach jednak uzyskać wymiary, bo teraz to już "po ptakach".
: 29 mar 2009, 18:27
autor: tober
Nie ma innego sposobu na osiągnięcie granicy plastyczności ~420MPa?
: 29 mar 2009, 19:39
autor: jasiu...
tak to panu tylko w Erze dopasują
Nie ma innego sposobu, musisz przebudować strukturę wewnętrzną stopu, no chyba, że wystarczy ci utwardzenie powierzchni. Stal ta nie jest specjalnie przeznaczona do azotowania, ale w sumie możesz spróbować. Trochę azotu ci przyjmie i twardość powierzchni wzrośnie.
: 01 kwie 2009, 23:34
autor: bujaka
Można by spróbować zahartować na olej (tak z 90°C), wcześniej wypadało by znormalizować tę płytę albo chociaż wyżarzyć odprężająco, jest szansa ze jej bardzo nie pokrzywi, jest jeszcze jeden sposób ale płyta musiałaby mieć grubość poniżej około 5 mm i potrzebne by było oprzyrządowanie do odpuszczania
: 02 kwie 2009, 15:03
autor: jasiu...
Nie stal 45
Ta stal wygnie ci się nie podczas chłodzenia, ale już w piecu. Owszem można kombinować z nagrzewaniem i studzeniem w solniaku (żeby przemiana nastąpiła w wysokiej temperaturze), problem w tym, że ta stal w ogóle hartuje się niechętnie, musisz mieć dużą szybkość odbierania ciepła, stąd właśnie woda, a nie olej. To tania stal, ale niestety nie tak odporna na odkształcenia, jak te drogie.
Stale takie jak 45 czy 40H potrafią się odkształcić nawet do 1 mm (płyta o długości 600 mm). To nie jest stal do pracy w stanie zahartowanym, tylko ulepszonym. I najpierw się ją ulepsza, później obrabia. Jeśli detal jest dokładny, to po zgrubnym wykonaniu kształtu warto dać do odprężenia jeszcze raz do pieca.
: 02 kwie 2009, 21:11
autor: upadły_mnich
jasiu... pisze:To nie jest stal do pracy w stanie zahartowanym, tylko ulepszonym.
Z tego co wiem to żadna stal nie jest do pracy w stanie zahartowanym a tylko ulepszonym cieplnie. Dlatego, że hartowaniu towarzyszy zawsze odpuszczanie i to jest właśnie ulepszanie cieplne (nieważne czy HRC26 czy HRC62). Nie żebym się czepiał a jedynie chodzi mi o terminologię bo studenci czytają

.
: 02 kwie 2009, 21:49
autor: jasiu...
upadły_mnich pisze:Nie żebym się czepiał a jedynie chodzi mi o terminologię bo studenci czytają

.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hartowanie tu jest więcej:
http://www.sciaga.pl/tekst/36658-37-hartowanie
i do tego może jeszcze:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ulepszanie_cieplne
Przynajmniej za moich czasów uczyli odróżniać te dwie technologie. Czymś innym jest hartowanie, jako obróbka zmierzająca do wytworzenia struktury martenzytycznej, a czymś innym ulepszanie, w czasie to którego struktury martenzytycznej się pozbywamy, choć najpierw musimy ją uzyskać. Przynajmniej za moich czasów na studiach w ten sposób to określano. Pamiętasz, co to sorbit (nie sorbet!).
Niektórzy hartowanie określają też terminem "utwardzanie cieplne"
Bo ważne, czy 32, czy 62 HRC. Zupełnie inna struktura się wówczas tworzy.
: 02 kwie 2009, 22:09
autor: bujaka
jasiu... pisze:problem w tym, że ta stal w ogóle hartuje się niechętnie, musisz mieć dużą szybkość odbierania ciepła
jak jest prawdziwa 45-tka to na olej chwyci z ponad 50 HRC napewno, czasami sprzedawcy oszukują i sprzedają np St5 itp zamiast niej, wygina sie jak jest nie znormalizowana, ani chodziarz nie wyrażona odprężająco, mnie uczyli że ulepszanie cieplne to hartowanie z wysokim lub średnim odpuszczaniem, żeby można potem było obrabiać obr. skrawaniem