Linia śrubowa i obróbka z osiami CY


Autor tematu
db9pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2013, 11:51
Lokalizacja: śląsk

Linia śrubowa i obróbka z osiami CY

#1

Post napisał: db9pl » 16 gru 2013, 11:02

Witam wszystkich forumowiczów.
Przerobiłem książkę Augustyna o EdgeCAM, przeczytałem poradniki z tego forum, ale nadal jest początkujący i zdecydowałem się napisać na forum. Jak w temacie próbuję wyfrezować typowy ślimak na tokarce z osiami CY, ale natrafiłem na ścianę. Po wczytaniu modelu ustawiam go do toczenia (ZX), tworze nowe zero na czole ślimaka, ustawiam półfabrykat. Przełączam się do frezowania (XY). Ustawiam zero prawy (tak aby oś obrotu Z była główną osią ślimaka). Na nowej warstwie tworzę Prowadnicę 3D z krawędzi linii śrubowej. Narzędziem Powierzchnie wybieram powierzchnie biegnącą wzdłuż linii śrubowej.
ObrazekObrazek
Teraz przechodzę do środowiska ZX i włączam moduł obróbki. I tutaj jest pies pogrzebany. Wybieram narzędzie, ustawiam promieniowo i w tym momencie blokuje się dostęp do wszystkich cykli 4 i 5-osiwych, jedynie cykl zgrubny i profilowania jest aktywny. Obróbkę chcę zrobić za pomocą obróbki 5-osiowej i nie mam pojęcia co robię nie tak (przypuszczam, że coś jest nie tak na etapie definiowania prowadnic). Próbowałem zrobić to profilowaniem ale program wyrzuca bardzo dziwne ścieżki.
Czy problemem może by to, że model ślimak został wykonany w Catii v5 ?
Bardzo prosiłbym o jakieś sugestie od doświadczonych forumowiczów dotyczące obróbki linii śrubowych, sposobów ich wykonania, może ktoś posiada jakieś tutoriale.
Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 16 gru 2013, 13:56

Frezowanie CY (C jest na wrzecionie, Y to oś X tokarki) to inaczej frezowanie na płaszczyźnie XY. Nieistniejąca oś Y tokarki interpolowana jest sprzężonym obrotem wrzeciona i przesuwem na X ( możesz robić spiralę archimedesa, kwadrathttp://bazacnc.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=9) . Ślimak na tokarce to gwint o skoku ślimaka.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


lisek_Daniel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 182
Rejestracja: 02 cze 2010, 19:09
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: lisek_Daniel » 16 gru 2013, 17:55

kolego powiedz mi czy szukales tematu na forum?

bo wydaje mi sie ze nie

bo ja siadlem i znalazlem temat ale wystarczy co jakis czas sledzic forum

https://www.cnc.info.pl/topics91/obrobk ... t46026.htm

w tym linku jest instrukcja ktora powinna Ci pomoc

pozdrawiam

Lisek
Codziennie uczę się czegoś nowego :)
podziękowania dla wszystkich

Każde parametry są idealne, czasami tylko narzędzia są mało wytrzymale :-)
Każdy wymiar da sie osiągnąć, czasami wystarczy docisnąć mocniej urządzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
db9pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2013, 11:51
Lokalizacja: śląsk

#4

Post napisał: db9pl » 16 gru 2013, 18:39

Dzięki za odpowiedzi. Mam rozumieć, że źle podchodziłem do definiowania środowiska robocznego. Trzeba stworzyć prowadnice w płaszczyźnie XY i w tym samym środowisku próbować wykonać frezowanie, bez ustawiania elementu do toczenia (ZX) ?

Posiadam tą instrukcję, próbowałem według niej wykonać linię śrubową, niestety bez sukcesu. Nie dotarłem do konkretnych informacji jak autor instrukcji skopiował i rozwinął geometrię ślimaka na płaszczyznę. Tutaj na forum opisane jest wykorzystanie makra Power Unwarp, ale niestety mam tylko wersję edukacyjną i te makra u mnie nie działają.
Obrazek
lisek_Daniel pisze:kolego powiedz mi czy szukales tematu na forum?
https://www.cnc.info.pl/topics91/obrobk ... t46026.htm
w tym linku jest instrukcja ktora powinna Ci pomoc
pozdrawiam
Lisek
Pozdrawiam


Autor tematu
db9pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2013, 11:51
Lokalizacja: śląsk

#5

Post napisał: db9pl » 18 gru 2013, 10:45

Witam. Odświeżam temat bo mam pytanie. Chciałbym się dowiedzieć do jakiego numeru wersji EdgeCAM dostępne były makra Power Unwarp C, Power Unwarp A i B axis ? Mam wersję 2012R2 i instalując Edgecam Freeware w końcowej notatce jest informacja, że makra Unwarp zostały usunięte na rzecz innej funkcjonalności. Ktoś wie jaka to opcja, czym to makro zastąpić ?
Makra są dostępne na liście ale przy próbie uruchomienia otrzymuje komunikat
Obrazek
Chcę rozwinąć geometrię ślimaka na płaszczyznę ale narzędzia na to nie pozwalają. Dodatkowo jeżeli jest ktoś na forum kto zna się na tym i może posłużyć radą w tej kwestii to myślę, że się dogadamy.
Pozdrawiam.


obecny13
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 26 lis 2008, 06:57
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: obecny13 » 18 gru 2013, 14:19

Witam.
W instrukcji na wykonanie ślimaka o zmiennym skoku, rozwinięta powierzchnia, z której były ściągnięte krawędzie jako prowadnice było przygotowane w programie CAD. Ale jakoś nie znalazło się to w instrukcji. Dawno to było, teraz bym to dodał :)

W załączniku makra PCI - Power_unwrap i Power_unwrap_C, ktore bedą działały z wersją 2012R2 i nowszymi.
Załączniki
MAKRA PCI _PU.zip
(5.39 KiB) Pobrany 260 razy


Filip951
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2017, 17:28
Lokalizacja: Gdańsk

#7

Post napisał: Filip951 » 21 paź 2017, 22:20

Cześć wszystkim,
wykonuję w ramach inżynierki technologię na centrum tokarskie cnc. Moim elementem jest ślimak.
Od 4 dni bujam się z tą częścią ślimakową. Na początku zrobiłem 4 cykle gwintowania, ale nie wychodzi to dokładnie tak jak na modelu, zostają bruzdy.
Myślałem o czymś takim:
Wczoraj postanowiłem spróbować toczenia z frezowaniem.
Próbowałem robić to wg załączonej instrukcji ale nie potrafię wykonać rozwinięcia tej krzywej.
W Inventorze także nie mogę znaleźć takiej funcji, aby rozwinąć tę krzywą śrubową.
Ratowałem się opcją Prowadnice 3, Geometria z krawędzi, ale wychodzą jakieś herezje lub dostaje komunikat "Element nie leży w płaszczyźnie ZERA".
Próbowałem także narysować walec i go rozwinąć, ale też porażka.
Ściągnąłem także wtyczkę MAKRA PCI_PU.
Z góry dzięki na pomoc, jakieś kroki postępowania.
Edgecam 2016R2 wersja studencka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”