Problem z odpryskami spawanie mig

Spawalnictwo i obróbka cieplna
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#11

Post napisał: cnccad » 09 maja 2014, 07:36

ten dławik to taki rodzaj filtra ... on jest o słabej sprawności i dlatego pytałem czy masz możliwość regulacji napięcia.
Można dać dławik na przewodzie masowym na zewnątrz ... oczywiście że tak się da. Bardzo często tak robiliśmy.


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 13

#12

Post napisał: miron91 » 09 maja 2014, 20:57

Dziś byłem z tą spawarką u szwagra i u niego spawa z minimalna ilością odprysków a u mnie pryska. Jakieś pomysły ?

Ten dławik gdzie ma być podłączony jak najbliżej uchwytu masowego czy jak najbliżej wtyczki od masy ?.

Czy taki dławik do 180 amp będzie dobry ?

Obrazek


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#13

Post napisał: Mariuszczs » 09 maja 2014, 21:09

Prawdopodobnie odpowiedzią jest problem z innego twojego tematu .


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 13

#14

Post napisał: miron91 » 09 maja 2014, 21:19

czyli dławik tu nie pomoże ?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#15

Post napisał: InzSpawalnik » 10 maja 2014, 00:10

Hehe dlawiki sami jestescie heh ;)
Napisz przedewszystkim jakim gazem, z jaka objetoscia na minute, jaki miales prad i napiecie spawania. A przedewszystkim jak trzymales palnik? Technika push czy pull ? Drut z jakiej firmy ? Trzymany w suchym ogrzewanym pomieszczeniu czy z zimnej hali trzymany na maszynie ? Material przeczyszczony przed spawaniem ?


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 13

#16

Post napisał: miron91 » 10 maja 2014, 00:19

gaz mieszanka 82/18 argon/co2 12 l na minute prąd 180 amp i 23 V palnik 90 i 45 i 90 stopni tehnika push i pull przeważnie push w pull było mniej rozprysków drut firmy is-wire sg3 0,8 i evcomwire 1.0 sg3 chińskie druty najtańsze na allegro nie mam pojęcia gdzie był trzymany torebka na wilgoć była w środku brak widocznej korozji materiał bez rdzy nie szlifowany czarna blacha prosto z huty po szlifowaniu efekt podobny

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#17

Post napisał: cnccad » 10 maja 2014, 06:47

kol. InzSpawalnik , czytaj ze zrozumieniem :grin:

dławik daje się po prostu na przewodzie masowym. Ale jeżeli zachowałeś te same warunki spawania , ten sam gaz , te same parametry i spawanie wyszło dużo lepiej to czy Twój spawany element u Ciebie nie ma przypadkiem kontaktu z masą z sieci :?:

teoria mówi że to nie powinno mieć znaczenia ale 80% inwertorów jest "wyczulona" na takie kombinacje.
A jak zasilana jest spawarka 3 fazowo :?: Nie masz spadków napięcia w trakcie spawania :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#18

Post napisał: InzSpawalnik » 10 maja 2014, 08:51

W 99% przypadkach wina problemow przy spawaniu sa zle ustawienia albo zla technika spawania.

Te parametry ktore podals nie sa zle ( no moze tego gazu moglbys zwiekszyc do 16 litrow na minute - taki standard ). Teraz pytanie czy te parametry ktore widzisz na wyswietlaczu spawarki to faktycznie parametry spawania. Najlepsza metoda jest zakup kalibrowanego miernika do amperow i voltow. Po wygladzie spoiny wydaje mi sie ze nie sa zle, moze troche za male napiecie luku - czyli malo drutu z podajnika patrzac na krater na koncu.

Wciaz obstawiam technike -
1. Pozycja trzymania palnika - musisz trzymac palnik jak najbradziej w okolicach 90stopni
2. Odleglosc jak najblizej materialu spawania, im jest dluzszy drut wystajacy za koncowke pradowa tym bardziej sie nagrzewa oporowo i ma tendencje do pryskania na boki.

3. Czasami duzo odpryskow powstaje jesli dysz gazowa jest brudna w srodku od wlasnie odpyskow, albo jesli koncowka pradowa jest zgieta w bok i blokuje przeplyw gazu. - watpie ze to jest to bo odpryski w takim wypadku wygladaja inaczej niz te na twoim zdjeciu.

4. Jakosc powierzchni drutu mozesz sprawdzic przez przetarcie go bialym wacikiem, jesli nie zostawia na niej sladu to jest ok, jesli jest brudny to masz problem od razu.
5. Jakosc samego spoiwa - czy masz na tym drucie jakies normy i dopuszczenia (ISO, TUV, nord ) ? Znak jakosci CE ?


Autor tematu
miron91
Posty w temacie: 13

#19

Post napisał: miron91 » 10 maja 2014, 11:59

Palnik trzymam dokładnie tak przeważnie

Obrazek

albo tak

Obrazek

Gazu to już dawałem 16-20 litrów itp

Parametry były mierzone na miernikiem, zdjęcie które widzisz nie jest moje pokazałem tylko zdjęcie jak to mniej więcej wygląda zdjęcie z neta na moich spawach nie ma krateru na końcu

Dyszę regularnie czyszczę końcówka prądowa jest równo z dyszą gazową

Jeśli chodzi o drut 0,8 ma certyfikat CE ma iso tuv nord nie widzę co do czystości to muszę sprawdzić

cnccad co masz na myśli pisząc kontakt z masą z sieci ?. Spawarka na jedną fazę, spadki napięcia są raczej głównie o godzinie 14 do 17

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#20

Post napisał: cnccad » 10 maja 2014, 21:50

na myśli miałem czy materiał nie ma kontaktu z masą ... ochrona.
Zdarza się że czasami na sieci są zakłócenia i odkładają się na masie ( ochronie ) .

Zakładałeś drut 1,0 mm :?:
Tam gdzie spawałeś , u szwagra , też spawałeś na 230 V czy na 400V :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”