Spawanie TIG od czego zacząć???

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
kajko201
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2009, 17:15
Lokalizacja: Namysłów

Spawanie TIG od czego zacząć???

#1

Post napisał: kajko201 » 13 mar 2009, 18:03

Mam taki problem iż dostałem ofertę współpracy z wasztatem samochodowym na spawanie TIG-em ale nie mam na ten temat zielonego pojęci.
Doradzcie od czego zacząć?
Normalne że pierwsze kurs, ale tu już schody bo czy najpierw TIG na alu czy do zwykłej blachy( z tym że w większości chcę sie zająć alu) ale nigdy nic nie wiadomo?[/b]



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 13 mar 2009, 18:29

Na Youtube znajdziesz bardzo fajny "wirtualny" kurs spawania TIG - co prawda po włosku, ale świetnie sfilmowany. Polecam, aby się ośmielić. Potem już tylko praktyka...

Jeszcze jedno - na Allegro kupiłem książkę o spawaniu TIG. Napisana przystępnie...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#3

Post napisał: lukadyop » 13 mar 2009, 18:51

Kurs zaczyna się o czarnej blachy i na tym samym kursie możesz też Al następnie pozycje spawania, i oczywiście czy spoiny pachwinowe czy czołowe i uprawnienia są wystawiane na jakiś tam przedział grubości ścianki, to taki ogólny opis a metoda TIG nazywa się 141


cometti
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2006, 17:13
Lokalizacja: Włocławek

#4

Post napisał: cometti » 13 mar 2009, 23:53

Witam
Spawanie tigiem nie jest takie proste jak się wydaje, szczególnie aluminium. Nie każdy kto spawa elektrodą czy migomatem będzie spawać dobrze tigiem. Przede wszystkim zacznij kolego od zwykłych blach, potem nierdzewka a na koniec aluminium. Dobry sprzęt, pewna ręka i dużo cierpliwości to podstawa ponieważ jest to metoda spawania dość powolna i czasochłonna w porównaniu do innych, przyda się też maska automatyczna no i trochę teorii jeśli chodzi o technikę spawania tigiem. Powodzenia

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 14 mar 2009, 19:31

Piotr Rakowski pisze:Na Youtube znajdziesz bardzo fajny "wirtualny" kurs spawania TIG - co prawda po włosku, ale świetnie sfilmowany. .
Może jakiś link bo nie mogę znaleźć.
Dzięki z góry.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#6

Post napisał: Strumin » 15 mar 2009, 14:10

no właśnie jakiś lin o tez chętnie bym zobaczył


Autor tematu
kajko201
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2009, 17:15
Lokalizacja: Namysłów

Link do kursu na youtube

#7

Post napisał: kajko201 » 16 mar 2009, 10:30



WiruSSS
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2008, 18:51
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: WiruSSS » 07 kwie 2009, 21:28

Witam

Przepraszam za odświerzenie ale nowy watek zbędny bo ten sam temat mnie interesuje.

Mianowicie dąze do pospawania 3 metrowego maszciku kratownicowego z rurek aluminiowych ø35 i grubości ścianki 2mm z poprzeczkami z rurki ø16 także o grubości ścianki 2mm. Ale do tego na razie długa drogą gdyż dziś dopiero kupiłem spawarkę Magnum 220p ...wiem ze chińszczyzna ale mam nadzieję że da rade :P

Niestety dziś także miałe do czynienia pierwszy raz z jakimkolwiek spawaniem więc wiadomo jakie moga być tego skutki. Po zepsuciu kilku testowych blaszek 2mm doszedłem do czegoś takiego:

Obrazek

Obrazek

...niestety aby osiągnac taki efekt muszę się ostro sprężyć. Korzystam z ustawień jakie były tutaj gdzies podane dla blachy 2,5 mm tylko troszkę zmniejszyłem prąd bo bardzo przepalało. Ogólnie najtrudniej jest mi zacząć spawanie bo jak już się oba elementy zaczną zlewac to idzie dość łatwo. ednak czasami mi się rozleje i powstaje taka dziurka jak na jednym zdjęciu.

spawanie blach z czoła idzie bezproblemowo ..tak jak na zdjęciu na zakładkę jak widać ...jednak za cholerę nie mogę zespawać ze soba blach w literę T czyli prostopadle ...próbowałem bez dodatkowego materiału i z drutem ..jednak drut się topi zanim go podłożę w miejsce spawu :P ...bardzo prosze o rady jak pospawać blachę w literę t prostopadle ...czy d tego ustawienia spawarki powinny być inne. Bardzo byłbym wdzięczny tez o wskazówki jak przyspawać rurke ø16 prostopadle lub pod kątem 30st. do rurki ø35 ...za sugestię z góry dziękuję


Strumin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 06 paź 2008, 21:55
Lokalizacja: Krakow

#9

Post napisał: Strumin » 08 kwie 2009, 21:34

tez mam ta spawarke
jak na pierwsze spoiny bardzo ladnie, ja teraz spawam takie drabinki do rusztowania, a właściwie tez sie uczę na nich bo to dopiero początki z aluminium,
co to tych spawów pachwinowych to musisz ćwiczyć, wiem ze to nie łatwe zęby sie "skleiły " obydwa kawałki razem bo potem to juz leci, pobaw sie z częstotliwością pulsu, i szerokością luku


drake325
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 26 sty 2008, 19:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#10

Post napisał: drake325 » 08 kwie 2009, 22:23

to do spawania pachwinowego ( litera T ) musisz bardziej "wypuścić" elektrodę wolframową i najlepiej używać jak najmniejszych średnic dysz ceramicznych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”