Spawanie TIG - prośba o pomoc

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
sprengkapsel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2013, 11:36
Lokalizacja: racibórz

Spawanie TIG - prośba o pomoc

#1

Post napisał: sprengkapsel » 17 mar 2013, 11:55

Witam szanownych Użytkowników .
Jestem całkiem zielony jeśli chodzi o spawanie . Jeśli było by to możliwe to bardzo bym prosił o rady -takie praktyczne na co zwracać uwagę albo o jakieś dobre pozycje w literaturze gdzie można się nauczyć podstaw spawania TIG .
Nigdy nie spawałem muszę się wszystkiego nauczyć od podstaw . Do przekonania że muszę kupić sobie spawarkę doszedłem po tym jak zobaczyłem ile rzeczy mam w garażu zostawionych na "oddanie do pospawania " czy do zrobienia -ogrodzenie , jakieś małe balustrady , drobne naprawy pieca c.o. czy pospawanie blach stalowych od 1 mm grubości do 3 mm .
Wybrałem spawarkę TIG z nadzieją że jak uda mi się znaleźć coś w miarę taniego to z możliwością spawania AC/DC ( tak na przyszłość jak bym wpadł na pomysł spawania np aluminium ) . Przegladam internet i większośc informacji technicznych sie powtarza do czasu gdy zerknę na tematyczne fora - tam zaczynają się schody , skróty i żargon branżowy .
Jesli ktoś byłby taki miły i pomógł w rozpoczęciu nauki spawania to byłbym bardzo wdzięczny.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 17 mar 2013, 14:33

nie pomyślałeś o jakimś kursie podstawowym? może masz jakiegoś spawacza u którego mógłbyś się podstaw nauczyć, popracować jako pomocnik np w weekendy. Z radami na sucho raczej ciężko wystartować, tak od 0.

Awatar użytkownika

Imbroglio
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 05 sie 2011, 20:20
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

#3

Post napisał: Imbroglio » 17 mar 2013, 15:48

Nie widzę sensu kupowania TIGa do spawania ogrodzeń, balustrad czy pieca no chyba że są z nierdzewki. Jeśli zaczynasz przygodę ze spawaniem to zacznij od MMA lub MAGa.

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#4

Post napisał: Vagabundo » 17 mar 2013, 18:59

Teoria jest dobra, do pomocy w spawaniu, jeśli nie masz kogoś kto cię nauczy to kicha... bo nawet jak coś pospawasz to nie masz pewności że jest dobrze... bo nie masz porównania...

Co do zasadności kursu, dobra rzecz jeśli masz zamiar startować z konkretnymi spawami, jeśli trafisz na konkretnego instruktora to nauczy cię konkretnych rzeczy, bo łatwiej jest kogoś nauczyć od zera niż amatora ze złymi nawykami...

Jeśli jednak próbujesz coś mniej odpowiedzialnego dorywczego to poszukaj jakiegoś spawacza który by ci pokazał podstawy... odpowiednia gratyfikacja zapazuchowa... pewnie wystarczy...

Ciężko jest coś wytłumaczyć... łatwiej pokazać...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker


Autor tematu
sprengkapsel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2013, 11:36
Lokalizacja: racibórz

#5

Post napisał: sprengkapsel » 17 mar 2013, 20:53

Dzięki. Tak więc muszę wdrożyć plan B - zrobić podstawowy kurs . Też o tym myślałem ale liczyłem że da radę bez tego . Tak czy inaczej dzięki .

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#6

Post napisał: Alvar4 » 19 mar 2013, 09:59

Jeśli znasz trochę angielski to możesz sobie obejrzeć poradniki na YouTube, zawsze to lepsze niż nic. Ja właśnie tak na początku uczyłem się spawać
Np: [youtube][/youtube]
Na tym filmie akurat maja Tig-a bez HF-u więc musi dotykać elektrodą materiału żeby zajarzyć Łuk. Nowe spawarki mają mają HF i wystarczy tylko zbliżyć elektrodę do materiału i nacisnąć spust i łuk się zapali.
Obrazek


Autor tematu
sprengkapsel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2013, 11:36
Lokalizacja: racibórz

#7

Post napisał: sprengkapsel » 19 mar 2013, 10:19

dzięki . Pochwalę się jak coś zacznie mi wychodzić :-)


miron91
Posty w temacie: 1

#8

Post napisał: miron91 » 22 mar 2013, 21:38

spawanie stali tig nie jest aż tak trudne dla początkującego ja sam się bawię tigiem czasem chociaż pracuję na elektrodzie od 4 lat

poradniki jak poradniki na filmiku jest tak a w rzeczywistości tobie będzie szło inaczej :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”