Witam,
Kolego nikt nie odpowiada bo co można powiedzieć na tak ogólną prośbę. Kolega arczi sam mówi że dopiero zaczyna więc co mam mu podesłać - wirnik, ślimak, blok silnika żeby frezować kanał dolotowy, cienkościenny element lotniczy ze ściankami pochylonymi na - ? Zobaczy model, coś poklika i za chwile na forum będzie post jak to zrobić w Edgecam.
Skoro zaczyna to chyba powinien rozpocząć od 3 osi a dopiero jak pozna program zacząć bawić się 5 osiami. Raz spotkałem detal, który mogłem od początku do końca wykonać go za pomocą 5 osi symultanicznych. Tak na co dzień to wykorzystuje się 3 osie ze względu na lepszą sztywność maszyny, a 5 osi jako obróbki wykańczające.
Wg mnie chyba chłopak musi zrozumieć podejście do obróbek 5 osiowych, przecież nie jest to automat, gdzie z biegu można powiedzieć że robi się to tak a nie inaczej. Oczywiście jest grupa detali gdzie metodologia jest podobna (wymienione wirniki, ślimaki) ale istnieje cała masa części, gdzie trzeba indywidualnego podejścia.
Pytanie jest proste - co kolega chce w pracy pokazać??? Możliwości modułu 5 osiowego w odniesieniu do konkretnych części czy konkretną część na której wykorzystano jakieś strategie 5 osiowe?
Myślę, że w celu zapoznania się z obróbkami 5 osiowymi można skorzystać z youtube i zobaczyć jakie detale się wykonuje. Tylko niech kolega arczi nie dozna skrzywienia, że 5 osi to tylko wirniki
Może warto przeczytać:
http://www.edgecam.pl/news/articles/2531
Myślę, że promotor będzie miło zaskoczony jak w pracy o obróbkach 5 osiowych student nie będzie wykorzystywał wirnika
