Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.


Autor tematu
mitrydates
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Problem z wytaczaniem na centrum frezarskim w edgecam.

#1

Post napisał: mitrydates » 15 paź 2012, 12:41

Witam!

Mam następujący problem: muszę wytoczyć na centrum frezarskim poziomym otwór o średnicy 100 mm, przy czym dostać mogę się do niego tylko przez otwór o średnicy 92 mm.
Czy możliwe jest zaprogramowanie i symulacja takiej operacji w edgecam 2010?



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 19 paź 2012, 06:49

Nie znam Edgecama, ogólnie możesz to wyfrezować frezem T-owym przy użyciu jakiejś obróbki typu Z-level, ale nie wiem czy w Edgecamie można frezować detale z "podcieciem", powinna być tam jakaś operacja to umożliwiająca. Za pomocą wytaczadła jest to fizycznie niemożliwe do zrobienia na frezarce, musiałbyś mieć wytaczadło z programowanym wysuwem szufladki czasie pracy, nie spotkałem się z czymś takim na frezarkach. Ewentualnie byłoby to do zrobienia wytaczadłem, jeżeli otwór Φ100 byłby dostępny przelotowy od drugiej strony, to mógłbyś to załatwić wstecznie. Szybciej być może do zrobienia na wytaczarkach, tam masz do dyspozycji ruchomą szufladkę. Generalnie jest to typowa praca na tokarkę, o ile gabaryty detalu na to pozwalają.

Awatar użytkownika

leksel
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 30 kwie 2008, 08:57
Lokalizacja: Łódz

#3

Post napisał: leksel » 19 paź 2012, 19:53

użyj wytaczadła z jednym nożem
wjedź na określoną głębokość
i wytaczaj oczywiście pamiętając o kacie początkowym wrzeciona
ale słyszałem o wytaczadłach specjalistycznych do tego celu w zajeżdżasz na lewych obrabiasz na prawych obrotach


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: rafglow » 19 paź 2012, 21:36

Może coś z tego typu:

http://www.dandrea.com/pl/

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#5

Post napisał: cinek_80 » 20 paź 2012, 14:22

Kolego mitrydates

Z twojego opisu nie bardzo można wywnioskować czy chodzi ci o pogłębianie/wytaczanie wsteczne czy tradycyjne wytaczanie z tym, że otwór D100 jest gdzieś głębiej w korpusie i dostać się do niego można tylko przez otwór D92.

Krótki opis wytaczania/pogłębiania wstecznego w Edgecam poniżej. Była to nowość w wersji 2009R1 więc powinieneś ją mieć. Jednak Twoja średnica jest duża więc chyba tylko narzędzie hakowe wchodzi w grę.

Obrazek

Filmik pokazujący pracę narzędzia z chowaną zapadką:



Co do symulacji to oczywiście nie będzie to ideał ponieważ EC będzie traktował wytaczak jako narzędzie obrotowe (walcowe). Stosując strategię wytaczania wstecznego podczas odsunięcia się narzędzia od osi otworu przy wejściu i wyjściu wygląda to jakby narzędzie wjeżdżało w materiał ale nie będzie sygnalizowana kolizja oraz nie będzie widać uszkodzenia półfabrykatu.

Chyba, że sprawa dotyczy zwykłego wytaczania to daj znać, również możemy robić to w EC.
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...


Autor tematu
mitrydates
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: mitrydates » 21 paź 2012, 21:09

Otwór jest dokładny (7 klasa dokładności; Ra=1.25), więc frezowanie odpada. Wytaczanie wsteczne też odpada, bo otwór z drugiej strony jest jeszcze mniejszy. Korpus będzie obrabiany na centrum frezarskim cnc 4 lub 5 osiowym, w miarę możliwości w jednym zamocowaniu. Problem polega na tym, że nie bardzo wiem jak zaprogramować w edgecamie wejście wytaczadła (jedno ostrzowego) przez mniejszy otwór. Zależało by mi również, by dało się to w miarę ładnie przedstawić na symulacji. Poniżej zamieszczam link do pliku dwg z rysunkiem.
http://ultrashare.net/hosting/fl/330ee8d3b9/Rysunek1


rafglow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2006, 16:10
Lokalizacja: Trójmiasto

#7

Post napisał: rafglow » 21 paź 2012, 22:51

ESET blokuje stronę jako niebezpieczną to po pierwsze.

Szczegóły:
Strona internetowa: http://ultrashare.net/hosting/fl/330ee8d3b9/Rysunek1
Komentarz: Dostęp do strony został zablokowany przez ESET Smart Security. Ta strona internetowa znajduje się na liście witryn mających potencjalnie niebezpieczną zawartość.

A po drugie może da się rozpisać tą obróbkę z palca w kodzie ISO.


Autor tematu
mitrydates
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: mitrydates » 22 paź 2012, 09:33

Nowy link do pliku. Mam nadzieję że z tym nie będzie problemów.

http://www.sendspace.com/file/imf5zm

Zapewne dałoby się rozpisać tę obróbkę z palca, tyle że mi zależy również na ładnie wyglądającej symulacji.

Dostałem wreszcie długo oczekiwanego edgecama 2012R2. Może w tej wersji będzie łatwiej coś wykombinować, chociaż na pierwszy rzut oka, opcje przy wytaczaniu nie różnią się od tych w 2010.

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#9

Post napisał: cinek_80 » 23 paź 2012, 00:16

Kolego nie wiem w jakiej skali jest ten rysunek ale jakoś mam problem ze zlokalizowaniem twojego otworu. Mniejsza o to. Poniżej moje rozwiązanie problemu.

Ponieważ chcesz przejść jednopłytkowym wytaczadłem przez mniejszy otwór bardzo istotną kwestią jest pozycjonowanie wrzeciona tak aby wytaczadło przed wejściem miało jednoznaczną pozycję płytki oraz właściwy kierunek odsunięcia od osi otworu. Ponieważ w tradycyjnym wytaczaniu nie da się tego zrobić (chyba że jestem tępy, chętnie zapoznam się z innym rozwiązaniem) ja skorzystałem z cyklu wytaczania wstecznego.

1. Tworzę wytaczadło wsteczne. W moim przykładzie będzie to D88 (w domyśle będzie to normalny wytaczak ale żeby pojawiła się opcja wytaczania wstecznego w EC musi być właśnie takie narzędzie zdefiniowane). Istotna kwestia to podanie min. średnicy wejścia tzn. przez jaki otwór musi przejść wytaczadło. W moim przykładzie to D86. Czyli mamy tylko 1mm na stronę miejsca dla narzędzia. Również edytuję grafikę narzędzia i przesuwam całe narzędzie tak aby punkt na który generowany jest kod był na czole narzędzia. Ponieważ wychodzimy od wytaczadła wstecznego ten punkt początkowo leży na wewnętrznej krawędzi.

Obrazek

2. Moje zadanie jest następujące: wytoczyć otwór D88 jednoostrzowym wytaczadłem przechodząc przez otwór D86. Głębokość wytaczania 10mm. Krótki schemat poniżej.

Obrazek

3. Wybieram cykl wytaczania wstecznego i wypełniam w następujący sposób:

Obrazek

Tak ja bym to zrobił w samym EC. Teraz tylko jestem ciekawy co wygeneruje Twój postprocesor i jak się zachowa maszyna. Poklikać w EC to jedno a uzyskać poprawny kod NC to drugie. Zaznacz opcję generatora kodu -> Zwykły to przynajmniej EC nie będzie generował wytaczania w cyklu. Co do symulacji to jak pisałem wcześniej nie da się tego zasymulować idealnie. Na pewno wytaczadło podczas przejazdu na głębokość nie będzie uszkadzał materiału i nie będzie wyświetlana kolizja. Oczywiście o ile wytaczadło w magazynie zostanie poprawnie zdefiniowane.

Powodzenia.
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...


Autor tematu
mitrydates
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, 12:11
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: mitrydates » 23 paź 2012, 14:58

I znowu problem. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć co robię źle, że po kliknięciu przycisku edycja grafiki narzędzia, otwiera mi się nowy plik edgecam, ale nie ma tam zarysu narzędzia? Na pasku narzędzi "Grafika narzędzia" działają tylko przyciski zapisz grafikę i powrót do magazynu. W edycji narzędzia w magazynie wypełniłem zakładkę ogólnie (opis narzędzia) i grafika tak jak na instrukcji kolegi cinka (nie zapomniałem dodać rozszerzenia csv). Coś sp...liłem, czy może w trybie domowym nie ma możliwości edycji kształtu narzędzia?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”