Spawanie, lutowanie grzejnika do domu.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Narvvaniecc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2023, 21:51

Spawanie, lutowanie grzejnika do domu.

#1

Post napisał: Narvvaniecc » 10 kwie 2023, 21:58

Witam,

Noszę się z zamiarem zrobienia sobie grzejnika do łazienki i przedpokoju.
Mam pytanie czy to spawać migomatem czy zastosować lutowanie twarde a może tigiem?
Jak lutowanie to jaki lut do tego i ile taki może kosztować czy będzie to tańsze niż spawanie?
Materiał to będzie stal czarna s235.
Czy do lutowania materiał musi być idealnie dopasowany?
Oczywiście cała procedure szczelości i sprawdzenie to już sobie przeprowadzę sam. Zależy mi na poradzie od osób doświadczonych jak to ugryżć.




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Spawanie, lutowanie grzejnika do domu.

#2

Post napisał: koala.g » 10 kwie 2023, 22:15

Przy lutowaniu tak. Przed lutowaniem poświeć latarką za elementami łączonymi. Jeśli widać światło to są źle dopasowane do lutowania.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Re: Spawanie, lutowanie grzejnika do domu.

#3

Post napisał: melonmelon » 11 kwie 2023, 11:24

Proponuję spawanie miast lutowania.
Jeśli czynnikiem grzewczym jest woda i pochodne: lut twardy tworzy ogniwo korozyjne i trwałość grzejnika zmniejsza się kilkukrotnie.
Co do szczeliny w lutowaniu nie do końca się zgadzam, ale lutowanie odradzam, miękkie też.

pozdro


Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Spawanie, lutowanie grzejnika do domu.

#4

Post napisał: Bolek89 » 15 kwie 2023, 09:07

Te grzejniki to są do zrobienia od początku, czy tylko do podłączenia? No i grubość materiału ma znaczenie, zakładam przynajmniej ściankę 2mm.

Tak czy inaczej. Jak stal to ja bym wybrał spawanie mig zwykłym drutem do stali (np sg2) i gazem osłonowym 80/20. Polecam potestowac sobie ustawienia na skrawkach tego samego materiału zawczasu.

Są dostepne w sprzedaży stalowe czarne złączki hydrauliczne do wspawania i super się je stosuje.

Lutowanie miękkie to bym od razu sobie darował. Jeśli chodzi o lutowanie twarde to najlepiej zostawić je dla konstrukcji miedzianych.

Miałem okazję użyć obydwie opcje(spawanie i lutowanie twarde palnikiem), bo robiłem sobie piaskarkę spawając rury stalowe i te złączki. Do tego całą instalację pneumatyczną mam z miedzi, lutowaną na twardo.

Spawanie było o wiele prostrze i przyjemniejsze i to mimo, ze do lutowania twardego miałem palnik oxy-acetylenowy(o wiele lepsze narzędzie do lutowania twardego niż sam np. propan).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”