Definicja Zera w osi otwóry na obwodzie wałka


Autor tematu
Rafi.imir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2008, 21:24
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

Definicja Zera w osi otwóry na obwodzie wałka

#1

Post napisał: Rafi.imir » 14 mar 2011, 21:21

Witam,
ostatnio przez przypadek natrafiłem na problem, który wydaję się prosty aczkolwiek nie mogę sobie z tym poradzić więc proszę szanownych kolegów o pomoc. Załóżmy, że chce wykonać otwory które są rozmieszone na obwodzie jakiegoś wałka, np 4 otwory co 90 stopni, wałek mocowany w podzielnicy (frezarka 3+4oś podzielnica). Pytanie jak ustawić zero w osi tego otworu oraz jak wyciągnąć go jako cechę ?? Załączam przykładowy taki wałek z jednym otworemObrazek


Jeśli pomogłem kliknij odpowiedni przycisk :)

Tagi:

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#2

Post napisał: cinek_80 » 15 mar 2011, 10:05

Witam,

Kolego sprawa jest bardzo prosta... Edgecam wykryje Ci wszystkie cechy typu otwór niezależnie od tego jak są na wałku umieszczone. Do tego dla każdej cechy masz z automatu tworzone nowe ZERO do którego możesz się zaindeksować. Po zaindeksowaniu wiercisz otwór a następnie kopiujesz obróbkę obrotowo. Tak wg mnie jest najszybciej. Chyba, że chcesz się kolego bawić z indeksowaniem do każdego z otworu. Poniżej jpg z wyjaśnieniem....

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...


Autor tematu
Rafi.imir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2008, 21:24
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

#3

Post napisał: Rafi.imir » 15 mar 2011, 18:23

Dzięki wielkie za szybką i konkretną poradę !! :wink: Masz u mnie piwko :razz: Aczkolwiek pojawił się kolejny problem, w wersji 2009 nie mam tej opcji Znajdz wszystkie otwory :neutral:
Jeśli pomogłem kliknij odpowiedni przycisk :)

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#4

Post napisał: cinek_80 » 17 mar 2011, 10:32

Witam,

W 2009 kolego to musisz sobie najpierw obrócić wałkiem tak aby otwór był w osi Z, następnie wykryć cechę dla danego otworu, zrobić obróbkę i skopiować obrotowo jeżeli otworów do obróbki jest więcej... W takich to właśnie sytuacjach wychodzi, że warto zawsze mieć najnowszą wersję :wink: I niech mi ktoś powie że w Edgecam nic się nie zmienia... :lol:

PS. Bawimy się już EC 2011R2 beta 2....
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...


Autor tematu
Rafi.imir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 155
Rejestracja: 08 paź 2008, 21:24
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Kraków

#5

Post napisał: Rafi.imir » 17 mar 2011, 15:50

Witaj,
właśnie wiem, że jakoś trzeba ustawić ten otwór w osi Z tylko mam z tym problem. Istnieje jakaś możliwość ściągnięcia środka tego otwory ?? Niestety ale mój komputer ma już ładnych parę lat i ostatni EdgeCam jaki mi chodzi to właśnie 2009 i w nim się bawię :wink:
Jeśli pomogłem kliknij odpowiedni przycisk :)

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#6

Post napisał: cinek_80 » 18 mar 2011, 21:43

Kolego żeby ustawić ZERO w osi wałka to zazwyczaj stosuję opcję "Przesuń". Ściągam sobie "Geometrię z krawędzi" wałka, zaznaczam wałek jako element do przesunięcia i łapiąc za środek stworzonego okręgu przesuwam go dynamicznie do ZERA, następnie jak potrzebuję ustawić otwór do osi Z stosuję opcję "Obróć" (jako punkt obrotu wskazuję ZERO) i podaję odpowiednią wartość kąta dla danej osi obrotu i mam otwór ustawiony w osi. Tak bym sobie z tym poradził w starszej wersji EC...

Powodzenia
Nudzisz się, zajrzyj to nic nie kosztuje, może i Ciebie coś zainteresuje, a później... zaprocentuje ;)
Niestety, nie zajrzysz bo kazali usunąć...

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#7

Post napisał: marchru » 28 mar 2011, 14:02

nie jestem pewny czy prawidłowo skonfigurowałem postprocesor bo wyskakuje mi komunikat, że
oś otworu na obwodzie nie jest współosiowa a osia maszyny obrotowej
Opcja indeksowania również nie działą prawidłowo - gdy zadaje kąt obrót następuje nie w danej płaszczyznie. Czy rozwiązaniem jest zadawanie kolejnych sekwenscji obróbki z nowymi Zerami.

Działam na wersji 12.5
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „EdgeCAM”