Viper MAgnum 210A AC/DC - spawanie aluminiuum

Spawalnictwo i obróbka cieplna

InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#21

Post napisał: InzSpawalnik » 13 sty 2013, 10:52

Drogi uzytkowniku Sajgon,

Jesli przeczytales uwaznie to co napisalem to zapewne widzisz ze uzylem zwrotu "z tego co pamietam", to jaki pierwiastek jest domieszka do tego badz innego rodzaju elektrod jest wiedza ksiazkowa i w codziennej praktyce niezbyt istotna. Dla kogos z branzy jest to tylko nazwa ktora niewiele mowi. Trzeba miec pojecie o tym ze cos takiego jak dodatki thoru badz innych pierwiastkow sa w wolframie i maja takie a nie inne dzialanie. Inzynier musi wiedziec gdzie informacje znalezc od przechowywania informacji sa ksiazki.

Pozdrawiam.



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#22

Post napisał: jacek-1210 » 13 sty 2013, 11:06

Proponowałbym, żeby Kol. Inżynier więcej sypiał, można wtedy dokładniej czytać cudze posty. Gdzie ja pisałem o mniejszych przepływach z małej butli ? Pisałem że argon z małej butli często jest marnej jakości. I o możliwych tego przyczynach. Tylko że ja piszę o tym z własnego doświadczenia, a Kolega tej wiedzy musi najwyraźniej szukać w książkach. Zaprosiłbym do siebie, mam jeszcze gdzieś małą butlę z "argonem", możemy sobie pospawać alu, ale lokalizacja Kolegi "z Polski i nie tylko" wynika sam nie wiem z czego - może nieśmiałości ? Moje amatorskie -lepsze czy gorsze- spawy złotą można zobaczyć na tym forum, chętnie zobaczyłbym prace Kolegi.

Gelo: tu jest opis elektrod, gdybyś nie wiedział w których książkach tego szukać: http://techblog.interspaw.com.pl/rodzaj ... framowych/

Nie wiem dlaczego masz w instrukcji zakaz stosowania zielonych - może dlatego, że zielone wymagają większej energii do zapłonu, a iskiernik w Twojej spawarce jest marnej jakości (?)
I jeszcze jedno: trzeba pamiętać, że te dodatki do wolframu, choć niewielkie, ale są to materiały radioaktywne, tak więc z uwagą: nie wdychać pyłu przy ostrzeniu czy oparów jeśli zdarzy Ci się na początku wetknąć elektrodę w jeziorko, zdaje się że czerwone są pod tym względem najgorsze
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#23

Post napisał: sajgon » 13 sty 2013, 11:23

InzSpawalnik pisze:to jaki pierwiastek jest domieszka do tego badz innego rodzaju elektrod jest wiedza ksiazkowa i w codziennej praktyce niezbyt istotna.Dla kogos z branzy jest to tylko nazwa ktora niewiele mowi.
no dla inżynierka na pewno

To dał bym Ci 3 różne materiały do spawania i 3 różne elektrody ( bez opakowań ,rozpoznanie po kolorze) i kazał spawać.
Pewnie pierwsze poleciał byś po książkę , a potem zabrał się za czytanie. :mrgreen:
InzSpawalnik pisze:Inzynier musi wiedziec gdzie informacje znalezc od przechowywania informacji sa ksiazki.
A praktyk ma wiedzę w głowie i potrafi ją wykorzystać :wink:
Pozdrawiam , Michał. ;)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#24

Post napisał: InzSpawalnik » 14 sty 2013, 12:20

Jacku: zarzucasz mi ze malo spie ? Po czym tak wnosisz :lol: Przypisujesz mi slowa ktorych nie napisalem :), nie wspomnialem nigdzie ze pisales cos o wielkosci butli. Osobiscie sypiam dobrze, dziekuje. Dziekuje Ci za zaproszenie do zobaczenia twoich spawow - napewno sa bardzo imponujace, niestety moja lokalizacja - jak to slusznie zauwazyles jest "Polska i nie tylko" i nie jest to mozliwe, wybacz, nie jest to niesmialosc ;) - tak wtraciles nagle ni z tad ni z owad taki przytyk do mojej lokalizacji haha.
A odnosnie do tego linku ktory podales: Sa jeszcze elektrody wolframowe z dodatkiem metali ziem zadkich - te nie zostaly ujete w tym zestawieniu - mozna o nich przeczytac na angielskojezycznych stronach.

Sajgon-ie: Preferuje okreslenie Pan Inzynier, Pan Inzynierek tez mi sie podoba ale jednak nie po to sie studjuje zeby dostac Inzynierka ale Inzyniera, ale ja sietam nie obrazam, focha nie bede stroil haha :)

P.S.: nie ma nic zlego w sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przed zabraniem sie do praktyki, jesli mialbym trzy materialy i trzy elektrody to zaczalbym od ich rozpoznania oraz zglebienia ich wlasciwosci spawalniczych. Moze dla praktyka jest to bez znaczenia ale dla inzyniera badz metalurga juz ma znaczenie na przyklad wystapienie duzego ziarna w SWC, wtracenia wolframu w spoinie, brak przetopu itp itd - sa to sprawy niewidoczne i bycmoze nie istotne jesli mowimy o spawaniu bramy ogrodzeniowej albo ramki pod stolik. Ale umowmy sie ze odchodzimy do tematu profesjonalnie.

A propos kolorow: proponuje zglebic jeszcze jedno zagadnienie - w zaleznosci od pochodzenia ( badz rynku przeznaczenia - wiadomo duzo materialow przychodzi teraz z Chin ) ten sam kolor na elektrodzie bedzie oznaczal inny dodatek ( tu jest roznica miedzy USA a Europa ). Pozdrawiam


P.S.: Panowie to ja mam do was pytanie ( moze wydac sie wam teoretyczne ale chcialbym sprawdzic wasza wiedze rowniez ): Przy spawaniu ktorych materialow bardzo wazne jest zapewnienie niskiej energii - ponizej 1,5Kj/min i dlaczego ? Mozecie korzystac z ksiazek jesli nie pamietacie - tak jak pisze wazne jest wiedziec gdzie informacje znalezc , chociarz jakas tam wiedza trzeba sie wykazac.


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#25

Post napisał: lukadyop » 14 sty 2013, 19:14

Co to jest Spaw panie Inżynierze


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#26

Post napisał: InzSpawalnik » 15 sty 2013, 09:05

Drogi Lukaszu,

Chcac zdefiniowac spaw trzeba powiedziec ze jest to miejsce zespolenia dwoch elementow metalowych badz z tworzyw sztucznych. Zespolenie jest wynikiem procesu termicznego badz fizycznego ( np. tarcia ) w ktorym dochodzi do stopienia materialu rodzimego. Zazwyczaj do wytworzenia spoiny stosuje sie material dodatkowy - nazywany spoiwem. W samym "spawie" rozroznia sie trzy strefy: spoine, strefe wplywu ciepla i material rodzimy.

Pozdrawiam


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#27

Post napisał: lukadyop » 15 sty 2013, 20:52

Spawanie spajanie = spoina spaja, łączy się dwa elementy rodzime lub nie rodzime różno imienne i dlatego określa się łącze spawane jako spoina z względu że można łączyć różne materiały różno imienne które nazywją się spoiną.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#28

Post napisał: InzSpawalnik » 16 sty 2013, 11:38

Drogi Lukaszu,
lukadyop pisze:Spawanie spajanie = spoina spaja, łączy się dwa elementy rodzime lub nie rodzime różno imienne i dlatego określa się łącze spawane jako spoina z względu że można łączyć różne materiały różno imienne które nazywją się spoiną.
- nie do konca rozumiem co chcesz przez to powiedziec.

- gdyby to byla definicja spawu - to spawem nazwalibysmy rowniez zlacze klejone, albo zlacze mechaniczne ( np w postaci jakiegos klucza - zazebienia ) pod twoja"definicje " idealnie pasuja zlacza srubowe, nitowe itp - wydaje mi sie ze chciales zdefiniowac samo pojecie polaczenia ? . Z punktu widzenia spawalnika wg takiej "definicji "nawet zlacze wykonane technika lutowania miekiego badz twarde byloby spawem - a takowym nie jest ! Tak wlasnie w wyczerpujacej ( i poprawnej ) definicji spawu konieczne jest uzycie zwrotu - " gdzie nastepuje stopienie materialu rodzimego " - a jest to warunek konieczny zeby odroznic spaw od lutu.

Pozdrawiam


shalashaska
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2012, 09:12
Lokalizacja: malopolska

#29

Post napisał: shalashaska » 04 cze 2013, 19:43

Jak ustawić prąd opadania? Powiedzmy że spawam 90A, czas opadania ustawiam na 2s a prąd końcowy na ile ustawić by nie robiło kraterów, na 0 czy 40A?


megal
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 04 cze 2013, 12:55
Lokalizacja: Siedlce

#30

Post napisał: megal » 04 cze 2013, 19:55

A nie wiem czy ktoś z Was próbował używać niebieskiej elektrody wolframowej. Podobno bardzo dobrze sprawdza się w przypadku alu, o wiele lepiej niż te złote czy zielone.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”